Erdoğan'dan NATO'da son dakika mesajları: Komuta Türkiye'de...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Karargahı'nda "İstikarara katkı" oturumuna videomesaj gönderdi.

GİRİŞ 14.06.2021 16:01 GÜNCELLEME 14.06.2021 16:52
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi'nde 'İstikrara Katkı' oturumunda video mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:

"ÖNCÜLÜK EDİP KATKI SAĞLIYORUZ"

Dünyanın asimetrik tehditlerle yüzleştiği sancılı bir dönemde düzenlenen sempozyumun tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Teknolojik gelişmeler, demografik baskılar, iklim değişikliği, terör, düzensiz göç ve koronavirüs salgını yeni sınamaları beraberinde getiriyor.

Bu durum zorunlu olarak güvenlik ve istikrara dair bakışımızı da etkilemekte, bu konuları bütüncül bir vizyonla ele almamızı zorlamaktadır. Türkiye bu anlayışla bölgesinde ve ötesinde güvenilir bir müttefik olarak üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmektedir.

Sahadaki sorunların özellikle çözümünde inisiyatif alan, insani boyutu öne çıkaran, yapıcı ve aktif bir siyaset uyguluyoruz. Irak'tan Afganistan'a, Kafkaslar'dan Balkanlar'a, Karadeniz'den Akdeniz'e Afrika'ya kadar istikrarın tesisine yönelik tüm girişimlere öncülük ediyor, katkı sağlıyoruz.

YUNANİSTAN MESAJI

Komşularımızla ilişkilerimizde uluslararası hukuka, adalet ve hakkaniyete, karşılıklı hak ve çıkarlara saygıyı gözetiyoruz. Komşumuz ve müttefikimiz Yunanistan ile aramızdaki diyalog kanallarının canlandırılmasının ikili meselelerin çözümünün bölgemizin özellikle istikrar ve refahına da hizmet ettiğine inanıyorum.

"TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELEDE İLK SAFTA"

Günümüzde istikrarın tesisinin önündeki en büyük engellerden biri terördür. Türkiye NATO başta olmak üzere ilgili tüm uluslararası platformlarda terörle mücadelede ilk safta yer almaktadır. PKK/PYD'den DEAŞ ve FETÖ'ye kadar birçok terör örgütü ile sınırlarımız içinde ve dışında yoğun bir mücadelenin içindeyiz. DEAŞ'la göğüs göğüse çarpışan ve bu uğurda gencecik evlatlarını şehit veren tek NATO müttefikiyiz.

"DESTEK VE DAYANIŞMAYI GÖREMEDİK"

Sınır ötesi operasyonlarımızda 4 bine yakın DEAŞ'lı teröristi etkisiz hale getirdik. Terörün her türlüsüne karşı yürüttüğümüz mücadelede maalesef müttefik ve ortaklarımızdan beklediğimiz destek ve dayanışmayı göremedik. Suriye, Irak ve Türkiye'de eli Müslümanların kanına bulaşmış terör örgütü elebaşlarının meşru bir aktör gibi en üst seviyede muhatap alındığına, desteklendiğine şahit olduk.

KOMUTA TÜRKİYE'DE

Unutulmamalıdır ki Türkiye'nin sınırları aynı zamanda NATO'nun sınırlarıdır. Bu bakımdan sadece kendi milli menfaatlerimiz için değil, transatlantik coğrafyasının güvenlik ve istikrarının temini için de önemli bir sorumluluk üstelendiğimizi biliyoruz. Adımları bu bilinçle atıyoruz. Türkiye NATO harekat ve misyonlarına en çok katkı sağlayan ilk 5 ortak bütçeye en fazla katkı veren ilk 8 müttefik arasında yer alıyor. Çok yüksek hazırlık seviyeli müşterek görev kuvvetinin komutası da bu sene Türkiye'dedir.

 

YORUMLAR 35
 • erdem değer 2 yıl önce Şikayet Et
  başkan demografik yapıdan demografik baskıdan söz etmiş. buna ülkemizdeki milyonlarca suriyeli de dahil mi?
  Cevapla
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar dan mütefik olmaz olamaz hacli zihniyet
  Cevapla
 • Öztürk 2 yıl önce Şikayet Et
  Çıkmak lazım bu NATO dan yahut dağıtmak...
  Cevapla
 • Net 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye’nin sınırları NATO sınırlarıysa neden ABD tam da Türkiye sınırında Yunanistan’da üstüstte onlarca üst kuruyor bunlar bize bileniyor
  Cevapla
 • fth23 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz natoya sadece üyeyiz,nato içimizdeki düşmandır.Türkiye'nin düşmanıdır
  Cevapla
 • Murat Mert 2 yıl önce Şikayet Et
  onlar pyd ve pkk yı destklemeye devam edecek, çünkü israil böyle istiyor...ama biz de vurmaya...bu coğrafyada zulme geçit yok...yahudi bunu çok yakında kabullenecek...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya'dan açıklama: Netanyahu'yu tutuklayacağız - Gazete manşetleri
Necmettin Erbakan Akyüz, Cumhurbaşkanı'nın tepkisini ilk kez açıkladı!