Muhalefeti üzecek haber! Dikkat çeken 'Başkanlık' araştırması

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında muhalefetin 2023 seçim stratejisi üzerine değerlendirmelerde bulunarak, "Onlara üzülecekleri bir haberim olacak. Başkanlık Sistemi’ne olan destek artıyor" dedi.

Muhalefeti üzecek haber! Dikkat çeken 'Başkanlık' araştırması
Muhalefeti üzecek haber! Dikkat çeken 'Başkanlık' araştırması
GİRİŞ 11.01.2022 17:08 GÜNCELLEME 11.01.2022 17:19
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, muhalefetin 2023 seçim stratejisi üzerine değerlendirmelerde bulunarak, 23 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında 1000 kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçlarını paylaştı.

Selvi'nin bugünkü köşe yazısından ilgili bölüm şöyle:

MUHALEFETE KÖTÜ BİR HABERİM VAR

Muhalefet, 2023 seçim stratejisini parlamenter sisteme dönüş üzerine kurdu ama sistem konusu seçmende heyecan uyandırmıyor. Onlara üzülecekleri bir haberim olacak. Başkanlık Sistemi’ne olan destek artıyor. İlk başlarda sisteme olan destek yüzde 30’lardayken şimdi yüzde 54’e kadar çıktı. İlginç olanı, Başkanlık Sistemi’ne savaş açan CHP, İYİ Parti ve HDP tabanının yüzde 25’i Başkanlık Sistemi’ni destekliyor. Muhalefet, eski sistemi allayıp pullayıp yeni diye satmaya çalışıyor ama bu millet parlamenter sistem döneminde yaşanan krizleri unutmadı.

ASKERİ VESAYET, GÜNEŞ MOTEL VE BAŞÖRTÜSÜ...

Cumhurbaşkanlığı uğruna yapılan darbeleri, yıkılan hükümetleri, asılan gençleri, askeri vesayeti, kapatılan partileri, yoklukları, kıtlıkları, koalisyon hükümetlerini, Güneş Motel olaylarını, başörtüsü yasağını unutmadı.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI

Kadir Has Üniversitesi’nin her yıl düzenli olarak yaptığı araştırma bunu ortaya koyuyor. Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın koordinasyonunda 23 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında 1000 kişi üzerinde yapılan araştırma ilginç sonuçlar içeriyor.

Araştırmayı yıllarına göre paylaşıyorum.

2017

AK Parti 44.6  

CHP   19.9    

MHP   20.0  

HDP   8.3   

2018       

AK Parti 63.3  

CHP   35.9 

MHP   49.5 

HDP    20.0

2019

Bu kez İYİ Parti de araştırmada yer alıyor.       

AK Parti 60.6 

CHP   28.1 

MHP   44.3 

HDP   31.7   

İYİ Parti 31.4.

Dikkatinizi çekiyor mu?

Başkanlık Sistemi ile yönetildikçe, muhalefet partilerinin tabanında sisteme destek artıyor.

2020

AK Parti 81.09 

CHP   22.3 

MHP   74.5  

HDP   35.6  

İYİ Parti  37.6.

Dikkat ettiniz mi, pandemi sürecinde sisteme olan destek artıyor.

Çünkü millet, kriz dönemlerinde başında güçlü bir devlet, dinamik bir kriz yönetimi istiyor. Allah korusun, bu krize şehir hastanelerine karşı çıkan muhalefetin işbaşında olduğu koalisyon döneminde yakalansaydık halimiz dumandı.

2021 

AK Parti 87.9 

CHP   24.6  

MHP   87.8   

HDP   26.8   

İYİ Parti  26.4

Muhalefetin Anayasa’yı değiştirip parlamanter sisteme geçmesi için, oylarını yüzde 45-63 arttırması gerekiyor. CHP oylarını yüzde 25.7’nin üstüne çıkarmayı başaramıyor ama sistemi değiştirmeyi vaat ediyor. Muhalefet, millete hayal satmanın yerine kendi tabanını da Başkanlık Sistemi’ne kaptırıyor. Ona baksa daha yararlı olur.

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 64
 • Mehmet 10 ay önce Şikayet Et
  Bazen millet isyan eder, bu olunca da seçimde muhalefet bir geri zekalıyı da aday yapsa kazanır. Yani geçim derdi akıl tutulmasına neden olabilir. Ne yapıp yapıp bu pahalılıkta halka nefes aldırılmalı. Mazot, benzi, gaz, temel gıda fiyatları yüzde seksen la yüzde yüz arasındayken bu millet sağlıklı düşünemez. Hükümet bu krizi çözmeli...
  Cevapla
 • hasan 10 ay önce Şikayet Et
  olmuyan siyasi parti vatandaşın özlemi bence olmuyan parti 100 de 60 alır.
  Cevapla
 • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Cumhur ,ittifakı hariç, hiç kimse Başkanlık sistemini istemiyor, bırakın TÜİK gibi araştırma şirketlerinin yalan dolan işlerini,
  Cevapla
 • Takipeder! 10 ay önce Şikayet Et
  Chphdpiyip bunlara oy verenler belli Ülkemizde yaşayan lüks düşkünü kibirli kendisinden başka kimsenin yaşama hakkı olmayan içki masasın da devletime askere polise hükümete küfür eden garibanın maaşına zam gelse onda gözü olan zenginden ibaret.
  Cevapla
 • mmt 10 ay önce Şikayet Et
  ülkemin son haline bakan bir insan başkanlık ne kadar başarılı imiş hemen anlar.tarafsız ve şerefli olması şart.
  Cevapla
 • Emh 10 ay önce Şikayet Et
  Bi senmisin şerefli olann ordann
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çin'den ABD'ye Suriye tepkisi: Dünya seyirci kalmamalı
Muharrem İnce ilk kez açıkladı: Mektup yazdım ama benimle görüşmedi