Başkan Erdoğan tablolarla anlattı: Neredeydik, nereye geldik?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ne kadar özetlemeye çalışırsak çalışalım, anlatmakla bitmeyecek, tükenmeyecek, saatlere hatta günlere sığmayacak işler yaptık." ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan tablolarla anlattı: Neredeydik, nereye geldik?
Başkan Erdoğan tablolarla anlattı: Neredeydik, nereye geldik?
GİRİŞ 24.08.2021 22:16 GÜNCELLEME 25.08.2021 00:54
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Erdoğan, iktidarları döneminde Türkiye'nin ekonomi, çevre ve şehircilik, enerji, tarım, kültür ve turizm, dışişleri, savunma sanayi, sanayi ve teknoloji alanında geldiği noktayı Twitter adreslerinden grafiklerle paylaştı.

YILLIK BÜYÜME VE MERKEZ BANKASI REZERVİ

Ekonomide gelinen noktayı aktarırken yıllık büyümeyi ortalama yüzde 1'in altından yüzde 5,1'e getirdiklerini belirten Erdoğan, "Yatırımlarımızı yıllık 70 milyar lira seviyesinden 1,4 trilyon liraya çıkardık. İhracatımızı 36 milyar dolardan 2020 yılında 170 milyar dolara yükselttik. Cari açığı 2019 yılında fazlaya dönüştürmeyi başarmıştık, inşallah yeniden aynı tabloyu göreceğiz." açıklamasını yaptı.

19 yılda 9 milyon kişiye iş bulduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide diğer yapılanları ise şöyle sıraladı:

"Merkez Bankası rezervlerimiz şu an 109 milyar seviyesinde. Süreci tamamlanan işlemlerle yakında 115 milyar doların üzerine çıkacak. Nüfusumuzun 66 milyon olduğu dönemde 238 milyar dolar olan milli gelirimizi, 960 milyar dolara kadar yükseltmiştik. Son yıllarda bir miktar düşüş yaşasak da, en kısa sürede trilyon doların üzerine çıkartacağız milli gelirin satın alma gücü paritesinde 17'nci sıradan 11'inci sıraya çıktık. Kamu ve özel sektör borçlanmasında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında en düşük orana sahip devletlerden biriyiz."

"540 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ REZERVİ KEŞFETTİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevre ve şehircilik, enerji, tarım, kültür ve turizm alanlarındaki gelişmeleri de aktardı.

Atık su arıtma hizmeti verilen belediye nüfusunun yüzde 35'ten yüzde 90'a ulaştığını bildiren Erdoğan, "79 ilde 60,6 milyon metrekarelik alanda 369 adet millet bahçesi projesini hayata geçiriyoruz. 1milyon 100 bin konut ürettik ve 2,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık." bilgisini paylaştı.

Tarımsal gayri safi yurt içi hasılanın 37 milyar lirayı bile bulmadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun 2020'de 333 milyar lirayı geçtiğini belirtti.

19 yılda 165 milyar lira tarımsal destek sağlandığını vurgulayan Erdoğan, "Orman varlığını 20,8 milyon hektar seviyesinden aldık 22,9 milyon hektara çıkardık." ifadesini kullandı.

TANAP ve TürkAkım projelerini tamamladıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitelerinden ilkini İzmir'de, İkincisini Hatay'da devreye aldıklarını anımsattı. Erdoğan, "540 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettik." açıklamasında bulundu.

"DIŞ TEMSİLCİLİK SAYIMIZI 163'TEN 252'YE ULAŞTIRDIK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidarları döneminde dışişleri, savunma sanayi ile sanayi ve teknoloji alanında yaptıklarını da aktardı.

Dış temsilcilik sayısını 163'den 252'ye ulaştırdıklarının altını çizen Erdoğan, Türkiye'yi dünyanın en büyük beşinci temsil ağına sahip ülkesi haline getirdiklerini bildirdi.

Savunma sanayi projelerini 62'den 750'ye yükselttiklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

"Savunma sanayii projelerinin bütçesi 5,5 milyar dolardan 75 milyar dolara ulaştı. Dünyanın sayılı insansız hava aracı üreticisi ve ihracatçısı ülkeleri arasına girdik. Organize sanayi bölgesi sayımızı 192'den 325'e çıkardık. 22 endüstri bölgesi, 79 teknopark kurduk. Uzay Ajansı'nı faaliyete geçirdik, Milli Uzay Programımızı belirledik. Yerli otomobil süreci planlandığı şekilde yürüyor, 2023 yılında kendi otomobilimizi yollarda göreceğiz."

KAYNAK: AA
ETİKETLER
AK PARTİ
YAZDIR
YORUMLAR 59
 • yıldız 1 ay önce Şikayet Et
  HELAL OLSUN SAYIN CUMHURBAŞKANIM RECEP TAYYİP ERDOĞAN tabiiki eksikler vardır ama mükemmelde sınır yoktur. siz bizlere bolluk bereket içinde refah güvenli bir Türkiye sağladınız. tabiki eleştiren, kazandığıyla yetinmeyen, memnun olmayan olacaktır. ama yaptıklarınız için Allah sizden razı olsun.
  Cevapla
 • meg 1 ay önce Şikayet Et
  sayın başkanım şu Suriyeliler ve zamları acil düzeltin bütün emekler heba olacak
  Cevapla
 • Hasan doğru 1 ay önce Şikayet Et
  Altmış yaşındayım, birçok hükümet ler gördüm çoğunluğu koalisyon hükümetleri olmak üzere, bu kadar eser üreten, içeride ve dışarıda haklarımızı ve çıkarlarımızı savunan, terörü bitme noktasına getiren, savunma sanayini şahlandıran, imf denilen kan emici ye borçlarımızı ödeyip, başımızdan def eden, serbestçe dini yaşantımız îfâ etmemize imkan sağlayan, afetlerde felaketlerde derhal milletin yanında olup yaraları saran bir hükümet görmedim. Gören varsa anlatsın.
  Cevapla
 • Emekli 1 ay önce Şikayet Et
  Bay Hasan yanlis
  Cevapla
 • AKINCI 1 ay önce Şikayet Et
  Demek ki neymiş kalkınma büyüme istikrar refah TAN ÖNCE GÖZLERİ AKILLARI KÖR EDEN KULAKLARI SAĞIR EDEN DİLLERİN HAKİKATİ KONUŞTURMADIĞI O KALPLERİN GAFİLLİĞİNİ ortadan kaldıracak işlerin çok önemsenmemesi yapılanları maalesef bir HİÇ edebiliyor. yapılanların önüne koca bir sıfır koymak gibi bir şey bu.. çünki senin derdin başka onlarınki başka Bu ülkenin insanlarının akıllarına FORMAT ın kendi değerlerimizden değilde dışardan hep başkaları tarafından atıldığı sürece bu böyle devam eder.. Buna Cennet Mekan Sultan Abdülhamit de engel olamadı.. Bizde engel olamazsak bu gün Osmanlıya Selçukluya vs küfür eden dışardan FORMAT yemiş akıl Allah muhafaza yarın Türkiye ye de aynı sözleri edebilir.
  Cevapla
 • Maskesiz 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede büyüyen tek birşey var o da zenginlerin servetleri. Şuan 3 çocuklu bir dul aylık 500-600 tl yardım alıyor hadi geçinsenize bu parayla bir ay, 3 çocuklu eşi çalışmayan kirada oturan bir asgari ücretli açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor sorun bakalım evine kırmızı et alabiliyor mu, inşaat demirinin 2 yıl önce 3500-4000 civarındayken şimdilerde 7500-8000 civarlarında hadi bir ev yapmaya kalkışsana bakalım yapabiliyor musun, ben bunlara bakarım zenginlerin daha da zenginleşti tablolara değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan bürokrasiye tehdit: Son çağrım, Pazartesi itibarıyla durun
Aylık 15 bin lira kazanıyorlar! Avrupa'daki krizi Türkler çözecek