Bayburt’un milletvekili sayısı 2’ye yükseldi

Yüksek Seçim Kurulu'nun milletvekillerini illere göre dağılımını belirleyen kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bayburt’un milletvekili sayısı 2’ye yükseldi.

Bayburt’un milletvekili sayısı 2’ye yükseldi
Bayburt’un milletvekili sayısı 2’ye yükseldi
GİRİŞ 05.04.2022 09:45 GÜNCELLEME 05.04.2022 09:47
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Yüksek Seçim Kurulu, son nüfus verilerine göre milletvekillerinin illere dağılımını güncelledi. Vekil sayısı 3 ilde azaldı, 3 ilde de arttı.

2021 yılı nüfus sayımları dikkate alınarak gerçekleştirilen düzenlemede, Bayburt'un milletvekili sayısı yeniden 2'ye çıkarıldı. 2011 yılındaki seçimlerde ilk kez 1 milletvekili ile temsil edilen Bayburt, 2015 yılında yapılan iki ayrı seçimde 2'şer milletvekili ile temsil edilmiş, 2018 yılında ise TBMM'ye 1 milletvekili göndermişti.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Hangi il kaç milletvekili çıkaracak?Resmi Gazete'de yayımlandı! Hangi il kaç milletvekili çıkaracak?

Son nüfus sayımında artış gösteren Bayburt, bugün seçim olsa 2 milletvekili ile temsil edilmeye hak kazanmış durumda. 4 ilin vekil sayısı değişti YSK'nın yapmış olduğu son düzenlemede Eskişehir ve Muş’un milletvekili sayısı 1 azalırken, İstanbul 1’inci bölge ve Bayburt’un vekil sayıları 1’er tane arttı. 7 milletvekili ile temsil edilen Eskişehir’in milletvekili sayısı 6’ya indi. 4 milletvekili ile temsil edilen Muş ise 3’e düştü. İstanbul’un 97 olan milletvekili sayısı 98’e, Bayburt ise 1’den 2’ye yükseldi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • bozo 7 ay önce Şikayet Et
  gosgoca bayburt 2 de olu 10 da olur
  Cevapla
 • Nuri ERDİM 7 ay önce Şikayet Et
  Vekil sayısı en fazla 300 olmalıdır.
  Cevapla
 • Oy kullanmayan 7 ay önce Şikayet Et
  Vekil sayısı 2 oldu şimdi daha hiç Bayburt'ta na aç kalır ne susuz nede işsiz
  Cevapla
 • tepki 7 ay önce Şikayet Et
  600 vekil var bunlar ne yapar ya yemek yer kavga eder bos bos konusur meclise bile gelmez bunlarin icin de calisan belki 50 tane gerisi bosa para alir bu kadar vekil ne gerek sayi yarina inecek sonraki secim yine yariya inecek 150 tane neye yetmez zaten is yapan mi var kufur kavga ucuza yemek ye emekli garanti olsun baska sey yok vekillik gørevi bitti mi en fazla 5 ay verilecek sonra git is bul denecek ayni nafaka gibi ømur boyu para garanti meslek is yapmadan
  Cevapla
 • relative 7 ay önce Şikayet Et
  Adıyaman vekil sayısını keşke sıfırlasalardı. Civar illerin Vekilleri Vallahi daha fazla Adıyaman için çalışırdı. sosyal medyadan bırak adıyamanı zannedersin türkiyeyi kurtarıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Audi 2023 RS6 Avant ve RS7'yi tanıttı! Daha da güçlendiler! İşte fiyatı
Türkiye'nin kara harekatı öncesi Rusya'dan terör elebaşı Abdi Şahin'e yeni teklif