Kılıçdaroğlu'ndan Şentop ve Bahçeli'nin sözlerine eleştiri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a eleştiri getirdi.

Kılıçdaroğlu'ndan Şentop ve Bahçeli'nin sözlerine eleştiri
Kılıçdaroğlu'ndan Şentop ve Bahçeli'nin sözlerine eleştiri
GİRİŞ 02.04.2021 13:55 GÜNCELLEME 02.04.2021 15:01
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Congresium'da düzenlenen ArtAnkara 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı'nı ziyaret etti.

Altı ülkeden 107 galeri ve bine yakın sanatçının resim, heykel, cam işi ve enstalasyon çalışmalarının yer aldığı fuarı gezen Kılıçdaroğlu'na Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, fuardaki incelemelerinin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bahçeli'den AYM'yi kapatma teklifi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Anayasa Mahkemesinin kapatılması çağrısının anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Hukukun olmadığı, Anayasa'nın ayaklar altına alındığı bir yerde Anayasa Mahkemesine gerek yok açıklamasıdır herhalde bu açıklama. Doğru bir açıklama değil. Devletin bütün kurumlarının korunması lazım, o kurumların başında da Anayasa Mahkemesi geliyor. Anayasa Mahkemesinin kararlarını, Anayasa Mahkemesine yapılan atamaları eleştirebiliriz ama kurum olarak Anayasa Mahkemesinin korunması çok önemli. Can ve mal güvenliği, demokrasi, özgürlükler, hukukun üstünlüğü, adalet için Anayasa Mahkemesi önemlidir, en son başvurduğumuz bir yargı makamıdır. Dolayısıyla 'Anayasa Mahkemesi'ni gelin kapatalım' demek doğru bir yaklaşım değil. Demokrasiye inanmamak anlamına gelir bu."

"İÇ TÜZÜĞÜN KURALLARI ÇİĞNENİYOR"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesiyle ilgili tartışmalar üzerine AYM'yi eleştirdiği iddiasının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Bu düşüncenin kendi içinde bir tutarlılığı var çünkü Sayın Bahçeli bütün siyasal geleceğini Sayın Erdoğan'ın geleceğine paralel kıldı. Fazla yorum yapmak istemem ama eğer kişi, 'Erdoğan olmazsa ben de yokum, ben olursam Erdoğan var' noktasına gelmişse bu tür açıklamalar olabilir Bahçeli tarafından" ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı Şentop'tan CHP'li Özgür Özel'e sert yanıt

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e yönelik sözlerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"TBMM Başkanı'nın bulunduğu pozisyona, o koltuğa yakışmıyor. Bu sözüyle yakışmıyor. Ne demek 'pişman ederim'. Aslında kendisinin bırakın pişman etmeyi, pişman olması lazım. İçtüzüğün öngördüğü kurallar çiğneniyor, TBMM'ye sabotaj yapılıyor, kurallar çiğnendikten sonra saraydan gelen talimat üzerine işlem yapılıyor, yeniden toplantılar yapılıyor. İçtüzüğe göre bir yıl tekrar Parlamentoya gelmemesi gereken bir yasa teklifi yeniden görüşülmeye başlanıyor. Bu, açıkça 'Ben Anayasa'yı istediğim zaman ihlal ederim, İçtüzüğü istediğim zaman ihlal ederim, yasaları istediğim şekilde yorumlarım, Meclis Başkanı olmamın temel amacı şu, ben koltuğumu Sayın Erdoğan'a borçluyum, Erdoğan'dan bir talimat gelirse yerine getiririm, Erdoğan öl derse ölürüm, kal derse kalırım...' Dolayısıyla Parlamentoda görüşülen yasa teklifinin içeriği nedir, ne değildir, neyi getiriyor, neyi götürüyor, bunlar asla düşünülmüyor."

Meclisin ciddi bir vesayet altında olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, hiçbir darbe döneminde böyle bir vesayet görülmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Gerçekten üzüntülü bir tablo. Meclis Başkanı'nın oturup düşünmek yerine 'ben sana gösteririm' demesi ya da tehdit etmesi o makama, makamın ağırlığına yakışmaz. Dolayısıyla kendisinin oturup düşünmesi lazım" dedi.

Meral Akşener'den 3'üncü ittifak açıklaması

Kılıçdaroğlu, Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın HDP öncülüğünde üçüncü ittifak kurulabileceğine ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Bir ittifak olur, olmaz bilmiyorum ama şu anda iki ittifak var, Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı. Üçüncü ittifak olur mu olmaz mı, onu zaman gösterir" karşılığını verdi.

Fuara ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, "Ankara'ya yakışan bir fuar. Buna benzer fuarların olması lazım. Ankara bir kültür kenti, öyle olması lazım. Geçmişte Ankara kültür kenti olmaktan biraz uzaklaştırılmıştı, şimdi önemli adımlar atılıyor. Sergiyi gezdim, çok güzel. Keşke bu sergiyi Sayın Şentop da gelip gezse. Yani kültür nedir, sanat nedir, sanatçı nedir bir görebilse. Ders almak istiyorsa burada sanatçılar var, sanatçılardan ders alabilir" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 26
 • halıcı 3 yıl önce Şikayet Et
  pkk varsa kemal var, kemal varsa pkk,fetö,dhkpc ve bilimum terör örgütleri var
  Cevapla
 • savaşcı 3 yıl önce Şikayet Et
  İşine geldimi öyle işene gelmedimi böyle diyen zavallı k. k
  Cevapla
 • bülent 3 yıl önce Şikayet Et
  Anayasa mahkemesi kaldırılmalıdır, meclisin üstünde bir kurum olmamalı, ama meclistekiler de vatansever kişilerden oluşmalı tabi ki..
  Cevapla
 • dökül bakalım 3 yıl önce Şikayet Et
  kaseti sana niye verdiler. niye bir başkası değil de sen. o kaset için ne sözler verdin kimlere sözler verdin. söyle bakalım. dökül bakalım. kılıçtaryan.
  Cevapla
 • ferdi k. 3 yıl önce Şikayet Et
  haber7 Tekrar tarafsızlığa doğru yönelmeye başlamış. Bu da haber7 çizgisi için çok olumlu ve yerinde bir karar. Bu tür cesur haberlerin devamını bekliyoruz. İşte Tarafsızlık budur. Her partiden, her görüşten haberler oldukça vermesi, onların kalitesini arttırırır, bizlerin, onlardan haber alma güvencesini de sağlamlaştırır. Bu, onların elinde. Saygılar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Can Ataklı'nın Bayraktar Siha hazımsızlığı pes dedirtti
Başkan Erdoğan duyurdu: Milli yas ilan edildi