Çavuşoğlu Moskova'da: Rusya'dan görüşme öncesi Türkiye açıklaması

Son dakika haberi: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Çavuşoğlu ve Lavrov'un yapacağı görüşmenin "İki ülkenin ulusal çıkarlarını dikkate alarak acil uluslararası sorunlara yönelik stratejik vizyonu güçlendireceğini" bildirdi.

Çavuşoğlu Moskova'da: Rusya'dan görüşme öncesi Türkiye açıklaması
Çavuşoğlu Moskova'da: Rusya'dan görüşme öncesi Türkiye açıklaması
GİRİŞ 16.03.2022 06:31 GÜNCELLEME 16.03.2022 12:31
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ikili ve uluslararası gündemdeki konuları geniş yelpazede görüşmek üzere Moskova'yı ziyaret edeceği belirtildi.

Açıklamada "Rus-Türk siyasi diyaloğu, her şeyden önce Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki 
düzenli ve güvenli iletişimle belirlenen dinamizmi ve yüksek verimliliği ile dikkati çekiyor"
ifadesi kullanıldı.

Bakan Çavuşoğlu Moskova'da!Bakan Çavuşoğlu Moskova'da

ERDOĞAN VE PUTİN 13 TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI

2021-2022 arasında Kovid-19 salgınına rağmen iki ülkenin liderlerinin düzenli olarak temas kurduğuna vurgulanan açıklamada, iki liderin şahsen 29 Eylül 2021'de Rusya'nın Soçi şehrinde ve uzaktan 10 Mart 2021'de Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin reaktörünün temel atma töreninde çevrim içi olarak bir araya geldiği hatırlatıldı.

Açıklamada, sonuncusu 6 Mart'ta olmak üzere iki liderin bu süreçte 13 telefon görüşmesi yaptığı ifade edildi.

İki lider tarafından belirlenen ikili iletişim ritminin Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları tarafından tam olarak desteklendiği aktarılan açıklamada, Lavrov ve Çavuşoğlu'nun 2021 ve 2022'de 6 defa şahsen görüştüğü, 9 defa da telefon görüşmesi gerçekleştirdiği kaydedildi.

Fransa'dan bomba itiraf! Olası bir savaşta mühimmat 3-4 günde tükenirFransa'dan bomba itiraf! 'Olası bir savaşta 3-4 günde tükeniriz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası alınan kararları açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı

Başta Kovid-19 salgını olmak üzere bazı nesnel koşullar nedeniyle iki bakanlık arasında geleneksel istişare sayısının azaldığına işaret edilen açıklamada, uluslararası kuruluşlarda iş birliği, Orta Doğu, Dağlık Karabağ, Orta Asya, Suriye, Afganistan, Libya ve Suriye ile ilgili temaslar yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, bakanlıklar arasındaki bu etkileşim biçiminin, ortaklık diyaloğunu güçlendirmeyi desteklemek ve genişletmek için uygun kabul edildiği vurgulandı.

Lavrov ve Çavuşoğlu'nun Rusya-Türkiye Üst Düzey İş Birliği Konseyinin (ÜDİK) alt birimi olan Ortak Stratejik Planlama Grubunun 9. Toplantısını müzakere etmeyi planladığı aktarılan açıklamada, bir önceki toplantının 2020'de Soçi'de yapıldığı hatırlatıldı.

İKİ BAKAN UKRAYNA'YI GÖRÜŞECEK

Her iki bakanın Ukrayna, Güney Kafkasya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Karadeniz'deki durumu görüşeceği bildirilen açıklamada, "Bakanlar, Ukrayna krizindeki mevcut durum hakkında görüş alışverişinde bulunacaklar. Rus tarafı, Türk meslektaşlarını, Rus Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna'daki özel askeri operasyonunun seyri ve insani koridorların oluşturulması, yabancı vatandaşların tahliyesi de dahil olmak üzere sivil nüfusun güvenliğini sağlamak için atılan adımlar hakkında bilgilendirecek." ifadesine yer verildi.

SURİYE MESELESİNDEKİ İŞ BİRLİĞİNDEN MEMNUNİYET

Rus-Türk diplomatlar ile askeri ve istihbarat servisleri arasındaki yakın iş birliği sayesinde Astana formatının Suriye meselesinin çözümünü kolaylaştırmak için etkili bir uluslararası mekanizma olarak çalışmalarını sürdürmeye devam ettiği vurgulanan açıklamada, "Ortak çalışmalarımız sayesinde Suriye konusunda yeniden yapılan uluslararası toplantıların sonuçlarından memnunuz." değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, Dışişleri Bakanlarının, bu yıl yapılacak olan Astana formatında bir sonraki üçlü zirvenin zamanlamasını ve içeriğini belirleyecek ve Anayasa Komisyonunun Suriye'nin gelecekteki siyasi yapısının temellerini geliştirme çalışmalarını yoğunlaştırma bağlamında ülkelerin görevlerini de ele alacağı bilgisi paylaşıldı.

Rusya ve Türkiye'nin Libya'daki güçler arasında bir ateşkesin korunmasına önemli katkılarda bulunduğu hatırlatılan açıklamada, her iki bakanın Libya'da kapsamlı bir siyasi diyalog kurmanın, sosyoekonomik ve kamusal yaşamı barışçıl, istikrarlı bir rotaya döndürmenin yollarını bulmaya odaklanacağı kaydedildi.

Açıklamada Güney Kafkasya'daki iş birliğinin de detaylı ele alınacağı belirtildi.

EKONOMİK VE TİCARİ İŞ BİRLİĞİ DE GÜNDEMDE OLACAK

Rusya'ya artan yaptırım baskısı karşısında ikili ticari ve ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi, inovasyon ve yüksek teknoloji alanında etkileşim, uzay araştırmaları ve Kovid-19 enfeksiyonuna karşı mücadele konularının ele alınacağı aktarılan açıklamada, ikili ticaret ve ekonomik ilişkilerde olumlu eğilimler olduğuna işaret edildi.

Görüşmelerde, Akkuyu Nükleer Güç santralinin inşası ve TürkAkım doğal gaz boru hattının işletilmesi gibi karşılıklı yarar sağlayan projelerde ortak çalışmalara değinileceği bildirilen açıklamada, turizm konusunun da görüşüleceği aktarıldı.

Rus Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, "Moskova'da yapılacak olan dışişleri bakanları toplantısının, Rusya ile Türkiye arasındaki karşılıklı yarara dayalı ilişkilerin daha da geliştirilmesine gerçek bir katkı sağlayacağını ve iki ülkenin ulusal çıkarlarını dikkate alarak acil uluslararası sorunlara yönelik stratejik vizyonu güçlendireceğini umuyoruz." ifadesi kullanıldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 20
 • Hızır İlyas HASTA 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD Türkiye'ye Savaş uçakları ve Hava savunma sistemleri satmıyor,, Rusya'dan aldığımız s.400 leri bahane ediyor. Yunanistan'da Rus yapımı S.300 Füzeleri faal vaziyette,, ABD onlara bişe demiyor
  Cevapla
 • mehmet coşkun 2 yıl önce Şikayet Et
  eğer bir cikis yolu varsa cavusoglu bu isi cozer..
  Cevapla
 • Leylaa 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriye de yapılan hataları yapmıyoruz daha uyanıgız gercı o zaman davutoglu vardı bırseylerı yanlıs yaptı
  Cevapla
 • Xmen 2 yıl önce Şikayet Et
  Birşeyleri yanlış yapmadı doğru bildikleri zaten bu ülke için yanlış bilgi günkü durum bak yanlışını kabul etse CHP ile iş birligne girermi biz ranıyamamışız
  Cevapla
 • AdiL 2 yıl önce Şikayet Et
  Yöneticilerimiz türk'ün onuruna ters işler yapmamalı ve kurulan dostlukları asla harcamamalıdır.
  Cevapla
 • AdiL 2 yıl önce Şikayet Et
  Başta Amerika, İngiltere ve bazı müttefiklerinin yönetimleri sadece Rusya'ya karşı değil, etrafımızda kurdukları askeri saldırı üsleriyle Türkiye ve türk'e karşı olan düşmanlıklarını da açıkça gösteriyorlar. Nato savunma paktıymış, külahımıza anlatsınlar. Nato dediğimiz amerikanın Ukrayna'da bilojik labaratuvarları neyin nesi? Belki nükleer silahlarını bile Ukrayna'ya sokmuşlardı da o yüzden Rusya müdahele etmek zorunda kaldı. Bize saldırı amacında oldukları vermedikleri savunma silahlarından bellidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran tehdit etti ABD jet hızıyla onayladı! Üç ülkeye 95 milyar dolar destek!
Trabzonspor, Kayseri'de 3 puanı Pepe ile kaptı