AK Parti'nin hazırladığı sosyal medya düzenlemesinin iki püf noktası

AK Parti, sosyal medya düzenlemesi üzerine çalışıyor. Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi, taslak hazırlandığını, düzenlemenin iki püf noktası olduğunu belirtti.

GİRİŞ 31.08.2021 10:15 GÜNCELLEME 31.08.2021 10:33
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasındaki sosyal medya düzenlemesinin detaylarını yazdı. Selvi'nin bugünkü yazısından ilgili bölüm şöyle: 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya düzenlemesinde ne kadar kararlı olduğu biliniyor. Sosyal medyayı “yalan terörü” olarak tanımlıyor. En son ciğerlerimizi yakan orman yangınları sırasında gördük. Ormanlarımız yanarken sosyal medya hesaplarında içsavaş çağrıları yapıldı. İnsanların mahremlerine girilip şeref ve haysiyetlerine saldırılar yapılıyor. Ve insanlarımız kendilerini sosyal medya linçleri karşısında sahipsiz hissediyor. Erdoğan en son yurtdışı gezisinin dönüşünde, “Bedelini ödeyecekler” dedi.

Sosyal medya PKK’lıların, FETÖ’cülerin, mafyanın, ülkemize karşı beşinci kol faaliyeti yürüten yabancı istihbarat servislerinin cirit attığı bir alana dönüştü.

Sosyal medya artık bizim için bir “milli güvenlik” sorununa dönüştü. Mutlaka bir düzenleme yapılması gerekiyor. Ama burada hassas birkaç nokta var. Bu düzenlemenin özgürlükleri kısıtlayan bir düzenleme olmaması gerekiyor.

Erdoğan, “Meclis açılınca çıkaracağız” dedi. AK Parti bir sosyal medya düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Edindiğim bilgilere göre bir taslak ortaya çıkmış. Daha çok Almanların yaptığı düzenleme esas alınıyor.

ÖNEMLİ TOPLANTI

Sosyal medya düzenlemesinin ana omurgası ortaya çıktı. Yarın bu konuda önemli bir toplantı yapılacak. İçişleri, Adalet ve Ulaştırma Bakanlıkları ile İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç ve Meclis Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman’ın katılımıyla bir toplantı yapılacak.

İKİ NOKTA

Düzenlemenin iki püf noktası var.

1- Öncelikli olarak sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açarak mali ve hukuki muhataplık sorununun çözülmesinin üzerinde duruluyor.

2- Bir de bir haberin yalan haber olduğuna kim ve nasıl karar verecek? Yalan haberin kriterleri belirlenip, ilgili birimin görev ve yetkileri tanımlanacak.

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 16
 • selo 2 yıl önce Şikayet Et
  Geç kalınmış bir karar
  Cevapla
 • Osmanlı Torunu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizde yapılan yalan haber ve algı operasyonlarına bir yaptırım getirilmeliydi. Sosyal medya yalan haberlerle çalkalanırken bu yasanın getirilmesine karşı çıkanlar var ise dertleri Türkiye'yi zor duruma sokmak istemeleridir. Bunun başka bir izahı olamaz. Kim neden sosyal medya düzenlemesinden korksun ki?
  Cevapla
 • Türkoğlutürk. 2 yıl önce Şikayet Et
  Böyle medya düşman başına diyeceğim ama, Bizdeki kimi medya kuruluşları var ki, İnanın bir Rum'un, Bir Yunan'ın bir İsrail'in, Bir Ermeni'nin vermek istediği zararın çok daha fazlasını veriyor. RTÜK bunlara neden müsamahakar anlamış değilim. Halkı birbirine düşürmek, aralarına nifak sokmak, yalan haber üretmek için cidden gayret sarf ediyorlar. Başta halk tv. olmak üzere günün 24 saatinde Fox tv. Sözcü ,Bir gün gibi yayınlar memleketi iç savaşın içine sürüklemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Yeter artık, Milletin refahını, huzurunu bozmaya hakları yok. Bir daha açılmamak üzere bunların yayınlarına derhal son son verilmeli. Bu memleket onların yol geçen hanı değildir.
  Cevapla
 • halıl 2 yıl önce Şikayet Et
  çok çok geç kalındı..yalan dolana ceza yok..Can Ataklı gibi ınsanlar ağzına gelenı söylüyor..Ceza yok..
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  idam neden yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İBB Adayı Murat Kurum'dan İmamoğlu'na çok sert sözler!
Başkan Erdoğan tarih verip duyurdu: Yeni kabuslar yaşatacak hazırlıklarımız var