Bahçeli'den 'Laiklik anayasadan çıkarılmalı' sözlerine çok sert tepki

MHP Lideri Bahçeli, Eski Milletvekili Resul Tosun'a "Türkiye'nin kuruluş temellerini dinamitlemek isteyen, kurucu emanetleri kundaklamak için gün sayan hastalıklı ve hasarlı zihniyetlerdir. Laiklik dinsizlik değildir" diye tepki gösterdi.

Bahçeli'den 'Laiklik anayasadan çıkarılmalı' sözlerine çok sert tepki
Bahçeli'den 'Laiklik anayasadan çıkarılmalı' sözlerine çok sert tepki
GİRİŞ 14.09.2021 16:14 GÜNCELLEME 14.09.2021 16:55
Bu Habere 113 Yorum Yapılmış

MHP Lideri Bahçeli, Eski Milletvekili Resul Tosun'un 'Laiklik anayasadan çıkarılmalı' sözüne "Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temellerini dinamitlemek isteyen, kurucu emanetleri kundaklamak için gün sayan hastalıklı ve hasarlı zihniyetlerdir. Laiklik dinsizlik değildir" diyerek tepki gösterdi.

İşte Bahçeli'nin mesajı:

Ülkemiz on yıllar boyunca sığ ve kısır tartışmalarla meşgul edilmiş, gücü ve enerjisi devamlı surette içe dönük konu başlıklarında harcanmıştır. Milli ve manevi değerler eksenine tutunan sert kutuplaşmalar zaman zaman tehlikeli boyutlara ulaşarak milli birlik ve dayanışma ruhuna zarar vermiştir. Bu esnada birbirimize çatık kaşla bakıyorken, haricimizdeki birilerine, hadiselerin bilenmiş akışına müdahale ve mukabelede ne yazık ki geç kalınmıştır. Köprülerin altından sular hızla akıyorken, hala köprü üzerinde cepheleşme hastalığına maruz kalmak talihsiz ve esef verici gelişmelere davetiye çıkarmıştır.

"ATEŞLE OYNAMIŞLARDIR"

İnanç, mezhep, etnik aidiyet, dil ve köken gerilimlerini taammüden kamçılayan, nihayetinde insanlarımızın gönül ve muhabbet bağlarını koparmak için gerginlikleri körükleyen fırsat düşkünleri işin özünde ateşle oynamışlardır. Bir yanda Laikliği siyasi hesapları için acımasızca istismar edenlerle, diğer yanda barış ve kardeşlik dinimizin evrensel mesajlarını çarpıtanlar, görüntüde ayrı, gerçekte aynı kirli maksada kilitlenmiş bağnaz kafalardır. Bilhassa ifade etmek lazımdır ki, kimin Müslüman kimin münafık; kimin mümin kimin münkir olduğunu tayin ve tefrik etme görevi fani insana verilmiş bir ruhsat değildir.

"İSLAM HOŞGÖRÜ DİNİDİR"

İslam hoşgörü dinidir. Rahmet elçisi Efendimizin hayatı, hadisleri; akıl, adalet ve haysiyetle pekişmiş muamele ve mücadelesi hepimize örnektir. Huzurlu bir toplum hayatı için hoşgörü altın bir davranış kalıbıdır. Tahammülsüzlük zehirdir, girdiği bedeni ve zihni her zaman mahvedecek, bir süre sonra da nefret salgınına dönüşecektir. Manevi hoşgörü acziyet değil, mükâfatını Allah'tan bekleyen ve dileyen ihlaslı bir teslimiyet halidir. Bununla birlikte hoşgörü demek; hiç kimseyi ayıplamamak, kırıcı ve aşağılayıcı olmamak, farklı inanç ve düşüncelere müsamaha göstermek demektir. Onurlu ömründe Resullullah kötülüğe bile kötülükle cevap vermemiştir. Nitekim hoş gören her zaman hoş görülmeye müstahaktır. Camilerimizin, mescitlerimizin, cemevlerimizin sahte anlaşmazlıkların ve sanal ihtilafların merkez üssü haline getirilmesi ağır bir vebaldir. Onun ölüsü camiye girmemeli, bunun cenaze namazı kılınmamalı çağrıları Allah'ın rahmet ve merhametiyle ters düşmektir. Elbette böylesi bir tablonun sonu uçurum, sonucu felakettir. En iyisini hakkıyla bilen Cenab-ı Allah'tır. Din değiştirmedikten ve bazı haller zuhur etmedikten sonra bir Müslüman'ın ölüsüne veya dirisine nasıl yaklaşılacağı, nasıl davranılacağı bellidir.

"BEDELİ VAHİM OLACAKTIR"

Sevmediğimiz birisinin Camiye sokulmasına, cenaze namazının kılınmasına itiraz etmek demek Türk ve İslam düşmanlarının oyununa gelmek demektir. Düşüncesini, fikriyatını, fiillerini, söylediklerini, yazdıklarını tasvip etmediğimiz her insanın, insan olmaktan kaynaklanan hakları vardır ve herkes bu haklara saygıyla mesuldür. Allah indinde üstünlük takvadadır, kalpleri bilen ve gören yalnızca Allah'tır. Son zamanlarda gazetelerde ve televizyon ekranlarında baş gösteren kaygı verici kamplaşmanın devamı, hatta genişlemesi halinde milli ve manevi hayatımız bir plan dahilinde yürütülen tahrik ve taciz kampanyalarının girdabına kapılacak, bunun bedeli de vahim olacaktır.

'DİYANET İŞLERİ BAŞKANI' MESAJI!

Bugünkü nazik ve hassas dönemde, Diyanet İşleri Başkanlığımızı ve Laikliği eş zamanlı olarak sıcak tartışmaların içine sürüklemek Türkiye'nin aleyhine kulis yapan, yıkım senaryosu hazırlayan zalim mihrakların eline koz vermektir. Türkiye bu karanlık tünelden süratle çıkmalıdır. Bir başka sorun ise Laikliğin Anayasa'dan çıkarılma meselesidir. Bu görüşü seslendiren veya destek verenler Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temellerini dinamitlemek isteyen, kurucu emanetleri kundaklamak için gün sayan hastalıklı ve hasarlı zihniyetlerdir. Laiklik dinsizlik değildir. Kavramsal çatısı dinle çatışmalı da görülmemelidir. Türkiye laik, sosyal ve hukuk devletidir. Millet, Müslümandır. Herkesin dini inanç ve vicdan hürriyetine hürmet duymak asıldır.

Bilinmelidir ki, ne dinimize laf söyletiriz, ne de Cumhuriyet'in Laiklik sütununu kırdırırız. Kötü niyet sahipleri sabırları sınayıp sınır ihlali yaparak milletimizin sinir uçlarıyla oynamaya kalkışmamalıdır. Din Allah'ındır, Müslüman Türk milleti mukaddesatı üzerinde karalama yapmak için devreye girenlere müsaade etmeyecektir. Hiç kimse üstüne vazife olmayan konularda fetva makamı gibi hareket etmeye heveslenmemeli, 2023 vizyonumuzun hızını yapay gündemlerle kesmeyi de aklından geçirmemelidir.

YORUMLAR 113
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyt sözü vardı, lütfen EYT sorunu çözülsün.
  Cevapla
 • Zehni 1 yıl önce Şikayet Et
  Laiklik millete sorulmalı referandum ile
  Cevapla
 • Küskün Ak Partili 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen önce seçim öncesi verdiğin sözleri yerine getir. Bundan sonra konuşmalarını ciddiye alamıyoruz
  Cevapla
 • Aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  Her ne kadar ittifak yapsakta, kusura bakma sayın Bahçeli, bu konuda yanlış düşünüyorsun ve senin düşüncene katılmak zorunda değilim
  Cevapla
 • Aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk oglu Türke cevap; Allah nurunu tamamlayacak. Zerre şüphemiz yok. Allahın kanunlarını işittik itaat ettik. Yaşamımız da ölümümüz de kaderimiz de Allahın elinde. Ne hükmettiyse boyun eğeceğiz Elhamdülillah
  Cevapla
 • Türk oğlu Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  O zaman bu amacınıza savasarak ulasacaksın aydın kardesim bu emellerinize asla müsahade etmeyeceğiz ya Allah Bismillah bekliyor olacağız ben kızıma sokakta saldıracak küçük görecek her zihniyet ile savaşırım bedel öder ödetirim
  Cevapla
 • Mocca 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet haklısın bende senin düşüncene katılmak zorunda değilim. Demokrasi güzel bişey.
  Cevapla
 • dostt birr 1 yıl önce Şikayet Et
  kişiye göre laiklik olmaz. yada bana göre laiklik şudur sana göre laiklik budur olmaz.kaldırın gitsin bence. yok kaldirmiyacaksan o zaman din vicdan özgürlüğüne mudahele eden laik geçinenlere deyinki bu kanunen suçtur. yolda giden başı örtülü saldıran ve burası laik Türkiye diyenleri tv lerde izledik. tv lerde başı örtülü spikerlere avukat savcı hakim kadınlarımıza saldiran laik geçinenleri gördük hala görüyoruz. ya bu laiklik kime göre uygulanacak açıklamasıda yok.o zaman kaldırın gitsin. kimse laiklikten beslenmesin istiyorum
  Cevapla
 • Gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  Derbeder sayin bahcelinin tek gayesi vsrdir oda devletimizin bekasi. Ama devsirmeleri her zaman kasinti tutar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Suudi Arabistan'da kabine değişikliği! İşte Prens Selman'ın yeni görevi
Dünya Müslüman Alimler Birliğinin kurucusu Karadavi, son yolculuğuna uğurlandı