Göksu İBB'nin tuz skandalı 'engelleniyoruz' yalanı ve halk ekmek gerçeğini açıkladı

Ülke TV ekranlarında yayınlanan 'Başkanlar Konuşuyor' programına konuk olan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, İmamoğlu ve İBB'nin tuz ihalesindeki skandalı, 'Metro için engelleniyoruz' yalanı ve Halk Ekmek açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 29.01.2022 13:51 GÜNCELLEME 29.01.2022 13:51
Bu Habere 111 Yorum Yapılmış

Başarılı sunucu Eda Özdemir’in sunduğu 'Başkanlar Konuşuyor' programının bugünkü konuğu olan Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Esenler ve İstanbul'daki gündemle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Tevfik Göksu'nun açıklamalarından satır başları:

HALKLA İLİŞKİLER ALGILARI ÇÖKTÜ

Kar, yağmur, sel gibi doğa felaketleriyle karşılaşıyoruz. Bazen gücümüzün yetmediği şeyler olabilir. Farklı sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. İstanbul'da yaşananlara baktığımızda, yoğun kar yağdı. Sıkıntılar yaşanması kaçınılmazdı ancak meteoroloji günler öncesinden duyurdu. Bu duyurunun ardından önlemlerin alınması gerekir.

İBB ve CHP'nin anlayışında halkla ilişkiler ile belediyeyi yönetmek gibi bir algısı var. Hakikatle yüzleştikleri zaman algılarının nasıl çöktüğünü gördük. İBB dünyanın en büyük kurumlarından bir tanesi. Kurumsal hafızasından dolayı böyle afetlerle başa çıkabilecek durumdaydı. 

2017 yılında daha şiddetli yağan kar yağışında çökmeyen sistem 5 yıl sonra çöktü.

AK PARTİ DEVREYE GİRMESEYDİ İSTANBUL'UN HALİ NE OLURDU

İBB, kurumsal hafızayı yok etti. Bu işle mücadele etmek için nerede, ne zaman müdahale edeceğinizi bilmeniz gerekir. Kurumsal hafızayı yok ederseniz, karla mücadele ediyormuş gibi görünerek bu işi beceremezsiniz. 

Rahmetli Kadir abi Moskova'ya karla mücadele için ekip gönderdi. İBB o görevlileri tasviye etti. 

O akşam AK Parti belediyeleri devreye girmeseydi, Bakanlık devreye girmeseydi, İstanbul'un hali ne olurdu!

İBB daha önce günler öncesinden prova yapardı. İstanbul'un ana akslarını açacak tatbikatlar yapılırdı. Sıkıntının yaşanabileceği yerlere mobil büfeler konulurdu. 

Partizanca İBB'ye öyle kişileri yerleştirdiler ki işin ehli kişiler yok. Kar küreme aracındaki şoför aracı nasıl kullanacağını bilmediği için bırakıp kaçıyor. Başka bir örnekte ise cenaze aracında tabut var. Cenazeyi bırakıp kaçıyorlar. 

ARAÇLARI REKLAM OLSUN DİYE GÖRÜNEN YERLERE KOYDULAR

Algı ve reklamla göstermeye çalıştıkları CHP zihniyetinin çöküşü oldu. İBB, CHP'nin aynasıydı. O algı yerle bir oldu. Bu durumda en çok zararı ise İstanbullular gördü.

Esenler Belediyesi olarak bütün ana arterleri biz açtık. İBB bu kadar büyük kapasiteye rağmen çöktü. 

Araçları reklam değeri en yüksek olan bölgelere yerleştirdiler. Arnavutköy'ü İstanbul'un dışına mı ittiniz! Hani 16 milyonu kucaklıyordunuz. Bir tane memur çıkmış İstanbul halkını trollükle suçluyor. Sen kimsin ya. Herkesin patronu İstanbullulardır. 

Cumhurbaşkanımıza hakaret eden Sedef Kabaş, CHP'lilere iletişim dersi verirken 'Koca koca yalan söyleyeceksiniz' diyordu. İBB de koca koca yalanlar söyledi. Ve sonunda sistem çöktü.

TUZ VE KUM SKANDALI

Tuz deposunu gezerken üç defa 'Kum' dedi. Biz de inceledik ve gerçekten de tuz değil kummuş. Bize verdikleri tuzlar kumluydu. Tuzun içine kum kattığında ne olur bütün araçlar arızalanır.

Partizanlığın, liyakatsizliğin İstanbul'u ne hale getirdiğini sadece kar fırtınasında gördük. 

Belediye yönetimini sadece ve sadece kendileri için bir kaynak olarak kullandıklarını çok net gördük. İBB, İmamoğlu'nun kariyer basamak merkezidir. Ciddiye almış olsalardı bu sıkıntıyı yaşamazdık. 

'İLK KEZ BURADA AÇIKLIYORUM..."

2017 yılında 136 bin ton tuz kullanılırken, bu yıl 55 bin ton tuz kullanıldı. 2017'de 539 ton solüsyon kullanılırken, bu yıl ise sadece 21 yon solüsyon kullanıldı. Bu 2 tanker demek. 

Bunu da ilk kez Ülke TV'de açıklıyorum. Ellerinde kullanacakları araçları bile yoktu. Kışla mücadeleyi İsfalt'a vermişler. İsfalt'a verdikleri Kışla Çalışmaları İhalesini de karşıda bir firmaya vermişler. Avrupa Yakasını eski Kadıköy eski Belediye Başkanının kardeşi Nuhoğlu İnşaat'a vermişler. O da o akşam araç arıyor.

ENGELLENİYORUZ YALANI

Göksu, İBB yönetiminin "terörle iltisaklı çalışanlar" meselesi ortaya çıktıktan sonra gündemi değiştirmek için "engelleniyoruz" söylemini devreye soktuğunu söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, İncirli, Sefaköy, Beylikdüzü Metro Hattıyla ilgili "311 günden beri evrakımız bekliyor." sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Göksu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile İBB arasında defalarca yazışma yapıldığını dile getirdi. Bakanlığın projeyle ilgili eksiklikleri İBB'ye bildirdiğini aktaran Göksu, şöyle konuştu:

"Büyükşehir Belediyesi 2012'de rahmetli Kadir ağabey zamanında hazırlanan bu hatla ilgili avan projeyi toparlıyor, gönderiyor. O da kendilerinin hazırladığı bir şey değil. Bakanlık düzeltmeler istiyor. Gidiyor, geliyor. En son Bakanlık diyor ki, 'Metro yapmak istiyorsan jeolojik etkiler, deprem simülasyonu, mimari kesitleri yapmak zorundasın.' Deprem riskiyle karşı karşıya olan bir kentte deprem simülasyonunun olmadığı bir metro projesi olur mu? Bakanlık 'Sen bunları bana gönderdikten sonra kesin projeni göreyim, onaylayım.' diyor. Ancak gelmiyor. Kesin proje olmadan Bakanlık buna izin veremez. İkincisi sen proje yapmak istiyorsan Cumhurbaşkanı'ndan izin almana gerek yok ki. Buyur yap elini tutan mı var."

Yüreğin yetiyorsa, cesaretin varsa hangi televizyon kanalında istiyorsan karşıma çık. Yüreğin yetiyorsa bana cevap ver. 

Biz İBB'yi devrettiğimizde 28 buçuk milyar borcu vardı. Şuandaki borcu 42 milyar borcu var. Hani diyor ya "Cumhurbaşkanlığı izin vermedi!" Cumhurbaşkanlığı bununla ilgilenmez. Bu krediyi kullanabilmek için senin borç limitin olması gerekiyor. Projenin tamamlanmış, fizibilitesi bitmiş olacak. 

İmamoğlu'nun kariyer planlamasında İstanbul yok. İngiliz anahtarıyla yeni kapılar açmaya çalışıyor. Bu milletin gönlüne girmeden hangi anahtarı alırsan al. 

Meclise gelen teklifleri 'Ben yapacaktım da engellediler' demesinler diye nezaketen reddetmiyoruz. İş yapma kapasiteleri yok. İş yapma vizyonları yok, iş yapma samimiyetleri yok. Bu da şununla alakalı, CHP'nin misyonu var, bu millete hizmet etmek değil, milletin istikametini değiştirmektir. CHP, altını çizerek söylüyorum bu ülkede halkımıza eğitilecek varlıklar olarak bakar. Eğer hizmet etmek isteseler İBB'ye merkezi bütçeden olağanüstü para geliyor.

HALK EKMEK YALANLARI

Vatandaş kuyrukta ekmek bekliyor o topluca ekmeği lokantayı satıyor. Halk Ekmek önünde kuyruk varsa bu sorumluluk İBB'dedir. Saatinde getir, daha fazla üret. Ama burada başka bir hikaye var. Milletin onuruyla oynuyorlar. Dün '1 buçuk milyon ekmek üretiyoruz' diyor. Bunların her şeyi yalan. AK Parti döneminde 1 milyon 800 bin civarında ekmek üretiliyordu. 

YORUMLAR 111
 • Semra 3 ay önce Şikayet Et
  Elektrik doğalgaz faturalarındam ne haber. Halk ekmek kuyruklarına neden mahkum oldunuz.
  Cevapla
 • Tahsin 3 ay önce Şikayet Et
  Chp çalışmaz çalışsa adı CHP OLMAZ. Chp zevk sefa burjuva tepeden bakan burjuva partisidir
  Cevapla
 • Adem erdogan 3 ay önce Şikayet Et
  Kimse yoğurdu eksi demez son kararı Sayıştay verir bu dedikodu cular hırsızlık ortaya çıkmasın diye Sayıştay raporlarını tbmm ye getirmiyor çünkü calıyorlar
  Cevapla
 • Kırıkkalem 3 ay önce Şikayet Et
  Halk ekmek te askıda ekmek uygulama var asılan ekmek kime veriliyor bilemem ama ekmek yok satılıyor askıda ekmek uygulama var ekmek yok nasıl ihtiyaç sahibi ne verilecek Ekrem bey in işler karışık yakında askıda Tuz askıda balık bunların işleri bizim de devrelerimize zarar veriyor
  Cevapla
 • Kırıkkalem 3 ay önce Şikayet Et
  Halk ekmeğin gramaj i şüpheli öncede biraz tok tu biraz küçüldü biraz kivamsiz hemen de bayatliyor vaktinde gelmiyor en az bir saat kuyruk var ekmek iki de gelecek yazmış üç üç buçuk yok bazen az bırakıyor araç herkese istediği nin yarısı ni veriyor kuyruk ta ki lere yetsin diye her gün aynı abartısız
  Cevapla
 • Felaket 3 ay önce Şikayet Et
  Cünkü artık ibb nin bir ekmek fabrikası yok hadımköyde taşören bir firmaya yaptiriliyor eski kalite yok yani onuda bozdular
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kripto para borsasında yeni vurgun iddiası! (27 Mayıs 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)
İsveç'ten son dakika PKK açıklaması! Bir açıklama da Türk yetkililerden