Skandal talep: HDP'nin Millet İttifakı'ndan isteğini açıkladı!

HDP vekili Ömer Öcalan yaptığı açıklamada Türkiye'ye uygun olan yönetim biçiminin demokratik konfederal sistem olduğunu ifade etti.

Skandal talep: HDP'nin Millet İttifakı'ndan isteğini açıkladı!
Skandal talep: HDP'nin Millet İttifakı'ndan isteğini açıkladı!
GİRİŞ 07.12.2021 21:48 GÜNCELLEME 08.12.2021 00:45
Bu Habere 222 Yorum Yapılmış

Anayasa'nın ilk dört maddesinin değişmesini isteyen HDP, bu kez de yönetim biçiminin değişmesini istedi.

"FEDERAL SİSTEM İSTİYORUZ"

TBMM'deki bütçe görüşmelerinde söz alan HDP vekili Ömer Öcalan, mevcut bütçenin tartışılmasından önce sistemin değiştirilmesi gerektiğini açıkladı.

Merkezi hükümet sisteminde, merkezi ulus devlet sisteminde sayısal çokluğa göre sağlanan düzenin demokratik olmadığını söyleyen Öcalan, bu durumun tartışma ve değiştirme zeminini de engellediğini söyledi.

"ULUS DEVLETLE YÜRÜMEZ"

Mekanizmanın eleştirilmesinden önce merkezi ulus devlet sisteminin değişmesi gerektiğini savunan Öcalan şunları söyledi:

"Muhalefet de belki şu noktada ortaktır. AB'nin yerel özerklik şartı karşısında yer alıyorlar mı bilmiyoruz. Bu merkezi düzeydeki yapılanma, devlet mekanizması, yerelin bütçesini, geleceğini düşünmez. Buradaki yapı, antidemokratik bir yapıdır. Sistemin dışına çıkarak önermelerde bulunmamız gerekiyor.

Birden fazla etnik yapı, inançsal yapı, siyasal anlayışı içinde barındıran mekanizma, ulus devletle yürütülmez. Biz bunun karşısına demokratik konfederal sistemi koyuyoruz. Yoksa 100 yıldır böyle geldi. 2023 hedefi olanlar ülkeyi daha da uçuruma, daha da derinleşen çelişkilerin içerisine koyacaktır."

PKK DA "ÖZERKLİK İSTİYORUZ" DEMİŞTİ

Terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Mustafa Karasu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'helalleşme' yolculuğuna ilişkin yaptığı açıklamada, "Biz helalleşmeye hazırız. Ama öyle kuru kuruya helalleşme olamaz." demişti. Karasu, "Helalleşme olacaksa Kürt halkının varlığı özgürlüğü tanınmalıdır. Helalleşme olacaksa böyle olmalıdır. Böyle helalleşmeye biz varız. Helalleşebiliriz. Türkiye sınırları içinde özgür ve demokratik yaşamak istiyoruz. Kürt halkının talebi bu." diye konuşmuştu.

ETİKETLER
iyi parti
YAZDIR
YORUMLAR 222
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  İyi partililer size diyor Türkiye'yi bereber bolecekmissiniz. HAİNLİK asla affolunmaz.
  Cevapla
 • Celil köse 1 ay önce Şikayet Et
  Milliyetciyim diyen hdp,ortağının düşüncesi,acaba nedir
  Cevapla
 • Salij 1 ay önce Şikayet Et
  Chp ip mollaoğlu pkk türkiye temsilcileri
  Cevapla
 • Salij 1 ay önce Şikayet Et
  Unutmayın sessiz çoğunluk ıslık çalsa kulaklarımız sağır olur
  Cevapla
 • Vahit 1 ay önce Şikayet Et
  Haydi buyrun buradan yakın bakalım, Kılıçdaroğlu, Akşener, Karamollaoğlu v.b. Bir koltuk uğruna bunu da mı sineye çekeceksiniz. Kılavuzu karga olanın...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran krizi sonrası duyurdular! Dünya devi Türkiye'ye ilave gaz getirecek
AK Parti'den İmamoğlu ve İBB'ye tepki: Sorumsuzluk