Rum yönetimi haddini aştı! Atatürk'le ilgili skandal talimata Türkiye'den tepki

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde öğretmenlere gönderilen 'kitabın Atatürk sayfasını yırtın' genelgesine Türkiye'den çok sert tepki geldi.

Rum yönetimi haddini aştı! Atatürk'le ilgili skandal talimata Türkiye'den tepki
Rum yönetimi haddini aştı! Atatürk'le ilgili skandal talimata Türkiye'den tepki
GİRİŞ 08.09.2021 17:20 GÜNCELLEME 08.09.2021 19:26
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı'nca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından okullarda okutulan bir ders kitabından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anlatıldığı sayfanın yırtılması yönünde verilen talimata tepki gösterilerek, "GKRY'nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz" denildi.

Güney Kıbrıs'ta öğretmenlere tepki çeken Atatürk talimatıGüney Kıbrıs'ta öğretmenlere tepki çeken Atatürk talimatı


'ÇARPIK ZİHNİYETİN ULAŞTIĞI RADİKAL DÜZEY"

Dışişleri Bakanlığı, GKYR Eğitim Bakanlığının bu talimatını şiddetle kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde okullarda okutulan bir ders kitabından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anlatıldığı sayfanın yırtılması yönünde verilen talimatın, Rum yönetiminin Türkiye'ye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) karşı "çarpık zihniyetinin ulaştığı radikal düzeyi" ortaya koyduğu kaydedildi.

"GKYR'NİN BU ÇAĞ DIŞI TUTUMUNU KINIYORUZ"

Açıklamada, "GKRY'nin bu çağ dışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Kıbrıs meselesini yıllardır çözümsüzlüğe mahkum eden GKRY'nin bu son eyleminin "Ada'da Kıbrıs Türkleriyle sadece iktidarı ve refahı paylaşmaya değil, birlikte yaşamaya dahi tahammüllerinin olmadığını" gösterdiği belirtildi.

ÖMER ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen tepkinin ardından konuyla ilgili olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, şu açıklamaları yaptı:

"Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yetkililerinin bir ders kitabından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anlatıldığı sayfanın yırtılması talimatını vermesi, Rum kesimi yöneticilerinin Atatürk'ün temsil ettiği değerlerimize düşmanlığının ifadesidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Atatürk'e ve Atatürk nezdinde Türk milletine yapılan bu saygısızlığı kınıyoruz. Bu düşmanca tutum, Atatürk'ün temsil ettiği "yurtta sulh, cihanda sulh" yaklaşımına karşı çağdışı bir yaklaşımdır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yetkililerinin bu barbarca yaklaşımı Kıbrıs Türkleri ile birlikte yaşama iradesi noktasındaki tahammülsüz yaklaşımlarının da açık göstergesidir. Savaşta yenik düşen Yunanistan lideri Venizelos'un 1934'te savaşın galibi Mustafa Kemal Atatürk'ü Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermesi tarihi bir gerçektir. Yunan ve Rum liderlere bu tarihi mirası hatırlatıyor ve yüzleşmeye davet ediyoruz."

YORUMLAR 70
 • Cemil Çetin 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaww ne koparması Allah aşkına ya bukadar da saf olmayın yaa. İngilizler ist da karargah kurmuştu. Sabah yunanlılarla konuşurken öğleden sonra ise Türk lerle konuşuyordu. Büyük devletlerin hiçbir zaman tek ata oynadıkları görürmemiştir. Nihayet ikisi savaştı galip gelen zaten ikisinden biriydi. Bu akıl hala aynıdır son savşları da kureselci ve ulus devlet savaşı kim kazansa yine aynı olcaka yani herzaman masa kuran kazanıyor. Biraz araştırmacı okumacı ve merakcı olun yeter.
  Cevapla
 • Reis. 1 yıl önce Şikayet Et
  Atatürkü savunmak sana mı kaldı. Pis herifler.
  Cevapla
 • isimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Atatürk atatürk düşmanları savunmasa çok daha güzel olur.
  Cevapla
 • usta 1 yıl önce Şikayet Et
  H adi bakalım CHP liler kükreyinde görelim nerdesiniz?
  Cevapla
 • Bozok 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyüksün Mustafa Kemal Atatürk, seni bu milletin kurtuluşuna vesile eden rabbime şükürler olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin'de şehit olan polisin eşiyle telefonda görüştü
Banka değil düğün! 11 milyon 500 bin TL para toplandı