Son dakika haberi: Bahçeli'den AYM'nin HDP kararına tepki

Son dakika haberi: MHP lideri Bahçeli, AYM'nin HDP iddianamesini iade kararına tepki gösterdi, "Milli vicdanda hükümsüzdür" dedi.

Son dakika haberi: Bahçeli'den AYM'nin HDP kararına tepki
Son dakika haberi: Bahçeli'den AYM'nin HDP kararına tepki
GİRİŞ 31.03.2021 16:59 GÜNCELLEME 31.03.2021 17:35
Bu Habere 131 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) HDP iddianamesini iade etmesine tepki göstererek, "AYM'nin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür, Türkiye'nin var oluş haklarına sadece usul açısından değil, esastan da ileri düzeyde zarar vermiştir" dedi.

"ANAYASA MAHKEMESİ BÖLÜCÜLÜĞÜN ŞAKŞAKÇISI MI?"

MHP Lideri Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, HDP'nin kapatılması istemiyle hazırlanıp AYM'ye sunulan iddianamenin usul eksikleri gerekçe gösterilerek iade edildiğini anımsattı. HDP'nin bu aşamada usul eksiklikleri bahanesiyle zaman kazandığını belirten Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

"Anayasa Mahkemesi'nce görevlendirilen bir röportörün kısa süre içinde ekler hariç 608 sayfadan oluşan ve 687 faili bulunan dava dosyasının ana muhtevasını nasıl ve hangi ahlaki, fikri ve hukuki müktesebatla incelediği muhakkak tartışılarak üzerinde durulması gereken bir muammadır. Anlaşılan odur ki, Türkiye'nin terör ve bölücülükle mücadelesine Anayasa Mahkemesi duyarsız, ilgisiz ve açık ara mesafelidir. Bahsi ileri sürülen eksikler veya usulü etkileyen açmazlar şühedaya nasıl anlatılacak, milli beka ve milli güvenlik mülahazalarıyla nasıl bağdaşacaktır? Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? Dağda elde edilen başarıların TBMM'de kaybına tahammülümüz asla olamayacaktır. HDP'nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi'nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır. Nitekim Anayasa Mahkemesi'nin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür, Türkiye'nin var oluş haklarına sadece usul açısından değil, esastan da ileri düzeyde zarar vermiştir."

"YENİ HUKUK CİNAYETİNE FIRSAT VERİLMEMELİ"

Bahçeli, HDP'nin suç örgütü, terör maşası ve organize bölücülüğün markası olduğunu belirterek, "Hiçbir usul kaidesi bu gerçeği değiştiremeyecektir. Anayasa Mahkemesi'nin, hazırlanan iddianameyi kabul ve tasdik etmesi için dosya içinde silahlı ve bombalı teröristleri görmesi mi lazımdır? Beklentimiz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, iddianameyi yeni baştan düzenleyip tekraren HDP'yi kapatma davasını açmasıdır. Süreç kesinlikle uzamamalı, yeni bir hukuk cinayetine fırsat verilmemelidir. Milliyetçi Hareket Partisi gelişmeleri yakından takip edecek, hukuk kılıfı altına saklanmak isteyen, iç ve dış işgal cephesi marifetiyle korumaya alınan bölücülerle, teröristlerle, damgalı hainlerle sonuna kadar mücadele edecektir. Bu mücadele esasen bir hukuk, bir adalet, bir tarih, bir millet hakkının savunma onurudur" diye kaydetti.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 131
 • CELAL 3 yıl önce Şikayet Et
  Anayasa mahkemesinin bilir kişi raportörleri incelenmeli. Bunların kimlikleri ile bir sorunu olmalı...
  Cevapla
 • Topçu 3 yıl önce Şikayet Et
  Chp, iki de bir boşuna AYM'ye gitmiyor.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Anayasayı yok saymak diktatörlüğü getirir. Bir ülkede anayasa varsa yasalar vardır hukuk vardır.
  Cevapla
 • Hayri 3 yıl önce Şikayet Et
  Anayasa Mahkemesinin geçmişte verdiği kararlar halkımızı derinden üzmüş ve hala üzmeye devam etmektedir. Üyelerinin bazılarının da hukukçu olmadığı gözönünde bulunduğunda verdiği kararların hiç şüphesiz siyasi olduğu görülmektedir. Bu mahkemenin yerine Yargıtayda bir daire bu işi en iyi şekilde yürütür. Saygılar.
  Cevapla
 • Mevlüt 3 yıl önce Şikayet Et
  aym ne gerek var darbe ürünü bir mahkeme derhal lav edilmeli surekli takos oluyor ben daha faydali bir kararini gormedim. Sayin Devlet Behceli bu konuda hakli. Cumhurreisin bu konuda adim atacagina guvenim tam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kaplan sivrisineği kapımıza dayandı! Türkiye'ye gelmesi an meselesi
Türkiye'nin hamlesi ses getirdi: Rusya ve Suriye de karşı çıktı