TBMM Başkanı Şentop'tan Montrö açıklaması

TBMM Başkanı Şentop, Montrö Antlaşması'ndaki hükümlerin açık ve net olduğunu, Türkiye'nin anlaşma hükümlerine harfiyen riayet edeceğini belirtti.

GİRİŞ 25.02.2022 16:52 GÜNCELLEME 25.02.2022 17:48
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

"Ombudsman Tekirdağlılar'la Buluşuyor" toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şentop, tarih boyunca dünyada büyük savaşlar yaşandığını ancak savaşların çözüm olmadığını anlattı.

"Biz gerek bölgemizde, gerekse dünyanın neresinde olursa olsun devletlerin arasındaki ihtilafların diyalog, müzakere yoluyla, barış yoluyla çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz." diyen Şentop, çatışmaların, savaşların, işgallerin sorunları çözmediğini, sorunların uluslararası hukuka göre çözülmesi gerektiğini vurguladı.

DİYALOG ÇAĞRISI

Ukrayna-Rusya arasında anlaşmalar olduğunu, sorunların bu çerçevede müzakere ederek, diyalogla çözülmesi gerektiğinin altını çizen Şentop, "Bu sadece Ukrayna, Rusya arasında değil başta bölgemiz olmak üzere, bütün Avrupa'yı, dünyayı etkileyebilecek bir soruna dönüşme riski taşıyor. Gerek Rusya, gerek Ukrayna yetkililerinin barışçı yollarla sorunların çözülmesi için diyalog ve müzakere zemini oluşturmaları noktasında çağrıda bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

MONTRÖ MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye olarak ara bulucu, uzlaştırıcı ve barış yoluyla sorunu çözmek için yardımcı olunacağını söylediğini aktaran Şentop, şöyle devam etti:

"İnşallah fazla kan, gözyaşı dökülmeden sorun, müzakere ve diyalogla çözülür. Pazartesi günü Gürcistan'daydım. Gürcistan'da Meclis Başkanıyla, Cumhurbaşkanıyla, Başbakanla görüştük. Bütün bölgede ciddi bir tedirginlik olduğunu biliyoruz. Bütün taraflar sadece iki ülke değil konuya müdahil olan, görüş belirten herkes barış ve müzakere yolunu, diyalog yolunu önermelidir diye düşünüyorum. Gerekli irtibatta olduğumuz, görüştüğümüz herkese de bu mesajı ifade ediyoruz."

Ukrayna Büyükelçisinin "Boğazların kapatılması" yönünde bir talebi olduğunu hatırlatan ve bu konuda Montrö Anlaşması'nın çok net olduğunu belirten Mustafa Şentop, sözlerini, "Türkiye, Montrö Anlaşması hükümlerini net bir şekilde kararlılıkla takip etmektedir. Bugüne kadar da böyle oldu bundan sonra da bu anlaşma hükümlerine Türkiye harfiyen riayet edecek." diye tamamladı.

YORUMLAR 2
 • Gencoo 2 yıl önce Şikayet Et
  Aman riayet et.. Kazayla Yürek yer bogazlari kapatirsiniz..
  Cevapla
 • Vatandaş ! 2 yıl önce Şikayet Et
  Ukraynanın, Rusya karşısında AB/ABD/NATO/FETÖ/EOKA tarafından yanlız bırakılma sebebi 28 Şubat ile doğrudan ilişkilidir ! Yunanistandaki her adaya ve özellikle DEDEAĞAÇ a üs kurup Tanklar ve helikopterler yığan ABD/Yunanistan UKRAYNAYA neden yardım etmiyor ? Çünkü (Onların hesaplarına göre) Türk ordusunun ukraynaya çıkarma yapması gerekiyordu ! (UKRAYNA Yem olarak kullanıldı ) Bu boşlukta istanbul işgal edilecekti ! AB/ABD nin sessizliği bundandır ! Muhalefetin S400 sıkıntısıda bundandır!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Çanakkale'de yaşanan deprem İstanbul'u tetikler mi? Uzmanlar açıkladı
Türkiye'den giren lezzet şaşırttı! Dünyanın en iyi tatlısı arasında o gösterildi...