Kılıçdaroğlu'nu fena oyuna getirmişler! Sunucu bile şaşkına döndü!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ihale iddialarına cevap verdi. Karaismailoğlu, 'Belki de kasıtlı verilmiştir bu belge, provokasyon için.' dedi.

GİRİŞ 27.01.2022 21:42 GÜNCELLEME 28.01.2022 00:32
Bu Habere 310 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün gece saat 22:00'de sosyal medya hesabından 3 milyarlık ihaleyi 9 milyara verildiğini iddia edip, Başkan Erdoğan'ın imzasının yer aldığı belgeyi paylaşmıştı. İşin aslını Bakan Karaismailoğlu canlı yayında anlattı.Karaismailoğlu Kılıçdaroğlu'nun paylaştığı belgeyle ilgili şu açıklamayı yaptı;

CUMHURBAŞKANIMIZ HİÇBİR ZAMAN İHALEYE İMZA ATMAZ


Sonuçta demokrasilerde ana muhalefet partileri ve genel başkanları önemli kişilerdir. Keşke ellerine verilen kağıda inanmayıp, teferruatlarını araştırsalardı. Cumhurbaşkanımız hiçbir zaman hiçbir ihaleye imza atmaz. Bunu devlet tecrübesi olan herkes bilir. Bakanlar da imza atmazlar. Hiçbir ihale ve ödemeye Cumhurbaşkanı imza atmaz. Oradaki kağıdı göstererek yalan konuştu.

BELKİ DE BELGE KASITLI ELİNE VERİLDİ

Ana muhalefet partisi liderinin böyle bir yalana alet olmasına üzülüyorum tabii ki. Cumhurbaşkanımız sadece yatırım programını onaylar. O programda binlerce proje vardır. Maalesef yine boşa düşmüştür sayın Kılıçdaroğlu, belki de kendisine kasıtlı yapılan bir provokasyondur eline verilen belge.

İddia edilen şey; Bursa Hızlı Tren ihalesi. Böyle bir ihale var. Şu an Ankara-İstanbul arasında hızlı tren var. Bursalılar da hızlı treni çoktan hak ediyorlar. Onunla ilgili geçmişte yapılmış olan, iptal edilmiş olan ihaleler var. En kısa zamanda Bursalılar hızlı trene kavuşacak. 2018 yılında yapılmış olan ihale sadece Bursa Yenişehir Osmaneli arasında. Sadece 50 kilometrelik kısmı. Yenişehir Bursa arasındaki kısmında üst yapı işleri. 50 kilometresi hem altyapı hem üst yapı. Bunun yaklaşık maliyeti 3 milyar 200 milyon Euro civarındadır. İhalede tutarsız ve uygunsuz teklifler çıktı. Mahkeme süreçleri çıktı. İdare de bu işi iptal etti, iş kapandı.ELMAYLA KARPUZU KARIŞTIRIYORLAR

Ondan sonra yeni bir ihale süreci başladı. 106 km.lik ihale 201 kilometreye çıktı. Bursa'dan Bandırma'ya kadar uzadı iş. Bursa ile Bandırma arası bağlandı. Yenişehir Osmaneli arasında altyapı ve üstyapı istasyon eklendi. 7 istasyon ve 201 kilometreye çıktı ihalenin boyutları. İlk ihale 56 kilometre, 50 kilometre altyapı ve üstyapı. Toplamda 106 kilometre. İkinci ihalemiz, şu andaki mevcut ihalemiz Bandırma-Osmaneli arasında altyapı ve üstyapı işleri. Toplamda 201 kilometrelik hatta çalışma yapılmaktadır. Birazcık matematiği olan, devlet tecrübesi olan bu fiyatlar niye buraya çıktı bilir. 9.4 milyar TL'ye bu iş ihale ediyorlar. Elmayla karpuzu karıştırıyorlar.

İlk ihalede altyapı işleri 50 kilometre iken 145 kilometreye çıkıyor. Sinyalizasyon işleri iki katına çıkmış. Güzergahta kazı 22 milyon metreküpe çıkmış. Tabii ki bu artacaktır. Böyle bir şeyi kamuoyuna anlatması o kadar vahim ve acındırıcı bir durum ki. 2018 birim fiyatları ile 2021 birim fiyatları aynı değil. Oradan da bir fark var. 3 milyar 191 milyar TL'lik iş kur farkıyla 5 milyar TL'nin üzerine çıkıyor. Konunun uzaması, Bandırma tarafının eklenmesi. Bursa-Yenişehir arası üstyapının eklenmesi artışı çıkarıyor ortaya. Ayrıca istasyonlar da üzerine eklenmiş. Yani iki kere iki dört eder. Belge zaten yok ki. Gösterdiği bir şey var. Cumhurbaşkanımızın onlarca imzaladığı karar var, onlardan birini gösteriyor.

SUNUCU MEHMET AKİF ERSOY'DAN CHP'Lİ VEKİLLERE CEVAP

Programın sunucusu Mehmet Akif Ersoy, CHP'li vekillerin cevap haklarını kullandırılmadığına ilişkin açıklamalarına cevap verdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ersoy, ''Bakan Karaismailoğlu'nun açıklamalarına karşılık iddia sahibi Kemal Kılıçdaroğlu'nun cevap vermek istediği takdirde yayına bağlanabileceğini belirttik'' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 310
 • suat 3 ay önce Şikayet Et
  Vurdu ve gol oldu. ALLAH'ına kurban sayın bakanım tane tane anlattın ama anlamazlar. Genel Müdürlük yapmış bi adam bunu nasıl bilmez. SSK yı nası batırdığı belli 5018 sayılı kamu mali yönetimi kanununa göre cumhurbaşkanı ihale onay belgesine imza atmaz zaten.
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlu tam bir fiyasko.Al Ekrem i koy üst üste al sana Yalandaroğlu.
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  Buda mı gol değil?
  Cevapla
 • Haktan 3 ay önce Şikayet Et
  Kemal kılıçtaroğlu yine çark etmiş.
  Cevapla
 • Utanmazlar 3 ay önce Şikayet Et
  Adamların kanında yalan var utanmaz bunlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DSÖ'den korkutan maymun çiçeği uyarısı: Virüsün sapkın festivalden yayıldığı açıklandı
Doğurganlıkta Türkiye için kırmızı alarm! Fransa bile bizi geride bıraktı