Erdoğan'dan Karamollaoğlu'nun Erbakan sözlerine tepki: Tereciye tere satmasınlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu'nun, "Erbakan bugün yaşasaydı CHP'nin yanında yer alırdı" sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, "Tereciye tere satmasınlar. Biliyoruz bu işleri" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan Karamollaoğlu'nun Erbakan sözlerine tepki: Tereciye tere satmasınlar
Erdoğan'dan Karamollaoğlu'nun Erbakan sözlerine tepki: Tereciye tere satmasınlar
GİRİŞ 31.03.2022 13:58 GÜNCELLEME 31.03.2022 15:25
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyaretinin sonunda aralarında Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk'ün de olduğu basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

"SANKİ TÜRKİYE MANDA FAKİRİ"

Cumhurbaşkanı'na, manda yoğurdu üzerinden başlatılan tartışma soruldu. Erdoğan, şu yanıtı verdi: 

"Sanki Türkiye manda fakiri bir ülke. Anadolu’da benim insanım istediği marketten, istediği gibi her türlü yoğurdu bulabiliyor mu? Manda yoğurdunu da buluyor, koyun yoğurdunu da buluyor, keçi yoğurdunu da buluyor. Kaldı ki zaten evinde kendisi yapıyor. Onunla da kalmıyor, ondan her tür tereyağını da üretiyor. Benim Anadolu'daki çiftçim, köylüm her türlü hayvanın sütünün türevini peyniriyle, yoğurduyla, tereyağıyla kendi evinde üretiyor. Durum böyleyken diyor ki bal demişim. Tamam da orada benim karşımda kimler var? Tokat’ın arıcıları var. Bunlar bal işi yapıyor. Benim söylediğim ne? Bir çay kaşığı kestane balından bahsediyorum. Bir şeyden daha bahsediyorum. Yulaf diyorum. Anadolu’da yulafın olmadığı çiftçim mi var? Hepsinin evinde var. Bunu da orada karşımdaki çiftçilerle konuşuyorum ve çiftçilerin hepsinde de tabi bir mutluluk. Niye? Onun sofrasındakini paylaşıyorsun."

Manda yoğurtlu tarif üzerinden Erdoğan'ı hedef aldılar... 'Zavallı adamlar'Manda yoğurtlu tarif üzerinden Erdoğan'ı hedef aldılar... "Zavallı adamlar"

TEMEL BEY HOCAMLA BU İRTİBATI NASIL KURDU, ANLAMAKTA ZORLANIYORUM"

Geçtiğimiz gün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Merhum Erbakan bugün yaşasaydı CHP'nin yanında yer alırdı" demişti. Erdoğan, Karamollaoğlu'nun sözleriyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: 

"Temel Bey'in ebedi alemden, hocamla böyle bir irtibatı nasıl kurduğunu anlamakta doğrusu zorlanıyorum. Haddine mi senin ya? Ne zamandan çıktı bu iş. Mesele Erbakan hocamı tanımaksa ben en az Temel Bey kadar tanırım. Ben Erbakan hocamın, İstanbul gibi bir şehirde Gençlik Kolları Başkanlığından tutun İl Başkanlığına varıncaya kadar teşkilatlarından geliyorum. Onun teşkilatında il başkanlığını yapmışım. Daha sonra yine hocamın döneminde Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliği yapmışım. Tereciye tere satmasınlar. Biliyoruz bu işleri. Böyle bir saçmalık olur mu? Herhalde o malum Kıbrıs hadisesi sebebiyle, oradan ilhamla böyle bir şeyi söyleme noktasına gidiyor ki, elmayla armudu birbirine karıştırmamak lazım. O günün şartlarıyla ondan sonraki şartlar hiç birbiriyle mukayese dahi edilmez ve böyle bir benzetme olmaz. Çok yanlış bir şey. Hocamız, birçok adımlar atmıştır. Şu andaki tabloda, Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasındaki farklılıklara bakalım. Cumhur İttifakı'nda bizim MHP ile ortak yanlarımıza baktığımız zaman orada da yerlilik vardır, millilik vardır, vatanseverlik vardır. Bunların hepsinden öte burada ‘Bu vatan için ne yaptın?’ sorusuna bakıldığında orada bizim MHP ile AK Parti’nin ciddi benzerlikleri vardır. Büyük Birlik Partisi ile hakeza… Ama Millet İttifakı'nda bakıyorsun bir tarafta PKK'nın parlamentomuza sızmış olan uçları var. Bu terör örgütünün temsilcilerinin içinde bulunduğu bir yapıyla bir araya gelmek; yani bu kalkıp da mukayese edilebilir mi? Şu anda ana muhalefet partisinin başındaki zat, bu terör örgütünün temsilcileriyle, mensuplarıyla devamlı el ele, kol kola; yeri geldi Ankara'dan İstanbul'a yürüdüler, yeri geldi çok farklı yerlerde bir araya geldiler. Bütün bu gerçekler ortada.

Temel Karamollaoğlu: Erbakan yaşasaydı CHP ile olurduTemel Karamollaoğlu: Erbakan yaşasaydı CHP ile olurdu

Öbür tarafta Türkiye'de bunca atılan adımları silme gayretinde olan, yok farz eden bir yapıyla nasıl oluyor da bir araya geliyorsun? Düşünün, şimdi biz 18 Mart Çanakkale Köprüsü'nü yapıyoruz, adamlar bunu bile yok farz ediyorlar. Teşekkür eder insan. Bu kadar önemli, muhteşem bir eser ortaya çıkıyor. Bu eserden kim istifade edecek? 85 milyon Türk evladı, ayrıca tüm insanlık buradan istifade edecek. Şimdi biz Tokat'ta havalimanının açılışını yaptık. Niye rahatsız oluyorsun? Tokat gibi bir şehrimize uluslararası bir havalimanının açılışını yapıyoruz. Şimdi inşallah Ramazan Bayramı’nın hemen arkasından Rize-Artvin Havalimanı ki, dünyada beş tane deniz üzerinde havalimanı var; iki tanesi Türkiye’de. Ordu-Giresun bir, Rize-Artvin iki. Bunların ikisi deniz üzerinde. Buralarda havalimanı mı hayal ederlerdi? Yok. Şimdi buralarda havalimanlarımız var. Şimdi bunların sayısında 59’a gidiyoruz. İnşallah bu işi 60’a çıkaracağız ki derdimiz şu, Türkiye'nin neresine giderseniz gidin, bir ilden bir ile, herhangi bir yere gittiğiniz zaman, şöyle havalimanından indin, yarım saat 45 dakikada evine gidebilirsin. Modernlik budur. Bütün bunlar dünyanın imkanlarından halkını, vatandaşını istifade ettirmek içindir."

"YETİŞEMEDİĞİ ÜZÜME KORUK DİYOR"

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun büyük projelerle ilgili yaptığı açıklamaya dair, "Siz bu projelere gelen eleştirilerin sebebinin sadece yapılma tarzından mı yoksa başka bir sebepten kaynaklandığını mı düşünüyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı: 

Yetişemediği üzüme koruk deme meselesi var ya, bununki bu. Varsa alternatifin, alternatifi söyle. Bugün kamu özel anlayışıyla dünyada bu tür yatırımların yapılması en gelişmiş ülkelerde bile var. Yani bugün Amerika bu şekilde 1,5 trilyon dolarlık altyapı üstyapı yatırımının planlamasını yapıyor. Almanya hakeza öyle. Biz milli bütçeye yük olmadan bu işleri nasıl yaparız, onun üzerine gidiyoruz. Biz kalkıp da bu yüklenici firmaya durup dururken, havadan para verecek değiliz ki. Nedir? Sözleşmeye göre burada diyelim ki şu kadar sayıda araç veya yolcu taşındı, taşınmadı; o farkı biz devlet olarak öderiz. Kaldı ki şimdiye kadar da geçiş sayıları garanti edilenin üstünde olmuştur. Buradan niye rahatsız oluyor ki o? Bu yatırımda, devletin cebinden 1 kuruş çıkmıyor. Ama ben çok açık bir şey söyleyeceğim. Hazine’den 1 kuruş para çıkmayan böyle dev yatırımlar için kalkıp da kredi alsanız, bu kredinin faiz hesabını yapın. Bu faiz hesabı acaba nereye varır? Bu faiz hesaplamasını yaptığınız zaman ona, o yıl yapacağınız ödemeyi buluyor mu? Bulmaz. Biz bunların hesaplarını çok yaptık. O vergi memuru. Ama ben ekonomistim. Aramızdaki fark bu. İşim benim bu işlerle geçti. Ama bundan sonra zaten vergi memurluğu da vermezler çünkü SSK’de genel müdürken orayı batırdı. Rahmetli Savaş Ay programında, onun dönemindeki hastanelerin halini göstermişti, o zaman bu işin hesabını ona nasıl sormuştu. O yavrular, insanlar imkansızlıklar sebebiyle o hastanelerde ne hale düşmüştü, o günleri hatırlayalım.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 97
 • Emekli ve Kızgın 2 yıl önce Şikayet Et
  Erbakan hoca Kıbrısı CHP ile kurtardı, Vekil harcı olan Temel Hoca da CHP ile kurtaracak vatanı İNŞAALLAH.
  Cevapla
 • Hadi hadi 2 yıl önce Şikayet Et
  Ecevit izin almaya İngiltere mi bir yere gitmişken Hoca Kıbrıs Harekâtını başlattı ve Ecevit’e “Ayşe tatile çıktı “ mesajı gönderildi. Rahmetlinin bu icraatinden siyasî çıkar sağlayansa Ecevit oldu. Erbakan Hoca asla ve asla CHP ile birlikte anılmak istemezdi. Temel Hoca demişsiniz, cidden bilmediğim için soruyorum Prof. falan mı kendisi, ders vermişliği mi var?
  Cevapla
 • medetres 2 yıl önce Şikayet Et
  Hani bir ailenin elinden hiçbir iş gelmeyip üstüne habire her şeyden şikayet eden evladı olur ya, ha işte saadetçilerde muhafazakar camianın o evladı. Bugüne kadar muhafazakarlar için bir kazanıma sebep olabilmişler mi? Neyi başarmışlar mesela 50 yıldır?
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  vallah ikinizde erbakan hocaya ihanet ettiniz . onun yolunda giden bir tek oğlu fatih erbakandır bizde bundan sonra onunla birlikte olacağız
  Cevapla
 • İnsaf 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne kolay yemin edebiliyorsunuz. Allah’tan korkan emin olduğu şeye bile Allah’ın adıyla yemin etmez. Rahmetlinin yolundan giden kişi elhamdulillah devletimizin başındadır.
  Cevapla
 • Ahmet Dilek 2 yıl önce Şikayet Et
  madımakta yakılan canlar bu dünyaya tekrar gelse kimin yanında olurdu karamolla oglu...
  Cevapla
 • Hyr 2 yıl önce Şikayet Et
  biz de chp ile bir olanı chp ile birlikte defterden sildik. yalnız sizden de chpnin işbankasının elinden alınmasını 5816 atatürkü koruma kanununun kaldırılmasını. malatyadaki atatürk ve inönü putunun kaldırılmasını istiyoruz. gerekirse tek tek oylarız. müslüman olan bunu yapar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
21 ilde 'SİBERGÖZ-42' operasyonu! 127 şüpheli gözaltına alındı
İtalya'dan Türkiye'ye G7 daveti: Erdoğan teklifi kabul etti