HÜDA PAR'dan "HDP ile ittifak yapar mısınız?" sorusuna net cevap

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu "HDP ile ittifak yapmamız mümkün değildir. Bugün o zemin yoktur. Diğer taraftan öbür partilerle bir ittifakın olması ihtimali de vardır." dedi.

HÜDA PAR'dan "HDP ile ittifak yapar mısınız?" sorusuna net cevap
HÜDA PAR'dan "HDP ile ittifak yapar mısınız?" sorusuna net cevap
GİRİŞ 08.06.2022 12:11 GÜNCELLEME 08.06.2022 12:11
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yapıcıoğlu, partisinin Diyarbakır İl Başkanlığında siyasetçi Mesut Tek ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, siyasetin sorunlara çözüm bulma sanatı olduğu söyledi. Sorunlara da mutlaka meşru zeminde kalınarak çözüm aranması gerektiğinin altını çizen Yapıcıoğlu, "Sadece sorunların büyümesinden beslenenler ve kendi siyasi ikbalini düşünüp ortaya çözüm koymayanlar çözümsüzlüğe oynuyorlar. Onlar bizim gündemimizde değil. Onlar kendi sokuldukları yolda belki onun doğru olduğunu düşünüyorlar ama o yolun sonu yoktur." diye konuştu.

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu

Ülkenin sorunları bulunduğunu ve bunların mutlaka çözülmesi gerektiğini dile getiren Yapıcıoğlu, "Ülkenin en acil, yakıcı ve mutlaka çözülmesi gereken sorunlarından birisi de Kürt meselesidir. Bu meselenin bir an önce adalet temelinde çözülmesi gerekiyor. Bunun çözümü için de meşru talepler hiçbir şarta bağlanmaksızın ve ertelenmeksizin karşılanmalıdır. Temel haklar herhangi bir şekilde pazarlık konusu yapılmamalıdır." ifadelerini kullandı.

ANAYASA DEĞİŞMELİ

Yapıcıoğlu Türkiye'nin bir anayasa değişikliğine ihtiyacı olduğunu belirterek "Türkiye halen 12 Eylül askeri cuntasının anayasası ile yönetiliyor. Uzun süredir bu ayıp yaşanılıyor. Artık bu ayıptan kurtulmak gerekir." diye konuştu.

HDP İLE İTTİFAK MASADA MI?

Bir gazetecinin "HDP ile ittifak yapmalarının mümkün olup olmadığı" yönündeki sorusu üzerine Yapıcıoğlu da Kürtçe şunları kaydetti:

"Kanaatimce HDP bu konuda irade sahibi değildir, kendi iradesi yoktur. Bundan dolayı HDP hangi parti ile ittifak yaparsa yapsın inanıyorum ki bu ittifak uzun soluklu olmayacaktır. 2018 seçimlerinde onlarla hareket eden kişi ve kurumlar bir hafta içerisinde HDP’nin tavrının nasıl değiştiğini gördüler. Kendi iradesi olmadığından dolayı HDP ile ittifak yapmamız mümkün değildir. Bugün o zemin yoktur. Diğer taraftan öbür partilerle bir ittifakın olması ihtimali de vardır. Bu mümkündür, birbirimizi ziyaret edeceğiz. Diğer partilerle bir ittifak olabilir ancak HDP ile zor görünüyor."

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
  • 61KENARABENİ 1 yıl önce Şikayet Et
    Karar verdim bende bir parti kuracağım,hemen yarın dilekçeyi yazıp başvurumu yaparsam iki ayda ülkedeki bütün il ilçelerde teşkilatlanmam hazır.Bir iktisatcı olarak ülkedeki bütün iktisatcıları il ilçe yönetimlerine davet ediyorum. Bu ne yahu önüne gelen parti kurabiliyorsa ben neden duruyorum.
    Cevapla
  • Ümit hamza 11 ay önce Şikayet Et
    Kur oyum sana
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den 'Sarı' ve 'turuncu' uyarı! Çok şiddetli geliyor
Altındaki sert düşüşün nedeni açıklandı