Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İBB Başkanı'na tepki: Basiretsizlik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da yaşanan kar esaretine ilişkin CHP'li İBB yönetimine tepki gösterdi. Gerekli önlem alınmadığını kaydeden Erdoğan, "Bu basiretsizliktir" dedi.

GİRİŞ 26.01.2022 22:47 GÜNCELLEME 27.01.2022 14:07
Bu Habere 157 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV yayınında gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

İSTANBUL'DA YAŞANAN KAR ESARETİ

Kar yağışını engellemek elimizde değil ama karın sebep olduğu özellikle ulaşım sıkıntılarına karşı gerekli tedbirleri almak elimizde. İdareyi elinde tutanlar kimlerse buna karşı bütün tedbirleri almak zorunda. Ancak maalesef özellikle İstanbul'da yakışmayacak görüntüler oldu. İstanbul'da belediye başkanlığı yapmış bir insanım. Neresinde ne var, sıkıntılar nelerdir, nasıl giderilir bilen birisiyim. Tuzlanmayan yollarda araçlar kilometrelerce kuyruklar oluşturulursa herhalde bunun sorumlusu veya sorumluları vardır. Vatandaşlarımız saatlerce mahsur kaldı. 

Ekrem İmamoğlu: Yediğim yemek karla mücadele kadar önemliEkrem İmamoğlu: Yediğim yemek karla mücadele kadar önemli

"ÇALIŞMALAR YAPILMADI, BU BASİRETSİZLİKTİR"

İstanbul'da gereken yol tuzlama ve yol açma çalışmalarının yapılmamasından kaynaklandığını ilçe belediyelerinden de dinledik. Bunu yapmayan da belli. Bu tam anlamıyla basiretsizliktir. Kar yağdıktan sonra tedbir alamazsınız. Kış mevsimine girerken bütün tedbirleri almalısınız.

"GECE 03'E KADAR TAKİP ETTİM"

(İstanbul'daki olumsuz hava koşulları) 03.00'e kadar takip ettim, arkadaşlarımla irtibat halinde oldum kara yollarındaki çalışmaları koordine ederek izledim.

İmamoğlu'ndan akılalmaz öneri! Herkes kendi kaldırımını temizlemeliİmamoğlu'ndan akılalmaz öneri! Herkes kendi kaldırımını temizlemeli

İMAMOĞLU'NUN "ENGELLENİYORUZ" İDDİASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığından veya Plan Bütçe Başkanlığında talepte bulunuyor ve bu talebin bütün incelemeleri yapıldıktan sonra gereken karar alınır. Bunların da ödenme süreçleri bellidir. Şehirlerine hizmet etmek için gayreti olmayanlar "engelleniyoruz" diyor. Burada tüm milletime böyle bir şey olmadığını somut rakamlarla anlatmak istiyorum. 

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere muhalefet belediyelerine gelen bütçeden ayrılan paylar 2019'dan bu yana aşağı yukarı iki kat artırılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında 13 milyar 848 milyon lira merkezi idareden pay alırken bu rakam 2021'de 25 milyar 376 milyon liraya çıkmıştır. Düşmüş mü, artmış mı? 

Bütçe dağılımı adil bir şekilde yapılıyor. Belediyeyi borç batağına sokmuşlardır, projeleri yok. 

İRAN'IN TÜRKİYE'YE DOĞAL GAZ AKIŞINI KESMESİ

Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi değiliz. İran'a borcumuz kesinlikle söz konusu değil. İddialar yalandır. Cumhurbaşkanı İbrahim Bey'le yaptığım görüşmede de kendilerine söyledim, onlar bir arızadan ötürü bu işi 10 gün 15 gün erteleme durumumuz olacak dediler. Biz kendilerine daha önceden bu işin hazirana kadar ertelemek suretiyle gaz akışı devam ederse, biz de bu sert geçen kışı daha rahat şartlarda geçiririz dedik. Şu anda İran'da da kış şartları çok sert. Onlar da bundan dolayı bir sıkıntıları olduğunu bana ifade etti. En kötü şartlarda 10 gün esneme yaparsak bu süreci atlatırız dedi Sayın Cumhurbaşkanı.

Bu arada Enerji Bakanlığımızdan, BOTAŞ'tan bir ekibimiz orada. Görüşmelerini yapıyorlar. Öyle zannediyorum ki fevkalade bir durum olmadan 10 gün, bilemediniz 15 gün içinde tekrar doğal gaz açışı devam edecek. 

SEDEF KABAŞ'IN TUTUKLANMASI

Buradaki hakaret her şeyden önce şahsımla ilgili değil, temsil ettiğim makama yöneliktir. Devletin, devleti yöneten cumhurbaşkanının ve cumhurbaşkanlığı makamının hedef alınması burada söz konusu. Bulunduğum makam korumayı gerektiriyor. Bunu TCK'nın 299. maddesi Cumhurbaşkanına hakaret suçunu düzenliyor.

Bizim bunlara prim vermemiz söz konusu olamaz. Hukuk neyi gerektiriyorsa, sonucu ne olursa olsun, burada gereği yapılacaktır. Bunun ifade özgürlüğüyle alakası yoktur. Siyasette eleştiri olur elbette ama bu temiz bir dille olmalıdır. CHP'nin cumhurbaşkanına hakaret maddesinin kaldırılması teklifi de tam bir garabettir.

Bu makamlarının şerefini, saygınlığını bu aziz milletle koruyacağız. Öte yandan, hemen hemen bütün ülkelerde devlet başkanlarına, cumhurbaşkanlarına hakaret etmek suçtur.

Bu milletin bir evladı olarak, yüzde 52 oyla seçilmiş bir cumhurbaşkanıyım. Esasında bunların hakaret ettikleri, Tayyip Erdoğan nezdinde milletin ta kendisidir. Ahır benzetmesi de tümüyle bu aziz millete hakarettir, edepsizliktir. Bu suç cezası kalmayacaktır. Herhalde CHP'nin genel merkezine ahır yakıştırması yapanlara CHP yönetimi iyi bir dille bakmaz. Biz onlar gibi hakarete başvurmuyoruz, her vatandaşın tabii hakkı olan adalete başvuruyoruz.

Bu konunu da takipçisi olacağız. Diğer taraftan, bu yapılan bir anlamda nefret siyasetidir. Bu hakareti yapan şahsın amacının provokatörlük olduğu da çok açık. Bunu hastaneye girerken kelepçesiz ellerini arkadan birleştirerek ters kelepçe vurulduğu algısı oluşturmaya çalışırken de gördük.

MERAL AKŞENER'İN ÖCALAN AÇIKLAMASINA TEPKİ

Öcalan'ın Demirtaş'ın oradan vermiş olduğu mesajlardan rahatsız olduğu ortada bir gerçek. Terör örgütü PKK elebaşını bırakacak tek bir iktidar olur, o da HDP'nin içinde olduğu zillet ittifakı iktidara gelirse böyle bir şey olabilir.

Biz bunlara asla izin vermeyeceğiz. Zillet ittifakındaki ortağı HDP'ye vermiş olduğu sözler aklına gelecek ki terörist başının salınacağını sanıyor. Bu hanımefendinin böyle bir iftirada bulunması siyaset değil, yalandan medet ummaktır. Hanımefendi sözlerimizi işine geldiği gibi anlıyor, çünkü işine HDP'ye verdiği sözler geliyor.

"TEKLİF TAM BİR GARABET"

CHP'nin, 'Cumhurbaşkanına hakaret maddesinin kaldırılması' teklifi tam bir garabet.

YORUMLAR 157
 • TURGUT ÖZTAN 3 ay önce Şikayet Et
  Cevapla
 • ALPASLAN. 3 ay önce Şikayet Et
  Durumlar gösteriyorki istanbul içinde Türkiye için bu iyi günlerimiz zaman ne gösterecek bekleyip göreceğiz. Böyle metropol bir şehrinde böyle bir belediye başkanı şu durumda halkı bezdiriyorsa bunlar iktidara gelirse ne olur bu cennet vatanın hali düşünmek bile istemiyorum. ALLAH.CC. Yardımcımız olsun İNŞAALLAH .
  Cevapla
 • Abdullah 3 ay önce Şikayet Et
  Eko Zaten BALONDU PATLADI gitti :)
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  "Beni eleştirebilirsiniz ancak bana küfür etmeyin". İmza K. Kılıçdarson... Eeee kendine küfürü kanun olmadan lafıyla yasaklıyor, aba altından sopa gösteriyor.. Cumhurbaşkanına gelince kanunen suç olmaktan çıkarıp, dilediğiniz gibi küfür edin, serbestsiniz diyorsunuz. Bu nasıl bir kafa... Sarhoşmusunuz siz...
  Cevapla
 • Doğruya doğru 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın cumhurbaşkanım, bence Ekrem e değil İstanbul'u niçin kaybettiğinize odaklanın. Malesef ki Türkiye de işini hakkıyla yapan kaç tane belediye var acaba? Belediye işlerinde ne dolaplar dönüyor acaba? Sadece İstanbul değil başka yerlerde de hizmet göremeyen insanlar var. Bu bir hakikat.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'deki okul saldırısında can kaybı 21'e yükseldi
Pençe Kilit'ten bir acı haber daha: Şehit sayısı 5'e yükseldi