Ankara'da kazan kaynıyor! İYİ Parti 3. ittifak hazırlığında

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşe yazısında İYİ Parti'nin üçüncü bir ittifak için hazırlıklar içerisinde olduğunu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sürpriz bir ismi ortak aday olarak önerebileceğini yazdı.

Ankara'da kazan kaynıyor! İYİ Parti 3. ittifak hazırlığında
Ankara'da kazan kaynıyor! İYİ Parti 3. ittifak hazırlığında
GİRİŞ 16.03.2021 10:36 GÜNCELLEME 16.03.2021 10:38
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

Abdülkadir Selvi'nin köşe yazısından ilgili kısım şöyle;

2023 seçimlerine dönük çeşitli senaryolar tartışılıyor. Bunun başında da ittifaklar geliyor.

Siyaset, iki gösterge üzerinden şekilleniyor:

1- Yüzde 50 artı 1.

2- İttifaklar.

SAADET FAKTÖRÜ

AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu cumhur ittifakı, şimdiden pozisyonunu netleştirdiği için oraya dönük bir tartışma söz konusu değil.

Cumhur ittifakında tek merak edilen nokta, Saadet Partisi’nin pozisyonu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın SP Yüksek İstişare Kurulu üyesi Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaretiyle birlikte Saadet Partisi’nin konumu önem kazandı. 2023 seçimlerinde Saadet Partisi’nin tercihi etkili olacak.

İYİ PARTİ VE HDP’NİN POZİSYONU

24 Haziran 2018 seçimleri ile 31 Mart yerel seçimlerinde ittifak yapmanın yararını gören millet ittifakında ise İYİ Parti ve HDP’nin konumu belirleyici olacak.

İTTİFAKA SEÇİMDE KARAR VERECEKLER

CHP ile HDP arasındaki yakınlaşma ve yeni kurulan partilerin üçüncü ittifak arayışları, gözlerin İYİ Parti’ye çevrilmesine neden oldu. Bunun üzerine İYİ Parti yöneticileri ile konuştum. İttifaklara seçim işbirliği olarak baktıklarını belirttiler. Seçim sürecine girildiğinde hangi yapı ile hangi işbirliği olumlu netice verir, ona göre karar vereceklerini belirtiyorlar. Seçimlere 2 yıl gibi bir süre varken, şimdiden kendilerini bağlamak istemiyorlar.

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK

Meral Akşener’in liderliğinde 1991 seçimlerinde Erbakan, Türkeş ve Aykut Edibali’nin yaptığı Refah, MÇP ve IDP ittifakına benzer bir üçüncü ittifak kurulması yönünde bir arayış var. Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ile Fatih Erbakan’ın Yeniden Refah Partisi’nin üçüncü ittifak seçeneğine sıcak baktıkları söyleniyor. Akşener şimdiye kadar bu seçeneğe kapısını tam kapatmadı ama güçlü bir şekilde yeşil ışık da yakmadı.

İYİ PARTİ: ‘MASADA HER TÜRLÜ SEÇENEK VAR’

İYİ Parti yöneticilerine bunu sorduğumda, “2023 seçimlerinde ne olacağını bugünden söylemek mümkün değil” yanıtını veriyorlar. Ama “Masada her türlü seçenek hazır” diye ekleme ihtiyacı hissediyorlar. İYİ Parti, hem millet ittifakı içinde elini güçlendirmek, hem de CHP’ye karşı alternatifsiz kalmamak için üçüncü ittifaka karşı kapıları kapatmıyor.

İBRE MİLLET İTTİFAKINDAN YANA

İYİ Parti’de bu aşamada ibre millet ittifakından yana görünüyor. İYİ Parti yöneticileri, “CHP ile işbirliğimizden şimdiye kadar bir sorun çıkmadı” diyorlar.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI

Millet ittifakını belirleyici bir faktör de Cumhurbaşkanı adayları olacak. Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş en iddialı üç isim.

Abdullah Gül ile Ali Babacan ise şimdilik denklem dışına çıkmış görünüyor. İmamoğlu ve Yavaş’ın bir dönem daha belediye başkanı olarak devam etmesi eğiliminde olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sürpriz bir ismi ortak aday olarak önerebileceği konuşuluyor.

Çok erken ama siyaset dışından bir isim konuşulmaya başlandı.


Hürriyet

YAZDIR
YORUMLAR 88
 • HIDIR BUDUR 8 ay önce Şikayet Et
  Yıllardır merak ettiğim bir soru ? 28 Şubat'ın sözde balans ayarcısı Çevik BİR'le, Meral AKŞENER arasındaki o zaman ki atışma ? Bu tartışma Meral AKŞENER'e epey itibar kazandırmıştı. Acaba danışıklı döğüşmüydü? Zira Tansu ÇİLLER'e gelip Meral Hanımı içişleri bakanı yapın diyenlerle, Çevik BİR aynı kaynaktansa ??
  Cevapla
 • Hümeyra 8 ay önce Şikayet Et
  Hayır değil akşener içlerinde en cesur istikrarlı olan ben iyi partili değilim ama
  Cevapla
 • Vatandaş saffet 8 ay önce Şikayet Et
  Ali babacan aday olabilir.gerisi hikaye.reisi sadece o zorlar.
  Cevapla
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  Babacan oldu memocan hayal görüyorsun
  Cevapla
 • samii 8 ay önce Şikayet Et
  İp, chp ve hdp yi bırakıp bir yere gitmez. İttifakın çimentosu ip.
  Cevapla
 • @VATAN 8 ay önce Şikayet Et
  Alçaklıkta sınır tanımayan ikili olarak tarihe geçtiler...Bu asil millet ilk seçimde sizlerin defterlerini dürecektir. Sizler devlete ve millete muhalifsiniz..
  Cevapla
 • ÇABUKHAN 8 ay önce Şikayet Et
  Ortak aday Fetullah GÜLEN. İki partiyi birleştiren kuvvet. Birini parti başına getirdi. Diğerini başaramadı ona da parti kurdurdu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener 28 Şubat'ı çabuk unuttu: O dönem bunlar yaşanmadı!
Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı belli oldu