Son dakika: BAE'den sürpriz Türkiye hamlesi! Nahyan, Erdoğan ile görüşmek için geliyor

Son dakika haberi: Türkiye ile BAE ilişkileri normalleşiyor. BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

GİRİŞ 15.11.2021 06:01 GÜNCELLEME 15.11.2021 09:31
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye geliyor. 

Independent Türkçe’nin ulaştığı kaynaklara göre daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefonda görüşen bin Zayed’in çantasında ekonomi ve ikili ilişkiler başta olmak üzere birçok konu başlığı var. bin Zayed’in çantasındaki en önemli başlık olan ekonomi alanında BAE’nin İran üzerinden geçen koridor ile Türkiye'ye ticaret yolu açması olacak.

Son dakika haberi: Bloomberg duyurdu! BAE'den dev Türkiye hamlesiSon dakika haberi: Bloomberg duyurdu! BAE'den dev Türkiye hamlesi

Söz konusu koridorla birlikte Süveyş Kanalı geçişli Sharjah - Mersin güzergahında deniz yoluyla 20 gün sürecek taşıma, İran üzerinden geçen güzergahla 6 ila 8 günde yapılabilir hale gelecek.

BAE’den yola çıkan ve İran’a Basra Körfezi üzerinden Türkiye’ye ulaşan nakliye 1 Kasım tarihinde Türkiye’ye ulaşmıştı. İran söz konusu anlaşmayı resmi olarak duyurmuştu.

Bin Nayed’in çantasında özellikle bu yeni koridorla birlikte Türkiye’de yapılacak olan yatırımlar masaya yatırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE Prensi Nahyan ile görüştü!Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE Prensi Nahyan ile görüştü!

DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında Katar krizi, 15 Temmuz darbe girişimi ve Sedat Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmesiyle birlikte gerginleşen ilişkiler Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan’ın telefon görüşmesiyle yumuşama eğilimine girmişti.

Çavuşoğlu ve BAE'li mevkidaşı bin Nahyan'ın görüşmesinde ikili ilişkiler ele alınmıştı.

Dışişleri bakanlarının görüşmesinden sonra diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 18 Ağustos'ta BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan'ı kabul etmesiyle devam etti.

Türkiye ve BAE arasındaki diplomasi 31 Ağustos'ta ülkenin fiili lideri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan (MBZ) ile yapılan telefon görüşmesi ile devam etti. Şeyh Tahnoun'un aynı zamanda MBZ'nin kardeşi olması, Erdoğan'ın temaslarının önemini ortaya koyması açısından ayrıca dikkat çekiciydi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan kısa açıklamada, "Görüşmede iki ülke ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı" bilgisi dışında ayrıntıya yer verilmedi.

BAE'nin haber ajansı WAM ise iki liderin "iki halk arasındaki ilişkileri ortak çıkarlara ve iki halka hizmet edecek şekilde güçlendirme olasılıklarını" gözden geçirdiklerini kaydetti.

Daha önce telefonda görüşen Erdoğan ve bin Nahyan yüz yüze görüşme gerçekleştirerek sorunları masaya yatıracak.

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 42
 • D. ali 2 ay önce Şikayet Et
  Bükemediğiniz eli öpmeyemi geliyorsunuz REİS devlet adamıdır . Siz o eli öpün sizleri af eder
  Cevapla
 • avcıoğlu 2 ay önce Şikayet Et
  Bırakın BAE'yi Türkiye'yi üyeliğe kabul etmeyen AB ülkeleri bile zaman gelecek ki, gelmesi yakındır Türkiye ile ittifak kurmak için kuyruğa gireceklerdir.
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlar önce finanse ettikleri yerleri kapatsınlar sonra bizimle görüşsünler derim.
  Cevapla
 • nezaman.. 2 ay önce Şikayet Et
  ne zaman munafıkların ebu cehillerin sonu helecek acaba sanmiştım dünyada bir tek firavn bir tek nemrut bir tek şeddat var sanmiştım meyer nekadar varmişte haberimiz yoktu tümüne allahın ve melaikelrin vede tün dünya üzeride bulunan tüm insanların leneti onların üzerinde olsun ne zaman bu lanetlilerden kurtulacağız yav ...
  Cevapla
 • belde 2 ay önce Şikayet Et
  Bu iki çakalı yaklaştırmamak gerek. her ikisi de Türkiye zor durumda iken zil takıp oynuyorlardı. zor zamanın insanları değiller.......... sıkıştı mı İran gibi Türkiye diyorlar, az bi rahat gördü mü, dirsek gösteriyor bu sahte prens ve emirler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arnavutköy'de yolda kalan vatandaşları çekici taşıdı
İşte İstanbul dahil Türkiye'deki kar kalınlıkları! 2 metreyi aştı