TBMM'de CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri kabul edilmedi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti'nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

TBMM'de CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri kabul edilmedi
TBMM'de CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri kabul edilmedi
GİRİŞ 07.04.2021 18:08 GÜNCELLEME 07.04.2021 18:08
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından partilerin grup önerileri ayrı ayrı ele alındı.

CHP'nin "HES Projeleri"ne ilişkin grup önerisi üzerinde söz alan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Konya'da kaza kırıma uğrayan askeri gösteri uçağının şehit pilotuna Allah'tan rahmet diledi.

Bingöl, tüm ülkelerin en önemli gereksinimlerinin başında enerjinin geldiğini, gelişmiş ülkelerin bu enerji gereksinimini temiz, yenilenebilir, ekosisteme zarar vermeyen, insanları koruyan bir anlayışla karşıladığını ifade etti.

Söz konusu enerjinin Türkiye'de ekosistem düşünülmeden üretildiğini ileri süren Bingöl, "Tüm dünyada su kaynaklarıyla üretilen enerji yeni teknoloji ile temiz, sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve aynı zamanda toplumsal zararı olmayan bir anlayışla üretiliyor. Bizim ülkemizde bu yöntem kontrolsüz bir şekilde, ekosistem düşünülmeden, su kaynaklarındaki canlılar dikkate alınmadan, toplumsal duyarlılıktan uzak, sadece rant amaçlı bir anlayışla yapılıyor." dedi.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de Türkiye'nin en önemli sorununun dışa bağımlılık olduğunu söyledi.

Türkiye'nin sağlıkta, sanayide, savunmada ve enerjide dışa bağımlı olduğunu ifade eden Öztürk, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda, Bakanlık tüm hidroelektrik potansiyelimizi harekete geçirme stratejisiyle hareket ediyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının payı tabii ki artırılmalıdır ancak tüm hidroelektrik potansiyelimizin harekete geçirilmesi doğru bir yaklaşım mıdır, insanın olduğu yerde bu tartışılır." diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da HES'lerin desteklenecek projeler olmadığını ve yenilenebilir enerji kapsamından çıkarılması gerektiğini söyledi.

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ise dünyada temiz ve geri dönüşümü bulunan, çevre kirliliği yaratmayan, havayı kirletmeyen bir enerji olarak bilinen HES'lerin bir çok yararının bulunduğunu belirtti.

Türkiye için önemli olan HES'lere karşı halkın, yeterli bilgiye sahip olmayan bazı kişi, lobi ve kuruluşlar tarafından yanlış bilgilendirildiğini, bunun sonucunda da halkın HES'lere karşı bir tavır almaya yönlendirildiğini vurgulayan Çivitcioğlu, "HES'ler UNESCO ve AB tarafından çevre dostu olarak tanımlanmaktadır. Kurulduğu alanlarda yeni istihdam olanakları yaratan HES'ler aynı zamanda o bölgenin kalkınmasına da katkı sağlamaktadır. HES'ler atık oluşturmamakta ve çevreyi kirletmemektedir. HES'ler yüksek verim sağlayan yenilenebilir temiz yapılardır." dedi.

Konuşmaların ardından CHP'nin önerisi kabul edilmedi.

Öte yandan HDP'nin "İstanbul Sözleşmesi", İYİ Parti'nin "Güvenlik korucularının sorunları" ile ilgili araştırma önergelerinin görüşmelerinin bugün yapılması önerileri de kabul edilmedi.

Bu arada HDP'nin önergesinin görüşmeleri sırasında söz alan AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, konuşması sırasında tansiyonunun düştüğünü belirterek müsaade istedi. Bu sırada TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, birleşime ara verdi.

Uygur, AK Parti milletvekillerinin yardımıyla salondan çıkarıldı.

Aranın ardından Erdoğmuş, "Sayın vekilimizin durumu iyidir. Biraz dinlenecek ve sonrasında çalışmalara iştirak edecektir. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." dedi.

Grup önerilerinden sonra, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
iyi parti
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • bir bilen 1 hafta önce Şikayet Et
  HES nükleer enerjilerine karşısınız. bu ülke sizin uşaklığını yaptığınız fosil yakıtların baronlarına her sene milyar dolarlar ödüyor. buda sizin işinize geliyor belliki
  Cevapla
 • samii 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizde muhalefet anlayışı hizmetleri engellemek. Meclisi çalıştırmamak.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Memlekete hiçbir hayırları olmayan hatta resmen düşman olan chp, İp, hdpkk, saadet kalkmış enerjiden bahsediyor, üstelik tamamen her yatırıma yabancı ve bilgisizlikleri ile bişeyler anlatıyorlar kendileri bile eminim anlamıyor kendi dediklerinden. Bi düşün milletin yakasından,
  Cevapla
 • BİR VATANDAŞ 1 hafta önce Şikayet Et
  Laf olsun, torba dolsun...Ben de hakikatli bir çözüm sunacaklar sandım..Eğer sizler iktidarda olsanız Resmen ABD MANDASI OLURDUK...ALLAH KORUSUN..
  Cevapla
 • vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  hes'ler ile ilgili söylenenler tamamen yalan, gidin hes kurulan derelerin nasıl kuruduğunu görün. yakın gelecekte dere yatakları çevresinin ağaçsızlaştığına ve erozyona uğradığına tanık olacağız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tepki çeken görüntü! Polis her yerde onu arıyor
Merkez Bankası'nın kararındaki kritik detay! Dolardaki bu seviyeye dikkat