Tevfik Göksu'dan açıklama: 93 milyarlık borç bırakıp gidecek

İBB AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, İBB’nin yeni bütçesi ile ilgi açıklamalarda bulanarak, “Sayın Başkan İstanbul’dan giderken İstanbul Büyükşehir Belediyesine 93 milyarlık borç bırakıp gidecek'' ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 25.11.2021 23:43 GÜNCELLEME 26.11.2021 09:34
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

İBB AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, İBB’nin yeni bütçesi ile ilgi açıklamalarda bulanarak, “Sayın Başkan İstanbul’dan giderken İstanbul Büyükşehir Belediyesine 93 milyarlık borç bırakıp gidecek. Biz geçmişte Büyükşehir Belediyesi'ndeki bütün yanlışlıkları düzeltmek için 25 yıl uğraşmıştık galiba bir 25 yıl daha uğraşacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kasım ayı Meclis Toplantısı'nın son oturumunda belediyenin 2022 yılı bütçesi görüşüldü. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda toplanan İBB Meclisi’ndeki bütçe görüşmelerinde Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, İBB’nin yeni bütçesi ile ilgi açıklamalarda bulundu.

"İBB bu bütçeyi gerçekleştirebilmek için 16 milyardan daha fazla borç para bulmak zorundadır”

Meclis kürsüsüne çıkarak konuşma yapan Göksu, "İBB yönetiminin 2022 senesi için ilave tam 8 milyar net borçlanmayı öngörüyor. Bulunması gereken toplam borç ise 13 milyar 860 milyon 44 bin TL’dir" dedi. Performans programında gizli bir borçlanma olduğunu ifade eden Göksu, "Performans programına göz atınca bir yerlerde saklanmış gizli bir borçlanmayı daha görüyorsunuz. 2022 Performans Programı’na bakınca gider bütçesinin gerçekleşme oranının yüzde 100 olarak hedeflendiğini, buna karşılık gelir bütçesinin gerçekleşme oranının ise yüzde 95 olduğunu görürsünüz. Bu ne demektir? Bütçenin yüzde 5’i kadar daha borçlanılacak demektir. O da yaklaşık olarak 2,4 milyar daha ilave borçlanmadır. Kısaca, İBB bu bütçeyi gerçekleştirebilmek için 16 milyardan daha fazla borç para bulmak zorundadır” dedi.

"İstanbul Büyükşehir Belediyesine 93 milyarlık borç bırakıp gidecek"

Başkan Göksu, 2022 yılında belediyenin borç riskinin 73.120 milyar olacağını ifade ederek şunları kaydetti:

"2022 yılı olduğunda Büyükşehir belediyesinin borç riski 73.120 milyar TL 2022 ve 2023 projeksiyonu tutulmuş bu projeksiyona göre yeni ilaveler gelmese dahi 10 milyar 2023 de ilave görülmüş 10.5 milyar da 2024 de yani sayın başkan İstanbul’dan giderken İstanbul Büyükşehir Belediyesine 93 milyarlık borç bırakıp gidecek. Biz geçmişte Büyükşehir Belediyesi'ndeki bütün yanlışlıkları düzeltmek için 25 yıl uğraşmıştık galiba bir 25 yıl daha uğraşacağız. 2022 yılı bütçesi yatırım planında olan 40 tane proje var. Proje aynı isimle aynı kalemle 2021 de de var. Hiç dokunulmadan 2022 yılına aktarılmış fiyatı yükseltilerek. Şimdi soruyorum bugüne kadar İBB 2021 yılında her gün günde 72,5 trilyon para harcamış. Allah aşkına bu para nereye harcadınız?"

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Toprak Deliorman 1 hafta önce Şikayet Et
  oy verenler düşünsün. ahiret, hesap günü ...
  Cevapla
 • hacı 1 hafta önce Şikayet Et
  her şey çok güzel olacak çatlayın
  Cevapla
 • Gvn 1 hafta önce Şikayet Et
  Tevfik Göksu bir aynaya baksın.esenler belediyesi Göksu belediyesi olmuş..yedi sülalesini müdür yapmış...
  Cevapla
 • öneri 1 hafta önce Şikayet Et
  0 paranın bir kısmı firmalar stklar aracılığı ile terör ittifakına partierinin gayri resmi kasasına partililerin işadamlarının cebine yandaş fondaş medyanın hainlerine ve pkkya dhkpcye fetöye gidiyordur. Masak İbbden ödeme alan her firmanın her stknın para akışını incelemeli.
  Cevapla
 • Nurgül kara 1 hafta önce Şikayet Et
  Aynen öyle bence seçime yakın bunun kirli çamaşırlarını dökecekler malum insanımız çabuk unutuyo
  Cevapla
 • Muhammed Raşid 1 hafta önce Şikayet Et
  Esenlerde yabancılardan mültecilerden yürüyemiyoruz Tevfik başkan önce nerde görev yaptığını hatırlasın derim
  Cevapla
 • kızılelma 1 hafta önce Şikayet Et
  mülteci dediğin kim senin müslümanlar ne zamandan beri müslüman toprağında müteci oldu. müslümanmısın değilmisin bilmiyorum ama müslüman müslümanın yanında misafirdir mülteci değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan son dakika açıklamaları
Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve asgari ücret mesajı