'Güvenlik soruşturması' yasa teklifi kabul edildi

Son Dakika haberi; Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

'Güvenlik soruşturması' yasa teklifi kabul edildi
'Güvenlik soruşturması' yasa teklifi kabul edildi
GİRİŞ 07.04.2021 23:25 GÜNCELLEME 08.04.2021 00:52
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Kanunla, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılmasına ve elde edilecek verilerin kullanılmasına ilişkin temel ilkeler, kimler hakkında yapılacağı, araştırma konusu edilecek bilgi ve belgelerin neler olduğu, bu bilgilerin ne şekilde kullanılacağı, hangi mercilerin soruşturma ve araştırma yapacağı, değerlendirme komisyonu, veri güvenliği ile verilerin saklanma ve silinme süreleri yeniden düzenleniyor.

Güvenlik soruşturması teklifinde önemli gelişme

Buna göre, arşiv araştırması, statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın ilk kez veya yeniden memuriyete yahut kamu görevine atanacaklar hakkında yapılacak.

Kanunda, "güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar" şu şekilde sıralanıyor:

"- Kurum ve kuruluşlarda, yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları halinde devlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimler,

- Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli,

- Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel,

- Üst kademe kamu yöneticileri,

- Özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan kişiler,

- Milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis, hizmetlerde statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın istihdam edilenler.

ÖĞRETMENLER DE DAHİL OLACAK

- Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler."

- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının kapsamı

Kanunla, arşiv araştırmasının kapsamı ile güvenlik soruşturması kapsamında bakılacak konular da yeniden düzenleniyor. Arşiv araştırması, kişinin adli sicil kaydının, kişinin kolluk kuvvetlerince halen aranıp aranmadığının, kişi hakkında herhangi bir tahdit bulunup bulunmadığının, kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararları ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ilgili hükümleri kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış olan soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguların, hakkında kamu görevinden çıkarılma ya da kesinleşmiş memurluktan çıkarma cezası olup olmadığının mevcut kayıtlardan tespit edilmesini kapsayacak.

Güvenlik soruşturması ise arşiv araştırmasındaki konulara ilave olarak kişinin; görevin gerektirdiği niteliklerle ilgili kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerindeki olgusal verilerinin, yabancı devlet kurumları ve yabancılarla ilişiğinin, terör örgütleri veya suç işlemek amacıyla kurulan örgütlerle eylem birliği, irtibat ve iltisak içinde olup olmadığının, mevcut kayıtlardan ve kişinin görevine yansıyacak hususların denetime elverişli olacak yöntemlerle yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesini içerecek.

BAKAN SOYLU: HAYIRLI OLSUN

İçişleri bakanı Süleyman Soylu sosyal medyadan "TBMM Genel Kurulu'nda, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi, milletvekillerimizin oyuyla kabul edilerek yasalaştı. Tüm milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Ülkemize ve Milletimize hayırlı, uğurlu olsun." paylaşımını yaptı.

- MİT, EGM VE MAHALLİ MÜLKİ İDARE AMİRLİKLERİNCE YAPILACAK

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirliklerince yapılacak.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimler, kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları arşivlerinden, elektronik bilgi işlem merkezlerinden gerekli bilgi ve belgeleri, kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararlarını, Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguları almaya yetkili olacak.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimlerde yetkilendirilmiş personel, hukuka aykırı olarak elektronik ortamda veya bilgisayar loglarında kişisel verilerle ilgili sorgulama yapamayacak, log kayıtlarını değiştiremeyecek veya silemeyecek. Bu şekilde elde edilen bilgileri paylaşamayacak veya yayın yoluyla duyuramayacak. Görevi gereği öğrendiği veya edindiği kişisel bilgi veya belgeleri yetkisiz kişilerle paylaşamayacak ya da basın ve yayın kuruluşlarına veya diğer iletişim kanallarına veremeyecek. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimler tarafından bu konulara ilişkin gerekli tedbirler alınacak.

- DEĞERLENDİRME KOMİSYONU KURULACAK

Yaptırılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacıyla Değerlendirme Komisyonu kurulacak.

Değerlendirme Komisyonu, Cumhurbaşkanlığında İdari İşler Başkanı'nın görevlendireceği bir üst kademe yöneticisinin, TBMM Başkanlığı'nda genel sekreter yardımcısının, bakanlıklarda bakan yardımcısının, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında en üst yöneticinin görevlendireceği bir üst kademe yöneticisinin, üniversitelerde rektör yardımcısının, valiliklerde vali yardımcısının başkanlığında, teftiş/denetim, personel ve hukuk birimleri ile uygun görülecek diğer birimlerden birer üyenin katılımıyla başkan dahil en az 5 kişiden ve tek sayıda olacak şekilde oluşturulacak.

Milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis ve hizmetlerde istihdam edilecekler hakkındaki değerlendirme, ilgili bakanlık ya da kamu kurumları bünyesindeki değerlendirme komisyonunca yapılacak.

Memuriyet veya kamu görevlerine uygunluğunun değerlendirilmesini sağlayacak yorum içermeyen olgusal veriler, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimlerce ilgili kurum ve kuruluş bünyesinde kurulan Değerlendirme Komisyonuna iletilecek.

Değerlendirme Komisyonu, kendisine iletilen verilere ilişkin nesnel ve gerekçeli değerlendirmelerini yazılı olarak atamaya yetkili amire iletecek. Mahkemeler tarafından istenildiğinde bu bilgiler sunulacak.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
yasa teklifi
YAZDIR
YORUMLAR 60
 • ali 2 hafta önce Şikayet Et
  artık sosyal medyada ülkemiz aleyhinde atıp tutanlar,teröre destek verenler yukarda sayılan görevlere gelmeleri mümkün olmayacak.Hayırlı olsun.
  Cevapla
 • adil 2 hafta önce Şikayet Et
  ey arkadaşım bu yasa şimdilik güzel yarın başka bir hükümet kurulursa bunu tüm akpliler için uygularsa o zaman kötü artık sadece bugunu düşünmememiz lazım yarınki çocuklarımızın geleceği için mantıklı adımlar atmak lazım yasada geçen tehdit unsuru deniliyor o maddeyi herkes dilediği gibi kullanır azıcık mantık
  Cevapla
 • kadir türk 2 hafta önce Şikayet Et
  yarını zaten yok başka hükümet demek iş bitti demek iç savaş demektir Allah muhafaza o yüzden geçelim o konuyu bu son imkan
  Cevapla
 • Kenan 2 hafta önce Şikayet Et
  Erzumluların bir sözü var, köş köşe dayandı dıngıl yeni uyandı, derler. Senelerdir Hakim, polis, asker güvenlik soruşturması neticesinde mesleğe kabul edilir ama onları yetiştiren öğretmen bundan muaftır. ppk lı teröristin cenazesi Muşta bir köye getirildiğinde, öğrencilerini dersten çıkartıp, kahramana saygı duruşunda bulunun, diyen öğretmen hakkında bir dizi soruşturma yapıldı ve göreve iade kararı çıktı. Oysa bu öğretmen hakkında mesleğe kabul edilmeden mülâkat ve soruşturma yapılmış olsaydı, büyük ihtimalle bunları yapmaya fırsat bulamayacaktı. Geçte olsa çok isabetli bir karar. Emeği geçenlerin hepsini tebrik ediyorum.
  Cevapla
 • ser 2 hafta önce Şikayet Et
  2 yıl sonra akparti secimi kaybetse chpkk hükümet kursa vah ozaman vah
  Cevapla
 • alim 2 hafta önce Şikayet Et
  Önce büyüklerden başlayın. Chp gelince namaz kılanları da bu kapsama alır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sigara içenler koronaya yakalanmıyor demişlerdi! Skandal ortaya çıktı
İstanbul'un dereleri rengarenk akıyor! Bu kez de 'turuncu dere'