Masum Türker'den çarpıcı açıklamalar: Erdoğan 2007'den beri hedefte

Türkiye'nin altın rezervine dair açıklamalar yapan Masum Türker, uluslararası kurumlar eliyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2007'den beri hedefte olduğunu söyledi.

Masum Türker'den çarpıcı açıklamalar: Erdoğan 2007'den beri hedefte
Masum Türker'den çarpıcı açıklamalar: Erdoğan 2007'den beri hedefte
GİRİŞ 12.04.2021 18:22 GÜNCELLEME 12.04.2021 18:39
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Haber7 - Özel

Bülent Ecevit'in Başbakanlığı döneminde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan, 2009 ile 2016 yılları arasında da DSP Genel Başkanlığını yürüten Masum Türker, son günlerde gündemde olan 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin Haber7'ye önemli açıklamalarda bulundu. 

Türkiye'nin yurt dışındaki altın rezervini getirmek için 1965'ten bu yana uğraştığını vurgulayan Türker, bölgede ve ülkede yaşanan gelişmeler nedeniyle sürekli ertelendiğini, ancak AK Parti iktidarında gerçekleşebildiğini kaydetti. 

Altın rezervini ülkesine getiren Türkiye'nin uluslararası kuruluşlar tarafından hedefte olduğunu belirten Türker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da 2007'li yıllardan beri hedefteki isim olduğunu söyledi. Türker, Haber7'ye yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti: 

Yurt dışındakiler altın rezervi. Türkiye’nin aslında bu kadar rezervi yok. İktidar kamuoyu oluşturmak için bunu söyler. Muhalefet de bugüne kadar ‘bu para senin değil, borç para’ demiyor.

REZERVLER 1965'TEN BERİ NEDEN GELMEDİ?

Bu rezervler 1965’te gelecekti. Kıbrıs olayları başladı. 70’li yıllarda yine Kıbrıs, ambargolar vardı. Sonra darbeler oldu, onun için gelemedi. Bu sefer planlı bir şekilde; bir günde gelmedi ki bu. Yavaş yavaş. Çünkü izinle taşıyorsunuz bu altınları. Altınları bir seferde uçağa koyup riske etmiyorsunuz.

2018’in Şubat ya da Mart ayında bitti taşınması. Bunu kimse açıklamaz. Sessiz yapılır. Ben tesadüfen öğrendim. Taşımayı yapanlardan birisi öğrencimdi. Sürekli izin alıyordu. En son, son parti bu dedi, o vesileyle öğrendim. Sessiz oldu. Onun için yurt dışı çıldırıyor. Bizim devletin altınları yurt dışında değil, o yüzden çıldırıyor dışarıdakiler.

"ERDOĞAN 2007'DEN BERİ HEDEFTE"

Türkiye risk altında. OECD Cumhurbaşkanı’nı suçlayıp, Türkiye’yi sakıncalı hale getirmeye çalışıyor. Bu işlem 2006, 2007’den bu yana yapılıyor.

Bu rezervler bizim handikapımızdı. Bugüne kadar Türkiye önemsemiyordu. Çünkü 3’üncü sıradaydık risk ülkesi olarak, el konulma ihtimali. Fakat birinci ve ikinci ülkelere el kondu. 

TÜRKER'DEN MUHALEFET VE İKTİDARIN TUTUMUNA ELEŞTİRİ

Söz konusu tartışmalarda bahsi geçen rezervin Türkiye'nin parası olmadığını da vurgulayan Türker, "Onun dışında Türkiye’nin parası rezerv parası değil ki. Borçlandığı paralar. Paramız olsa cari açık vermeyiz" diye konuştu.

Muhalefetin tutumunu da eleştiren Türker, "Onlar geç kalmış. Uyansınlar. Bundan sonra çıkıp şu kadar paramız var dediğinde, para sizin değil desinler" dedi.

Türker ayrıca, muhalefetin Türkiye'ye döviz taşınmasını gizlilik ilkesinden dolayı çok fazla gündeme getirmediğini kaydetti, iktidar kanadının da söylemlerinde bu durumu gereğinden fazla dillendirdiğini savundu. 

Masum Türker, son olarak ekranlarda yorum yapan isimlere de eleştiride bulundu. Türker, "Sıkıntı şu Türkiye’de: Televizyonda konuşanlar maziyi bilmiyor, işin esasını bilmiyor. Ve siyasi konuşuyor hepsi" ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Abidin 2 ay önce Şikayet Et
  İşte ekonomi battı damat batırdı diyenlere kapak olsun
  Cevapla
 • Kaya 2 ay önce Şikayet Et
  Turkiyenin çıkarlarında muhalefet yapılmaz helal olsun iyi parti chp. Hdp.devlete sahip çıkamıyorlar korkaklar sırtını dayandıkları efendileri kizarlar
  Cevapla
 • Kurtuluş 2 ay önce Şikayet Et
  Damada neden saldırdıklarını simdi daha iyi anlamamîz için onemli açıklamslar
  Cevapla
 • Fatih 2 ay önce Şikayet Et
  Bu millete halka düşen üretmek ticaret yapmak ülkeye para teknoloji silah vb kazandırmak en önemlisi yerli olan varsa yerli olanı tercih etmek yerlisini almazsanız sonra benim çocuğuma iş bilmem şu bu demeyin...
  Cevapla
 • RECEP 2 ay önce Şikayet Et
  ALLAH RECEP TAYYİP ERDOĞAN,A SAĞLIK SIHÂT VE UZUN İKTİDAR VE CUMHURBAŞKANİ OLMAYI TÜRKİYE,YE NASİP ETSİN AMİN AMİN AMİN allah korusun muhalefetdekiler iktidar olursa ALLAH korusun biri fetöcü ikisi pkklı ama beton kafalı güruhlar anlamıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son görüntüler dehşete düşürdü! 'Müsilaj canlıları boğmuş, resmen öldürmüş'
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum