Öğrenci burslarını iptal ettiren CHP'den yurt provokasyonu!

2008'de AYM’ye başvurarak belediyelerin öğrencilere burs vermesine imkan tanıyan yasayı iptal ettirerek öğrencilerin burslarını engelleyen CHP, Ak Parti döneminde sayısı neredeyse 4 katına çıkarılan öğrenci yurtları üzerinden algı yürütüyor

Öğrenci burslarını iptal ettiren CHP'den yurt provokasyonu!
Öğrenci burslarını iptal ettiren CHP'den yurt provokasyonu!
GİRİŞ 25.09.2021 15:52 GÜNCELLEME 25.09.2021 16:44
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Öğrencilere yönelik siyasi söylem ve eylemlerinde tutarsızlık yaşayan CHP, 2008 yılında Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurarak belediyelerin öğrencilere burs vermesine imkan tanıyan yasayı iptal ettirmişti. Aynı CHP'nin bugün lokal anlamda yaşanan yurt sorunu üzerinden öğrencileri hükümetle karşı karşıya getirmeye çalışıyor olması manidar bulundu. Sözde krizler üreterek toplumsal algı çalışması yapan CHP'nin tutumu bir kez daha dikkatlerden kaçmadı.

CHP'DEN ÖĞRENCİ BURSUNA ENGEL! 

2008 yılında AYM’ye başvuran CHP, belediyelerin öğrencilere burs vermesine imkan tanıyan yasayı iptal etmişti. Öğrencileri mağdur bırakan teklif CHP'den gelmiş, binlerce öğrenci zor durumda kalmıştı.

Belediyeler tarafından yükseköğrenim gören öğrencilere verilen burslar, CHP'nin 21 Kasım 2008'de Anayasa Mahkemesi'ne açtığı dava sonucu iptal edilmişti. Mahkeme, 5102 sayılı "Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanunun", kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine doğrudan burs ve kredi vermelerini engelleyen hükmündeki "belediyeler hariç" ibaresini oy birliğiyle iptal etmişti. Türkiye genelinde belediyelerden burs alan 350 bin öğrencinin bursu kesilmişti.

Kamuoyunun önde yaşanan tüm bu gerçeklere rağmen CHP'nin seçim döneminde öğrencilere yardım vaatlerinde bulunması komik bulunmuştu.

 İmamoğlu CHP'nin iptal ettirdiği bursu öğrencilere vaat etti İmamoğlu CHP'nin iptal ettirdiği bursu öğrencilere vaat etti

CHP'DEN ALGI ÇALIŞMASI

Üniversitelerde yüz yüze eğitim başlaması ile gündeme gelen kısmi yurt sorununu bir toplumsal algı çalışması haline getiren CHP, 25 Milletvekili ile birlikte TBMM Başkanlığı’na araştırma komisyonu kurulması için teklif sundu. Aynı zamanda devlet yurtlarını karalayarak siyasi pirim elde etmeye çalışan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un algı oyunu da Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu'nun paylaşımlarıyla bozuldu.

MARJİNAL GRUPLAR DEVREDE

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte yaşanan kısmi yurt sorunu çözülmesine rağmen, konuyu istismar eden kesimler eylemlerine devam ediyor.

Kadıköy’de CHP milletvekili Mahmut Tanal’ın da destek verdiği gösteriye katılan 14 kişilik grup içindeki 1 kişinin MLKP, 1 kişinin DHKP/C, 1 kişinin FETÖ/PDY, 4 kişinin de diğer radikal sol gruplarla iltisaklı olduğu belirlendi.

Sorun kalmadı ama eylem hala sürüyor!Sorun kalmadı ama eylem hala sürüyor!

AK Parti döneminde CHP'ye rağmen üniversite öğrencilerine yönelik iki önemli adım atıldı. Bunlar ise üniversite öğrencilerinin her dönem ödediği harçlar ve yurt sayısının dört katına çıkması. 

ÜNİVERSİTE HARÇLARI KALDIRDI?

1 milyon 524 bin 380 öğrenci için 'müjde' niteliğindeki haber 2012 yılında Ak Parti hükümeti tarafından verildi.

Bu karara göre, 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade etti ve 3.5 milyon öğrencinin de artık harç vermesine gerek olmadığı açıklandı.

YURT SAYISI 4 KATINA ÇIKTI! 

Bakan Kasapoğlu, yurt kapasitesinin dört katına çıktığını yurt bulunmadığı yönündeki iddialara karşı ise, "Sorun olarak ifade etmek haksızlık olur. Pandemi sürecinde üniversiteler eğitime ara verdi. 2020-2021 dönemi için başvuru kabul etmedik. 2022 sürecinde kabul başlayınca yoğunluk başladı. Son 3 yılda 216 bin yatak ilave ettik." açıklamasında bulundu.

YURT PROBLEMİ OLMAYANLARDAN PROVOKASYON!

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Kadıköy, Beşiktaş ve Bakırköy’deki “Barınamıyoruz” ve "Yurtsuzlar" eylemlerine katılan 127 kişiden 73’ünün İstanbul’da ikamet ettiğini herhangi bir barınma sorunlarının olmadığını duyurmuştu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, sosyal medya hesabından şunları paylaşmıştı:

"Bu kişilerden, 73 öğrencinin İstanbul'da ikamet ettiği ve herhangi bir barınma probleminin olmadığı, 12 öğrencinin ikamet kaydının il dışında olduğu, 28 kişinin başka illerde bulunan üniversitelerde öğrenim gördüğü ve ikamet ettiği tespit edildi.

8 kişinin herhangi bir Yüksek Öğretim Kurumunda kaydının bulunmadığı, 5 kişinin üniversite mezunu, 1 kişinin de akademisyen olduğu belirlendi."

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Manisalı 2 hafta önce Şikayet Et
  Hem öğrencinin aldığı bursu iptal ettir.ondan sonra çıkıp ben öğrencinin yanındayım de.bu ne tezatlık yahu.yemezler efendi.
  Cevapla
 • Ahmet 2 hafta önce Şikayet Et
  Benim anlayamadigim şey CHP bursları iptal ettiriyor hükumeti suçluyor.Akp den bisey varmi yok Çıkıp insanlara anlatın. Peki bu yurtsuzlar denen kişiler neoldugu belli madem neden haklarında işlem yapılıp kamuoyuna duyrulmuyor.Anlasilan o ki AKP içindede bu olaylara çanak tutanlar var.Arkadas mademki 2023 çok önemli sizde uyanın artık AKP yöneticileri herseyi RTE den beklemeyin.Sizi sadece TBMM de sadece el kaldırın diye orada değilsiniz
  Cevapla
 • Esedullah 2 hafta önce Şikayet Et
  Bursu iptal ettirilen Öğrencilerden biri de benim. Hakkımı helal etmiyorum chplilere
  Cevapla
 • halk 2 hafta önce Şikayet Et
  aylik belli miktar geliri var ise kendisi ev bulacak ondan asagi olan icin yurt gerekli okumak yerine okulda olay cikaran olur ise direk atin oraya okumak isteyen olur ise onlar gelsin adamlar nerde ise butun yil okullarin ønunde olay cikarip duruyor okuma niyeti yok baskasina engel oluyor bir de
  Cevapla
 • s.uysal 2 hafta önce Şikayet Et
  Öğrencilerin belediyeden aldığı bursları evet bu chp iptal ettirmişti.Sanki öğrencileri çok düşünüyor gibi şimdi provakasyon peşinde eğer öğrencileri çok düşünüyorsan yurt aç sana kim engel olacak.Hem daha çok oy alırsın.Bunlar milletin hayrına bir iş yapmaz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'taki düzenleme vatandaşı isyan ettirdi: Böyle rezillik olmaz!
Yolcu otobüsü 150 metreden dereye uçtu! Ölü ve yaralılar var