Erdoğan'a sunulan kritik rapor! Hemen harekete geçti! 'Başlangıç vuruşu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçimle ilgili net tavrını daha öncesinde belli ederken seçim hazırlıkları için kendisine sunulan rapor doğrultusunda harekete geçti.

Erdoğan'a sunulan kritik rapor! Hemen harekete geçti! 'Başlangıç vuruşu'
Erdoğan'a sunulan kritik rapor! Hemen harekete geçti! 'Başlangıç vuruşu'
GİRİŞ 12.07.2021 10:45 GÜNCELLEME 12.07.2021 14:16
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Yeni Şafak Yazarı Mehmet Acet, seçimlerin 2023 yılında yapılacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mart ayında yapılan AK Parti Kongresi öncesi önüne gelen raporla birlikte seçim hazırlıkları kapsamında nasıl bir strateji izleyeceğini köşe yazısında aktardı.

Mehmet Acet'in dikkat çeken köşe yazısı:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son günlerde yaptığı konuşmalarda sık sık ‘seçimden’ söz etmesini erken seçim hazırlığı olarak yorumlayan görüşler var.

Doğru, Erdoğan son günlerde, teşkilatları, milletvekillerini, belediye başkanlarını seçimlere motive etmeye dönük mesajlarını artırmış durumda.

Ancak bunu erken seçim hazırlığından çok, uzun süreli bir seçim kampanyasının ‘başlangıç vuruşu’ olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Şöyle bir kulis bilgisi aktarayım:

Mart ayında yapılan AK Parti Büyük Kongresi'nin hemen öncesinde Erdoğan’a sunulan bir raporda, “Seçim kampanyasını son aylara bırakmanın yanlış olacağı, kampanyanın bu kongre ile birlikte başlatılması ve uzun süreli bir kampanya yürütülmesi, uzun vadeli umut aşılayan bir söylemle hareket edilmesi ihtiyacına değinen” bir takım görüşlere yer verilmişti.

Anladığım kadarıyla Erdoğan, pandemi şartlarının getirdiği kısıtlamalar nedeniyle birkaç ay bekledikten sonra bu görüşü dikkate alarak harekete geçmeye karar verdi.

Abdülkadir Selvi yazdı: Erdoğan erken seçime mi hazırlanıyor?Abdülkadir Selvi yazdı: Erdoğan erken seçime mi hazırlanıyor?

DİYARBAKIR’DAN VERİLEN ‘AK PARTİ’ DEĞİŞMEDİ MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü partisi ve hükümetten yakın kurmaylarıyla birlikte Diyarbakır’a çıkarma yaptı.

Açılışlar, Diyarbakır Anneleri'ne yaptığı ziyaret ve verdiği mesajlarla yine dikkatleri üzerinde toplayan bir ziyaret oldu bu.

Diyarbakır milletvekili, eski Tarım Bakanı Mehdi Eker’le konuştum.

Erdoğan’ın açılışını yaptığı 28 fabrika ve sanayi tesisinin yapımına bu yıl başlanmış.

Bir başka deyişle bu fabrika ve tesisler, 4-5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak faaliyete geçmeye hazır hale getirilmiş.

Mehdi Bey’in dediğine göre, 1932 kişiye istihdam sağlamış bu açılışı yapılan yerler.

Terör baskısının azalmasının getirdiği güzel haberler bunlar.

Gelelim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajlarına.

AK Parti’nin kucaklayıcı dilini güçlü bir şekilde tekrarlayan bir konuşma yaptı Erdoğan.

“Biz Diyarbakır’da 2005 yılında size ne demişsek dün de oradaydık, bugün de aynı yerdeyiz, yarın da aynı yerde olacağız.” şeklindeki sözleri, “AK Parti’nin yaklaşımı 90’ları andırmaya başladı” suçlamalarına karşı bir cevap gibiydi.

Erdoğan çözüm süreci için zamanında ortaya koyduğu iradeye yeniden sahip çıktı.

Yani, o adımların yanlış olmadığı yönündeki inancını tekrarladı, sürecin HDP’nin gizli ajandasıyla bozulduğundan söz etti.

Şu sözlerle:

“Küresel emperyalizmin ülkemizde yaklaşık bir buçuk asırdır kaşıdığı yarayı kapatmak için çözüm sürecini biz başlattık ama çözüm sürecini sonlandıran biz olmadık. Çünkü çözüm sürecini bunların kötü niyeti, art niyeti, gizli gündemleri sonlandırdı. Güya siyasetçi kimliğiyle ortada gezenler de hiçbir zaman şiddetle terörle aralarına mesafe koymadılar. Hiçbir zaman meşru demokratik hukuk düzeni içinde siyaset yapmayı düşünmediler.”

“BİRİLERİNİN TAYYİP ERDOĞAN’IN BİR DAHA YAPAMAYACAĞINI ZANNETTİKLERİ BİR KONUŞMAYDI”

Erdoğan’ın Diyarbakır mesajlarını, bölgenin dinamiklerini iyi bilen bir başka isim, AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt ile de konuştum.

Kurt, Cumhurbaşkanının konuşmasını değerlendirirken, dikkat çekici ifadeler kullandı.

Aktaralım:

“Birilerinin Tayyip Erdoğan’ın bir daha yapmayacağını zannettikleri, AK Parti’nin “Ben buradayım” dediği, ben AK Partiyim dediği bir konuşmadır bu. AK Parti’nin kendi kimliğine ne kadar sahibi olduğunun güçlü bir vurgusu vardı.”

Abdurrahman Kurt, konuşmamızda bu sözleri sarf ettikten sonra, kendisi dâhil, bölgede AK Parti adına siyaset yapanların sorumluluğuna değinen ifadeler kullandı. “Sayın Cumhurbaşkanı, yapacağını yaptı. Devamında bizim bu mesajları açmamız, içini doldurmamız gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır Cezaevi’nin kapatılarak yerine bir kültür merkezinin yapılacağını açıklaması da, Diyarbakır’da verdiği iz bırakan mesajlar arasında yerini aldı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra, sosyal medya hesabından şöyle bir paylaşımda bulundu.

“Bir zamanlar 12 Eylül zihniyetinin en acı örneklerinin yaşandığı Diyarbakır Cezaevi'ni kapatıyoruz. Bu acıların bir daha yaşanmaması için hafızayı da diri tutmalıyız. Bunun için aynı yere, birliğimizin ve kardeşliğimizin nişanesi olacak bir müze kültür merkezi inşa edeceğiz.”

Hiç kuşkusuz AK Parti’nin Güneydoğu’daki varlığını koruması, Türkiye’nin bütünlüğünün en temel garantisi anlamına geliyor.

Bir an için AK Parti’nin denklemden çıktığını ve bölgenin bütünüyle HDP’lileştiğini düşünün isterseniz.

Fiili bölünmenin bir önceki ayağının siyasi bölünme olduğuna dair pek çok dünya örneği var.

Her etnik grubun kendi partisine yönelmesiyle dağılma sürecine giren Yugoslavya örneği var mesela.

HDP’nin AK Parti ve Erdoğan’a dönük zaman zaman nefret söylemini kullanmasının en temel nedeni, Kürtlerin kitlesel olarak AK Parti’ye oy vermeye devam etmeleri nedeniyle, HDP’nin Kürtleri temsil eden yegâne parti hüviyetini bir türlü elde edememiş olması.

Ak Parti, Erdoğan’ın Diyarbakır mesajlarına yansıyan duruşunu biraz daha belirgin hale getirse, 90’lara dönüş olmayacağını, kazanımlardan vazgeçilmeyeceğini sıkça dillendirse, daha fazla seçim kampanyasına ihtiyacı olmaz.

YORUMLAR 9
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ayrımcılık yaratan 6284 Kanunun İVEDİ olarak kaldırılması. Toplumun kanayan yarası
  Cevapla
 • Muhammed sevim 1 yıl önce Şikayet Et
  bu ülkede her an herşey olabilir. 1000 yılı aşkındır hep tetikte hep cephede olan bir millet 100 yıldır sindirilmeye çalışılmış. yok yok hainler tarafından satılmış. işte uykusından uyanan bir millet, varlık yokluk mücadelesi içerisinde yine. var olacak ki bütün mazlumlar kurtulsun. reis ters köşe yapacak bence ya ani seçime gidecek ya seçimi erteleyerek. bunlar ne derse tersini yapsın, özal gibi.
  Cevapla
 • deli esnaf 1 yıl önce Şikayet Et
  önlem almayın koronaya. millet batarak, sürünerek ölecek yoksa. bir de borsaya güven verin. borsaya güven gelmeden kimse yatırım yapmaz.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  gençliğin kafası karışık. .bir ideolojisi yok. günü birlik yaşıyor. zorluk yokluk görmemiş .. 18 yaşa seçme ve seçilme hakkı vermek bence yanlıştı. ayağa kurşun sıkmak gibi sanki . Allah seçim günü geldiğinde bunlara feraset versin ki vatan yanlış ellere emanet edilmesin.
  Cevapla
 • danışman 1 yıl önce Şikayet Et
  kazandıran çeketi giymiş ama gençliği tüpgaz sana kuyruğu diyerek ikna zor
  Cevapla
 • kürt 1 yıl önce Şikayet Et
  boş konuşmuşsun danışman , AKP Tİ bu ülke için bir nimet ,peki hdp kürtler için neyaptı işmdiye kadar ,milletvekili seçtiklerinizin hangisi kürt istisnalar kaydeyi bozmaz ,figen mlkp,sılho kürt degil izmirli milletvekiliniz ayyaşın önde gideni . has kürt olan leyla zana ,hatip dicledir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan flaş talimat! Türkiye'den Libya hamlesi
Baykar'ı ziyaret ettiler! Selçuk Bayraktar'a Devlet Liyakat Nişanı verildi