HÜDA PAR'dan Afganistan açıklaması

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, "Eğer Türkiye orada kalacaksa hem teknik destek hem de askeri anlamda yardım noktasında mutlaka Afgan halkının temsilcileri ile oturup anlaşarak, konuşarak, onların rızası ile orada kalmalıdır" dedi.

GİRİŞ 30.08.2021 15:25 GÜNCELLEME 30.08.2021 16:49
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Türk askerinin Afganistan'da kalması konusundaki tartışmalara ilişkin, "Eğer Türkiye orada kalacaksa hem teknik destek hem de askeri anlamda yardım noktasında mutlaka Afgan halkının temsilcileri ile oturup anlaşarak, konuşarak, onların rızası ile orada kalmalıdır." dedi.

Kayseri'de bir kafede basın mensupları ile bir araya gelen Yapıcıoğlu, üç gündür Kayseri, Yozgat ve Çorum'u dolaşıp esnafı, çiftçiyi ve mevsimlik işçilerin sorunlarını dinlediklerini söyledi.

Konut fiyatlarının ve kiraların ciddi şekilde yükseldiğini belirten Yapıcıoğlu, bu artışların sınırlandırılması noktasında pratik adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Seçim barajının aşağı çekilmesi yerine sıfırlanması gerektiğini vurgulayan Yapıcıoğlu, "İlle bir baraj olacaksa belki bu sembolik olabilir, yüzde 1'e çekilebilir. Bunun üstündeki her baraj temsilde adaletin önünde bir engeldir ve adaletsiz bir uygulamadır." diye konuştu.

İttifakların, siyasetin doğasında yer aldığını ve bu sistemin zorlaması olduğunu öne süren Yapıcıoğlu, önceki seçimde herhangi bir ittifakta yer almadıklarını, gelecek seçim için de şu an herhangi bir ittifaka angaje olmadıklarını, ilkelerine uygun bir ittifak teklifi olursa onu değerlendireceklerini kaydetti.

Yakın gelecekte bir seçim kararı alınacağını düşünmediğini ve öyle bir beklentisinin bulunmadığını anlatan Yapıcıoğlu, HÜDA PAR'ın seçime her zaman hazır olduğunu dile getirdi.

Türk askerinin Afganistan'da kalıp kalmaması yönündeki görüşü sorulan Yapıcıoğlu, şu yanıtı verdi:

"Amerika, Afganistan'dan çekileceğini söyledikten sonra Türkiye şöyle bir teklifte bulundu, 'Biz Kabil Uluslararası Havaalanı'nı koruyabiliriz. Bu göreve talibiz' dedi. Biz o dönem bir açıklama yaptık, 'Türkiye Afganistan'da kalabilir, Kabil Havaalanı'nın güvenliğini de sağlayabilir ama şu şartla, NATO şemsiyesi altında olmamak şartıyla'. NATO, Amerika orada işgalci konumundadır. Afgan halkının çoğunluğunun gözünde onlar işgalciydi. Eğer Türkiye o şemsiye altında orada kalacaksa o da Afgan halkının gözünde işgalci konumuna düşecek. Halbuki Türkiye halkıyla, devletiyle, Afganistan halkının arasında tarihsel bağlar vardır, dostluk ilişkileri vardır. Bunun bozulmaması gerekir. Eğer Türkiye orada kalacaksa hem teknik destek hem de askeri anlamda yardım noktasında mutlaka Afgan halkının temsilcileri ile oturup anlaşarak, konuşarak, onların rızası ile orada kalmalıdır. Sadece Türkiye değil, komşu ülkeler de Pakistan da Afganistan'a yardım etmelidir."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 8
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler başkan keşke diğer genel başkanlarda senin gibi itidal davransaydı. Taraflı değil ümmetçi bir bakış açıları olsaydı.
  Cevapla
 • TONTON 12 1 yıl önce Şikayet Et
  Her halde öyle olacak daha bunları söylemeye gerek yok Başkan gel Recep Tayyip Erdoğan ile ittifak yap aynı yoldasınız nasılsa demi
  Cevapla
 • Haluk 1 yıl önce Şikayet Et
  Ağzına sağlık
  Cevapla
 • Carsambali 1 yıl önce Şikayet Et
  Turk Askeri Afganistan'da kalmamalidir.Ne teknik ne takdik falan bizi ilgilendirmez.Gonullu isteyen varsa gitsin.Mecbur degiliz biz.Ulkede ne kadar gocmen varsa gonderilmelidir.Turkiye terorist yuvasi degildir.Militanlarini ulkemizin her yerine sokmaya basladilar.
  Cevapla
 • Esedullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar boş konuşmussun yazdığını okudun mu?
  Cevapla
 • Coşkun 1 yıl önce Şikayet Et
  Beğenmeme ikonu olsaydı bin defa tıklardım.
  Cevapla
 • İslam 1 yıl önce Şikayet Et
  Git iran'da siyaset yap
  Cevapla
 • Said 1 yıl önce Şikayet Et
  Boş boş konuş, hep aynı nakarat
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden ve Macron'dan ortak açıklama: Putin'e flaş çağrı!
MGK toplantısı sona erdi: Kara harekatı mesajı