Son dakika: Erdoğan, Taliban'ın teklifini açıklayıp 'Karar vereceğiz' dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'e ziyareti öncesinde son dakika açıklamalarında bulundu. Taliban'la görüştüklerini söyleyen Erdoğan, 1 Eylül'den sonra ne yapılması gerektiği konusunda kararı vereceklerini açıkladı.

GİRİŞ 27.08.2021 15:05 GÜNCELLEME 27.08.2021 15:05
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'i ziyareti öncesinde  Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Afganistan'da yaşanan patlamalar ve bölgede Türkiye'nin izleyeceği politika ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Taliban'la görüştüklerini söyledi.

Erdoğan'ın son dakika açıklamalarından satır başları:

Bosna Hersek ve Karadağ'ı ziyaret etmek üzere birazdan bölgeye hareket ediyoruz. Ziyaretimin ilk bölümünde Saraybosna'da devlet başkanlığı konseyi üyeleriyle bir araya geleceğim. 16 Mart'ta resmi temaslar için Türkiye'yi ziyaret etmişlerdi. 17-20 Haziran'da Antalya Diplomasi Forumu vesilesiyle ağırlamıştık.

Bosna Hersek güvenlik, istikrar ve kalkınmasına büyük önem verdiğimiz kilit bir ülkedir. Çok yakın kültürel ve beşeri bağlarımız mevcuttur. Ziyaretimizde işbirliğimizi ilerletmek için birlikte atabileceğimiz adımları görüşme fırsatı bulacağız. Başta altyapı ve yatırım alanlarında mevcut ortak projelerdeki son durumu değerlendireceğiz.

SORU - CEVAP

Afganistan'da tahliye süreci nasıl gidiyor?

Öncelikle dün Kabil'de gerçekleştirilen o felaketi, o kapsamlı terör saldırısını milletçe telin ediyoruz, kınıyoruz. 72 kişinin şu ana kadar belirlenen insanın öldüğü bize gelen bilgilerde... Taliban'dan da ölenler söz konusu. DEAŞ üstlendi, DEAŞ'ın böyle bir süreç içerisinde bu adımı atmış olması da bölgede ve dünyada nasıl tehlikeli bir örgüt olduğunu ortaya koyuyor. Afgan halkına milletçe geçmiş olsun diyoruz. Bu menfur saldırıda Afganistan'da güvenliğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Önceliğimiz vatandaşlarımızın Afganistan'dan tahliyesidir, yoğun bir şekilde çalışmalar sürüyor.

TSK personelimizin tahliyesi de malum devam ediyor. Güzergahımız daha çok Kabil Askeri Havaalanı'ndan İslamabad'a gidip, oradan da THY uçaklarıyla ülkemize getiriyoruz. 20 yıldır Türkiye gerek devletiyle, gerek sivil yatırımcılarıyla hep Afganistan'da yer almıştır. Tüm çalışmalarda da gerekli adımları atmıştır. Biz tahliyeleri en hızlı şekilde tamamlayacağız, ilgili birimlerimiz en ufak bir rehavete kapılmadan bu adımları atıyor.

Taliban ile temas devam ediyor mu? Taliban ile temas edilmesi konusunda eleştiriler var. Bu konuda değerlendirmeniz ne olur?

Kimlerin nasıl, ne tür bu noktada eleştiriler yaptığını bilemem. Herkesin eleştiri hakkı vardır, istediği eleştiriyi yapabiliriz. Bizim de biriyle görüşmek için kimseden izin almak gibi lüksümüz yoktur. Büyükelçilikte 3,5 saat görüşüldü. Gerekirse yine bu tür görüşmeleri yapma fırsatımız olacak. Bu tür görüşmelerle süreci sağlıklı yürütmenin gayreti içindeyiz. onların beklentileri nedir, bizim beklentimiz nedir? Bütün bunları görüşerek yapacaksınız. Diplomasi nedir? Diplomasi işte budur. Şu anda da arkadaşlarımız bunu kararlılıkla yürütüyor.

Merkel'in açıklamalarını nasıl buluyorsunuz?

Bazı şeylerde çok geç kaldıkları ortada... Türkiye ile çalışma tespiti geç alınmış bir karar. Herkes Afganistan'ı terk ederken, biz terk etmedik. Göç baskının en yakın olduğu ülke Türkiye... Ama Türkiye'nin içindeki bazı mahfiller var ki, hep söylüyorum ya yalan terörü, bunlar yalan terörü estiriyorlar. Şu anda İçişleri Bakanlığımızın kayıtlarında mevcut Afgan göçmen sayısı 300 bin. Bay Kemal ve onun izinde gidenler 1,5 milyon olarak açıklıyorlar. Bunların hepsi yalan, adamların işi gücü yalan. Bir şaklaban da bulmuşlar, yalan terörünü sürdürüyorlar.

1 Eylül'den sonra Türkiye'nin oradaki tutumu nasıl olacak?

Havalimanının işletilmesi talebi var. Karar vermedik. Afganistan'da ciddi bir yönetim boşluğu var. Yönetim belirgin olmalı. THY şu anda bizim sivil asker neyse, nereden gidip alıyor İslamabad'dan gidip alıyor. Biz devletiz, devlet olarak da olması gereken neyse onu yapıyoruz. 

YORUMLAR 58
 • Hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Cümle bile kuramıyor artık veliahtini ilan etti sin çekilsin
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen dedinya tmm kesin olur ...
  Cevapla
 • leylaa 1 yıl önce Şikayet Et
  Talıban kımın projesi guvenılmez
  Cevapla
 • Özer 1 yıl önce Şikayet Et
  Kabilde Türk askeri nin can güvenliği yok toplu katliamlar yaşanabilir ülkeye geri dönmeleri gerek
  Cevapla
 • 16brs59 1 yıl önce Şikayet Et
  Dönüyorlar zaten bilmiyormusun
  Cevapla
 • hakkı hoca 1 yıl önce Şikayet Et
  Hilafeti İslam dünyasına haykırmak lazım
  Cevapla
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Talibanın teklifini kabul edin bence.Afganistan için güzel olur.
  Cevapla
 • Recep 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne Teklif Ettiklerini Biliyormusun?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
RTÜK Başkanı Şahin'den Fatih Altaylı'ya sert tepki: Her zamanki gibi manipülasyon peşinde
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan muhalefete tepki: Yazıklar olsun