BBP Genel Başkanı Destici’den Doğu Türkistan’a destek mesajı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Urumçi Katliamı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Destici mesajında Doğu Türkistan’a destek verdi.

BBP Genel Başkanı Destici’den Doğu Türkistan’a destek mesajı
BBP Genel Başkanı Destici’den Doğu Türkistan’a destek mesajı
GİRİŞ 05.07.2022 18:38 GÜNCELLEME 05.07.2022 18:38
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 25 Haziran 2009 gecesi Çin’in Guangdong eyaletinin Shaoguan şehrinde, Han Çinlileri tarafından 2 Uygur Türkü’nün öldürülmesinin ardından çıkan olayları hatırlatarak, “Urumçi’de yapılan protesto gösterilerine, askeri bir saldırıyla müdahale eden Çin, binlerce Uygur Türkünü öldürdü, on binlercesini hapse attı, sürgüne gönderdi” dedi.

"ZULMÜN BOYUTLARI DÜNYADAN GİZLENİYOR"

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’da hiçbir kural tanımadan zulme devam ettiğini ve bu katliamın boyutlarının dünyadan gizlendiğini belirten Destici, “Bugün, olayların üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen, Çin’in sivillere yönelik gerçekleştirdiği vahşi saldırısı sonucu, bölgede öldürülen, yaralanan, hapsedilen, sürgüne gönderilen, toplama kamplarında tutulan ve haber alınamayan insanların sayılarıyla ilgili, dünya kamuoyunun ve uluslararası kuruluşların elinde net bir bilgi bulunmuyor. Çin’in, tüm bölgeyi kapatması, Doğu Türkistan’da bulunan gazeteciler başta olmak üzere tüm yabancıları bölgeden çıkartması nedeniyle, bölgenin dünyayla iletişimi kesildi ve gerçekleştirilen katliam ile zulmün boyutları dünyadan gizleniyor. Çin yönetimi, hiçbir kural tanımadan, Doğu Türkistan’da, Türk kimliğini yok etmek amacıyla, Türkleri öldürüyor, hapsediyor, sayıları milyonları bulan Uygur Türkünü, Nazi taklidi toplama kamplarına gönderiyor, Türk ailelerin yanına Çinli erkekler yerleştiriyor, kadınları Çinlilerle evlenmeye zorluyor, kendince 'tehdit' olarak gördüğü her Türkü ya öldürüyor ya da hapse atıyor. Çin’le hasım olan ülkeler bile, asimilasyona, katliama, soykırıma maruz kalanlar Türk ve Müslüman olduğu için, yaşananları görmezden geliyor, Çin’le ilişkilerini, Doğu Türkistan’da yaşananlar sanki yokmuş gibi devam ettiriyor” ifadesini kullandı.

"DOĞU TÜRKİSTAN, BİNLERCE YILDIR TÜRLERİN YURDUDUR"

Doğu Türkistan’ın esasen Türklerin yurdu olduğunu belirten Destici, “Doğu Türkistan esasen Çin toprağı da değildir. 1949 yılında, Doğu Türkistan Cumhuriyeti, haksız ve hukuksuz bir şekilde Çin tarafından işgal edilmiştir ve işgal bugün de devam etmektedir. Bu durum, aynı zamanda uluslararası toplumun ve uluslararası kuruluşların, iki yüzlülüğünün, ahlaksızlığının ve zalimliğinin yaşayan en önemli örneğidir. Rusya’nın ve Çin’in bölgenin kaynaklarına hakim olma mücadelesinin bedelini, aynı kanı taşıdığımız, aynı dili konuştuğumuz, aynı tarihe sahip olduğumuz, aynı inancı paylaştığımız kardeşlerimiz ödüyorlar. Milletimize, tarihimize, inançlarımıza karşı sorumluyuz. Gücümüz ne kadarına yetiyorsa o ölçüde kardeşlerimize destek olacağız. Asla vazgeçmeyecek, asla geri adım atmayacağız. Doğu Türkistan’daki zulüm devam ederken, Çin’le ilgili, 'dostluk', 'karşılıklı çıkarlar', 'bölgesel ve küresel dengeler' cümlelerinin yer aldığı hiçbir karara, hiçbir politikaya, hiçbir söze itibar etmeyecek, hiçbirini meşru kabul etmeyeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: İHA
Yahya Gür Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Yahya Gür
YORUMLAR 5
 • Rüştü 4 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun başkanım. Fakat sadece sizin tepkiniz yetmez. Daha geniş ve daha güçlü tepkiler bekliyoruz. Rabbim O mazlumların gözyaşı hürmetine zalim çini kahru perişan eylesin.
  Cevapla
 • Yozgatli 4 ay önce Şikayet Et
  Allah kahreylesin bu katil çin devletini. Dogutürkistan daki kardeşimi Allah muhafaza eylesin. Allah yardimciniz olsun. Amin
  Cevapla
 • Evet 4 ay önce Şikayet Et
  Amin kahrolsun zalim devletler zalimler için yaşasın cehennem
  Cevapla
 • amin 4 ay önce Şikayet Et
  amiiin
  Cevapla
 • meslek liseli 4 ay önce Şikayet Et
  Allahu teala razı olsun başkanım mazlu doguturkistani vekardeslerimizi kurtarsin zalim cinden
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AB ülkeleri anlaştı! Fiyatları etkileyecek petrol kararı! Rusya: Kabul etmiyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan harekat mesajı: Güvelik şeridi muhakkak tamamlayacağız