Kabine, Ukrayna ve enerji gündemiyle toplanıyor

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplanıyor. Toplantının ana gündem maddeleri Rusya-Ukrayna savaşı, Antalya Diploması Forumu'nun yansımaları ile enerjide fiyat ve tedarik olacak.

GİRİŞ 15.03.2022 06:46 GÜNCELLEME 15.03.2022 09:19
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılacak toplantının ana gündem maddeleri, Rusya’nın Ukrayna işgal etmesinin ardından yaşanan son gelişmeler ve Antalya Diplomasi Forumunun yansımaları olacak.

ÇAVUŞOĞLU SUNUM YAPACAK

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından çok yönlü diplomasi trafiğini hızlandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte her iki ülkenin liderleri ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Erdoğan’ın yanı sıra, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Rusya ve Ukrayna ile sürekli temas hâlinde diplomasi trafiğini sürdürürken bugüne kadar gelinen nokta toplantıda masaya yatırılacak. Bu kapsamda, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun konuyla ilgili bir sunum yapması bekleniyor.

DİPLOMASİ FORUMU DEĞERLENDİRMESİ

Toplantının bir diğer önemli başlığı Antalya Diplomasi Forumu’nun dünyadaki yansımaları olacak. Türkiye’nin girişimci ve insani dış politika konsepti ile düzenlenen Diplomasi Forumu’nda siyasi, ekonomik, savunma sanayi iş birlikleri öne çıkmıştı. Toplantıda, yapılan yeni iş birlikleri, elde edilen kazanımlar ve Türkiye’nin yeni dönemde atacağı adımlar ele alınacak.

ENERJİ FİYATLARI VE TEDARİK MASADA

Bunların yanı sıra toplantıda, Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle yükselen enerji fiyatları ile enerji tedariki konusu da konuşulacak. Türkiye, konumu itibarıyla dünyanın doğal gaz ve petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde 60’ına sahip bir bölgeye komşu durumda olması sebebiyle yeni dönemde dünya enerji pazarında merkez ülke olma konumunda.

Konuyla ilgili değerlendirmelerin yapılacağı toplantıda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in genel sürece ilişkin bir sunum yapacağı belirtiliyor. 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / EBRU KARATOSUN
YORUMLAR 1
  • Zırt vergi 1 yıl önce Şikayet Et
    Helal olsın dayıoğlı. Ha bire konuşun , icraat yapmayın ha sakın ,maksat millet görsün
    Cevapla
DİĞER HABERLER
KAAN uçtu, kimi sevinçten uçtu, kimi hazımsızlığından çatladı
CHP'li isimden skandal rüşvet iddiaları! "Elimde belgeler var"