Kalın'dan yeni harekat mesajı: PKK'ya yeni operasyon an meselesi

Türkiye'nin hazırlığını sürdürdüğü harekat hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Kimseye bir takvim açıklamak zorunda değiliz. Operasyon her an yapılabilir" dedi.

GİRİŞ 27.07.2022 15:10 GÜNCELLEME 27.07.2022 16:38
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış
 • "Suriye'ye hazırlığı yapılan harekat her an yapılabilir, kimseye takvim açıklamak zorunda değiliz. 
 • CENTCOM'un öldürülen iki PKK'lı teröristle ilgili taziye mesajı yayımlaması asla kabul edilebilecek bir şey değil.
 • Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı için iki hafta içinde ilk gemilerin çıkmasını bekleyebiliriz."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Tahıl sevkiyatı hem Rusya'nın hem Ukrayna'nın menfaatine. İki hafta içerisinde ilk gemilerin çıkmasını bekleyebiliriz. Bu, biraz da ülkelerin ne kadar hazır olduklarına bağlı." ifadelerini kullandı.

Bloomberg'in sorularını yanıtlayan Kalın, Ukrayna tahılının sevkiyatı konusunda yapılan anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "İki tarafın mutabakat sağlayarak bir araya geldiği bir anlaşma yapıldı. Bu, eğer sürdürülebilir, devam ederse, sadece Rusya ve Ukrayna değil, diğer ülkeler tarafından da desteklenirse, bundan sonra yeni ateşkes, esir mübadelesi ve barış anlaşmalarının zeminini hazırlayacak bir güven ortamı da inşa edebilir. İstanbul’da kurulacak merkezde dört taraftan temsilciler olacak. Cumartesi günü saldırı gerçekleşince, bundan rahatsız olduk ve bunu da hemen hem Rus hem Ukrayna tarafıyla görüştük." dedi.

Beklentinin, bütün tarafların anlaşma şartlarına tam bağlı kalmaları olduğuna işaret eden Kalın, "Tahıl sevkiyatı hem Rusya'nın hem Ukrayna'nın menfaatine. İki hafta içerisinde ilk gemilerin çıkmasını bekleyebiliriz. Bu, biraz da ülkelerin ne kadar hazır olduklarına bağlı." değerlendirmesini yaptı.

"Bu anlaşma 4 aylığına yapıldı. Fakat iki tarafın da mutabakatı sağlanırsa otomatikman uzatılabilecek." diyen Kalın, karşılıklı mutabakata varılıp "Devam edilsin" denilmesinin yeterli olacağını vurguladı.

"TAHIL ÜRÜNLERİ DIŞINDA HERHANGİ BİR SEVKİYAT OLMAYACAK"

İbrahim Kalın, şöyle devam etti:

"Burada iki ülkenin ellerindeki tahıl miktarının yıl sonuna kadar toplam 40 ila 50 milyon ton arasında olması bekleniyor, öngörülüyor. 20-25 milyon ton kadar Ukrayna'nın, 25-30 milyon ton kadar Rusya'nın elinde tahıl ürünü olduğu tahmin ediliyor. Mevcut olanlar, silolarda olanlar, gemilere yüklenenler ve yıl sonuna kadar yeni gelecek olanlar var. Bunun yanında bir de gübre var. Odessa limanlarından bir gemi çıktığında tamamen Ukraynalıların kontrolünde, onların belirlediği rotada Karadeniz'e çıkacaklar. Her aşamada merkeze bilgi verilecek. Türk sularına girdikten sonra da gemiler izlenmeye devam edecek. İstanbul'a geldiğinde belli bir noktada denetimleri yapılacak. Giden gemiler için de aynı prosedür işletilecek. Tahıl ürünleri dışında herhangi bir sevkiyat olmayacak."

Rusya ile Ukrayna arasında denge politikasına devam edeceklerini aktaran Kalın, Türkiye’nin denge politikasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın lider diplomasisinin ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü söyledi.

İbrahim Kalın, "Hem Batı'nın içinde olacak hem NATO üyesi olacak hem de Rusya ile bu ilişkileri yürütebilecek bir ülke var mı? Yok." ifadelerini kullandı.

"KİMSEDEN İZİN ALACAK DEĞİLİZ, OPERASYON HER AN YAPILABİLİR"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, şunları söyledi:

"Bizim Suriye'deki perspektifimiz, öncelikle BM'nin 2254 sayılı kararı bağlamında siyasi müzakere sürecinin devam etmesi, Anayasa Komisyonunun çalışmalarını tamamlaması. Fakat maalesef sahadaki gelişmeler bunun tersi yönünde oldu. İdlib bölgesinde biz 4 milyona yakın nüfusun güvenliğini sağlıyoruz, bir taraftan da terör tehdidi ile mücadelemiz devam ediyor. O yüzden de Cumhurbaşkanı'mız yeni bir askeri harekatın her an olabileceğini söyledi. Bunun için de biz kimseden izin alacak değiliz. Kimseye bir takvim açıklamak zorunda değiliz ama kendi güvenlik risklerimizle ilgili değerlendirmemiz bağlamında böyle bir operasyon her an yapılabilir."

Kalın, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM), PKK/YPG'li teröristlerle ilgili paylaştığı taziye mesajına yönelik şunları kaydetti:

"CENTCOM'un birkaç gün önce orada öldürülen iki PKK'lı ile ilgili taziye mesajı yayımlamasını da esefle karşıladığımızı ve en şiddetli şekilde kınadığımızı da ifade etmek istiyorum. Bu, terörle mücadele ve NATO ittifakı bağlamında asla kabul edilecek bir şey değil. Türkiye'yi açık olarak hedef gösteren, düşman belleyen PKK'nın oradaki kolluk gücü olan oradaki kişileri hangi gerekçeyle olursa olsun korumak, kollamak, romantize etmek, taziye yayımlamak, onlarla birlik beraberlik ve dayanışma mesajı vermek asla kabul edilebilir şeyler değil. Bizim için Türkiye'yi hedef alan her tür terör tehdidi açık hedeftir. Kim olduğu önemli değil, bizim güvenliğimizi tehlikeye sokan her tür unsur, bizim için açık ve meşru hedeftir."

"BIDEN YÖNETİMİNİN F-16 KONUSUNDAKİ TAVRI MEMNUNİYET VERİCİ"

F-16 tedariki konusunda ise Kalın, şöyle konuştu:

"Biden yönetiminin F-16'lar konusundaki tavrı olumlu, memnuniyet verici. Bu, şu anda devam ediyor. Sayın Biden'ın bunu kongreden geçirebilmesi için belirli sayıda hem Cumhuriyetçilerden hem Demokratlardan destek alması gerekiyor. Biz olumlu bir netice çıkacağını düşünüyoruz ama Kongre'den çıkan kararla ilgili farklı değerlendirmeler de yapılıyor. Bir grup Yunanistan şartıyla Türkiye'nin elinin kolunun bağlandığını söylüyor. Bir grup da bu konunun artık yönetime devredildiğini, yönetimin Türkiye-Yunanistan sorunlarının çözümüne katkı sunması anlamına geldiğini düşünüyor. Yönetimden bize nasıl bir teklif gelecek onu önümüzdeki aylarda göreceğiz."

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 49
 • Yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden hareket yapılacağı cümle aleme ilan ediliyor. Gidilip ne kadar terör yuvası varsa temizlenip gelinmeli, adamlar her yeri kazıp cephanelik haline getirdi, bu kadarda olmaması gerekiyor...
  Cevapla
 • Deli dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
  operasyon eş zamanda yapılmalı hem chpkk ya hem pkk ya hem fetö ip e... içerdeki hainler biterse pkk biter
  Cevapla
 • Yilmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce operasyona Türkiye içinden başlanmalı sokağımızda mahallemizde şehirimizde bizimile aynı şartlarda yaşayan hatta bizden daha iyi yaşayan bölücüleri teröristleri işbirlikçilerini görmek istemiyoruz
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir an önce yapılmalı ve şehitlerin intikamı alınmalı.
  Cevapla
 • Yusuf Şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu gibi operasyon haberleri medyada olmamalı. Gizli kalmalı. Âdeta biz geliyoruz önleminizi alın der gibi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
F-35'ler için yapılmıştı, KAAN'da kullanıldı! 'Kendi kendine yetecek bir ordu'
Ekrem İmamoğlu'nu ti'ye alan animasyon sosyal medyayı salladı