Sarıgül'den Livaneli'ye tepki: Derhal özür dilemeli

TDP Genel Başkanı Sarıgül, Zülfü Livaneli'nin Deniz Baykal'la ilgili iddiasına tepki gösterdi. Sarıgül, "Livaneli insanlık suçu işlemiştir, derhal ulusumuzdan özür dilemelidir" dedi.

GİRİŞ 06.07.2021 15:19 GÜNCELLEME 06.07.2021 15:33
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, parti genel merkezinde parti yöneticileri ile buluştu. Zülfü Livaneli’nin Deniz Baykal hakkındaki sözlerini sert ifadelerle kınayan Sarıgül, “Livaneli’nin etnik köken söylemeleri, kesinlikle ırkçılıktır, insanlık suçudur, kutuplaştırıcıdır, ayrıştırıcıdır” dedi.

TDP Genel Başkanı Sarıgül parti genel merkezinde, parti kurucuları ve yöneticileri ile buluştu. Konuşmalarında Deniz Baykal ile görüş farklılıkları yaşadıklarını fakat Livaneli’nin söylemlerine katılmadıklarını aktaran Sarıgül, “Deniz Baykal ile yıllar süren mücadelem oldu çok sayıda görüş farklılıklarımız oldu ancak insanları hiçbir zaman etnik kökenleriyle eleştirmeyi doğru bulmadım. Zülfü Livaneli’nin etnik köken söylemeleri, kesinlikle ırkçılıktır, insanlık suçudur, kutuplaştırıcıdır, ayrıştırıcıdır. Bu sözler, bizim içimize hiç sinmemiştir çünkü biliyoruz ki ülkemiz bu tip dinsel ve mezhepsel ayrıştırmalardan çok çekti” ifadelerini kullandı.

Zülfü Livaneli'nin sözleri sonrası Deniz Baykal'dan ilk açıklama!Zülfü Livaneli'nin sözleri sonrası Deniz Baykal'dan ilk açıklama!

Ahmet Hakan'dan Zülfü Livaneli'ye Deniz Baykal tepkisiAhmet Hakan'dan Zülfü Livaneli'ye Deniz Baykal tepkisi

"DERHAL ÖZÜR DİLEMELİDİR"

Livaneli’nin konuşmalarını sanatçı kimliğe sahip birine yakıştıramadığını belirten Sarıgül, “Kendisini donanımlı bir üstat, entelektüel yapıda gören birisinin meramını bu vurguları yapmadan anlatabilirdi. Bu söylemler Livaneli’ye hiç ama hiç yakışmamıştır çünkü bu söylemler üzerinden siyaset yapanlar, ülkemizde zaten dolu. Eğer onlara benzemek istiyorsa, etnik köken, bölge, mezhep üzerinden siyaset yapmaya devam etsin. Bu sözlerle Livaneli, kendisini yıllardan beri süren kamuoyundaki kimliğinden uzaklaştırmıştır insanlık suçu işlemiştir, derhal ulusumuzdan özür dilemelidir” diye konuştu.

"PARLAMENTODA SIRT SIRTAYKEN BUNLARI NEDEN SÖYLEMEDİ"

Eski Başbakan Bülent Ecevit’e karşı Livaneli’nin açıklamalarını milletvekilliği döneminde dile getirmediğini hatırlatan Mustafa Sarıgül, “Kıbrıs’ın Fatihi, ABD’ye baş kaldıran, ulusunun menfaatlerini her şeyin üzerinde tutan alın teri ve emeğin hakkını her zamana koruyan Bülent Ecevit’e dil uzatması kendisine hiç ama hiç yakışmamıştır. Delikanlı ve mert olup Ecevit’in Başbakanlığı döneminde bu eleştirilerini yapsaydı cevaplarını çok güçlü bir şekilde alırdı. Milletvekili olduğu günlerde parlamentoda sırt sırtayken bunları neden söylememiştir? 5 yıllık milletvekilliği süresince parlamentoda kaç kere konuşmuştur? 5 yıllık milletvekilliği süresinde yurt dışına kaç defa çıkmıştır? Yurt dışında ne kadar kalmıştır? Milletvekili olduğu dönemde, parlamento kürsüsü kendisine açıktı neden kürsüde bu görüşlerini söylememiştir” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Sıvaslı Alevi 3 ay önce Şikayet Et
  Ey Livaneli bir kere bu suni Alevi sen ne yapmak istiyorsun sana tavsiyem seninde saf tutuğun Zillet ittifakına bak orada bu gün beraber durduklarınla sıvas olaylarında hangi görevde ve makamdaydılar
  Cevapla
 • TAYFUN CEYLAN 3 ay önce Şikayet Et
  Çooooookkkk antipatik .......Kendince siyaset yapıyor....Dinlemek değil görmek bile ıstırap veriyor...
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Bir ihale var anlaşılan ve bu ihalede ilk kurşunu atma görevi zülfüye verilmiş. CeHaPe bir azınlık partisine dönüştürülmek isteniyor. Suriyede Esadın partisiyle halkın %11ine karşılık gelen nusayrilik nasıl koskoca %89a baş kılındıysa Turkiye'de de aynısı olsun isteniyor. Sabır Meşhur'un dediği gibi Amerika bunu bir strateji olarak uyguluyor. Boyunduruğu altına aldığı ülkelerin yönetimini hep oran olarak azınlıklara teslim ediyor ki sürekli sorunlar olsun, söz konusu ülke refah bulamasın gelişemesin, hep abdye muhtaç olsun.
  Cevapla
 • mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  livaneli bunu bilinçli yapıyor... bu açıklamasının ardından aynı ayrılıkçı ve ırkçı söylemler gelecek.. ona ve zihniyetine bağlı.. .. görevi bu.. ülkede ayrılıkçı ve düzeni bozucu ifadelerle ülkede düzeni bozma girişimi içinde.. diğer görevlilere de bizde bu cepheden kaşıyacağız demek istiyor...
  Cevapla
 • Deli 3 ay önce Şikayet Et
  Yav Sari Seni Öven Ugur Var Azrail Ona Yakindir Eskiden Tabi Övüyordu Ejnebi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İyi Partili isim alay konusu oldu! Paylaşımını apar topar sildi
Biden'dan canlı yayında tuhaf hareketler! Kimse anlam veremedi