Türkiye, İsveç ve Finlandiya'yı yakından izleyecek: Veto kartı hala saklı!

Ankara, imzalanan 10 maddelik mutabakat zaptının her bir maddesindeki uygulamaları yakından izleyecek. Aksi bir durumda veto kartı hâlâ elimizde.

GİRİŞ 30.06.2022 06:51 GÜNCELLEME 30.06.2022 10:01
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

NATO’ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya’ya yeşil ışık yakan Türkiye’nin veto kartı hâlâ elinde. Ankara, imzalanan 10 maddelik mutabakat zaptının her bir maddesindeki uygulamaları yakından izleyecek. Verilen sözlerin yerine getirilip getirilmediğine bakacak. Terör örgütü üyelerinin bu ülkelerdeki faaliyetlerinin devam edip etmediğini takip edecek. İade taleplerinin karşılanıp karşılamadığını, İsveç’in PKK/YPG’ye silah gönderip göndermediği izleyecek. Terör örgütü FETÖ konusunda da İsveç ve Finlandiya’nın somut adım atıp atmadığını denetleyecek.

3 AŞAMADA VETO KOZU

İsveç ve Finlandiya mutabakata bağlı kalmazsa, veto kozları devreye sokulacak. 3 aşamalı veto kozu şöyle işleyecek: Türkiye, beklentiler karşılanmazsa İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin senedi imzalamayabilir. Mutabakat çerçevesinde atılan adımlar yeterli görülür ve senet imzalansa bile sonraki aşamada bu senedin TBMM’nin onayına sunulması gerekiyor. Türkiye, bu aşamada da yine İsveç ve Finlandiya’nın uygulamalarına bakarak, atılan adımlar yeterli görmezse senedi Meclis’e sunmayabilir. Üçüncü ve son aşamada ise senet Meclis’e sunulsa bile, o günkü şartlarda verilen sözlerin yerine getirilip getirilmediğini bir kez daha değerlendirilerek, üyelik senedini bekletilebilir ya da reddedilebilir. Öte yandan Türkiye, kararlı duruş sayesinde hem bu iki ülkede terör örgütlerine karşı ciddi kazanımlar elde ederken, hem de İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakarak, NATO’nun ‘açık kapı’ politikasını desteklediğini somut olarak göstermiş oldu.

ÜYELİK SÜRECİ 1,5 YILI BULABİLİR

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik süreci resmen başladı. Tam üyelik süreci 6 ay ile 5 yıl arasında değişiyor. Rusya tehdidi altındaki İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerinin daha kısa sürebileceği belirtiliyor. Finlandiya Başbakanı sürecin bir yıl süreceğini açıkladı. AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal sürecin 1,5 yıl sürebileceğini ifade etti. İsveç ve Finlandiya’nın geçmesi gereken 7 aşama şöyle:

BİR: Ülke temsilcileri Brüksel’e davet edilecek.

İKİ: Davet edilen ülke NATO Genel Sekreteri’ne resmî niyet mektubunu gönderecek.

ÜÇ: NATO, Washington Antlaşması’na ilave katılım protokollerini hazırlayacak. Bunlar, NATO ülkeleri tarafından imzalanacak.

DÖRT: Protokoller NATO üyesi ülkeler tarafından kendi ulusal yasaları ve prosedürleri uyarınca onaylanacak. Türkiye’de kararı Meclis verecek.

BEŞ: Washington Anlaşması’nı saklayan ABD’ye yeni üyenin katılımını öngören protokolleri kabul ettiklerine dair bildirim yapılacak.

ALTI: NATO Genel Sekreteri, yeni üyeyi ittifaka katılmaya davet edecek.

YEDİ: Katılım belgesi anlaşmayı muhafaza eden ABD’ye teslim edilecek, süreç bitecek.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 53
 • ihsan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlara asla guvenilmez yalan soyluyorlar.Natoya girsinler ertesi gun yine pkk pyd ile beraber olmazlarsa bunlar turk dusmanidir.bunlar haclilarin ta kendileridir.bunlar bizi tufaya getiriyorlar.
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Volvo'nun canavar gibi yüksek tork üreten motorlarını , askeri tır ve zırhlı muharebe araçlarında kullanmak için ortak üretim ve motor tedariki talep edelim . Bakalım kabul edecekler mi ?
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Volvo'nun canavar gibi yüksek tork üreten motorlarını , askeri tır ve zırhlı muharebe araçlarında kullanmak için ortak üretim ve motor tedariki talep edelim . Bakalım kabul edecekler mi ?
  Cevapla
 • Çiçek 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyer TERS UYGUNSUZ TEK HAMLE YAPARLARSA İTİRAZ ETME HAKINI KULLANSIN Yalanla bu işler olmaz
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben REİS e güveniyorum.Ülkemin iyiliğini istemeyen hainler artık muhalefet yapmayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
New York Times: 118 Gazzelinin öldürüldüğü saldırıda yardım konvoyunu İsrail organize etti
Önder Aksakal: Emperyalist güçler, Mayıs 2023 seçimlerinin rövanşını almak istiyorlar