AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'tan İsrail'e sert tepki

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, işgalci İsrail yönetimine sert tepki göstererek, "Terör operasyonu adı altında aslında yaptıkları iş tam manasıyla bir terör devleti uygulamasıdır.' dedi.

GİRİŞ 08.08.2022 09:09 GÜNCELLEME 08.08.2022 11:57
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış
 • (İsrail) Terör operasyonu adı altında yaptıkları iş terör devleti uygulamasıdır.
 • Türkiye, tahıl koridorunun açılması konusunda başrol oynadı."
 • "Alevi'siyle, Sünni'siyle hep beraberiz, biriz, birlikteyiz."

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, işgalci İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Uluslararası camianın bu konudaki iki yüzlü tavrını bir tarafa bırakarak masum, mazlum Filistin halkının yanında yer alması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, Filistin'e yönelik saldırıları şiddetle lanetlediklerini belirtti.

İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarıyla insanlık suçu işlediğinin altını çizen Kurtulmuş, şunları kaydetti:
 

"İsrail, bütün dünyanın gözü önünde daha önce yaptıkları gibi yine masum Filistinli çocukları, kadınları, sivil insanları, çok sayıda insanı şehit etmiştir. Terör operasyonu adı altında aslında yaptıkları iş tam manasıyla bir terör devleti uygulamasıdır. Canları istediği zaman, hedef aldıklarını tespit ettikleri zaman etrafında sivil, çoluk, çocuk, yaşlı herhangi bir kimse var mı yok mu demeden, bunları hiç gözetmeksizin açıkça bir insanlık suçu işlenmektedir. Savaşta dahi yapılmayacak olan bir muameleyi, savaş ortamı olmayan bir durumda maalesef sivillere sürekli böyle bir insanlık suçunu işlemektedirler. Uluslararası camianın artık sadece söz, bir takım ihtarlar, bir takım kınamaların ötesinde İsrail'in bu saldırgan tavrını, İsrail devlet politikası haline getirmiş oldukları Filistinlilere hayat hakkı tanımayan Filistinlileri kendi evlerinden, ata topraklarından, baba topraklarından sürüp atmayı hedefleyen bu politikalarının sonuçlarını dünyanın en azından durdurması lazım. Bunun için gayret sarf edilmesi lazım. Uluslararası camiayı, çifte standardı bir tarafa bırakarak mazlum Filistin halkının yanında yer almaya davet ediyoruz."

Kurtulmuş, Türkiye'nin uluslararası alanda ortaya koymuş olduğu performans ve önderliğin her türlü takdir ve övgünün üzerinde olduğunu belirtti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın, aslında Batı'yla Rusya arasındaki bir savaş olduğunu anlatan Kurtulmuş, savaşın sadece askeri olarak değil ekonomik olarak da vahim sonuçlarının olacağını belirtti.

Türkiye'nin öncelikle savaşın bir an evvel durdurulması için barışçıl bir rol üstlendiğini hatırlatan Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye her iki tarafla da konuşabilen, dünyadaki tek ülke olarak hem Ukrayna'yla hem Rusya ile görüşmelerini sürdürmüştür. Dolmabahçe müzakerelerinde artık iş bir nihai görüşmeye kalmıştı. Fakat öyle görünüyor ki bazı dünyanın önemli ülkeleri bu savaşın bitmesini istemiyorlar. Uzun süre devam etmesini istiyorlar. Böylece hem Avrupa'yı kendilerine muhtaç hem de Rusya'yı böyle büyük bir savaş dolayısıyla da sürekli hırpalanan, sürekli ötekileştiren bir ülke olarak tutmak istiyorlar."

İsrail'in Gazze'deki 3 günlük katliamını anlatan çizimler İsrail'in Gazze'deki 3 günlük katliamını anlatan çizimler

işgalci İsrail, Gazze'de bir evi hedef aldı: 4 kişi şehit olduişgalci İsrail, Gazze'de bir evi hedef aldı: 4 kişi şehit oldu

Pakistan, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa baskınlarını kınadıPakistan, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa baskınlarını kınadı

"TÜRKİYE, TAHIL KORİDORUNUN AÇILMASI KONUSUNDA BAŞROL OYNADI"

Kurtulmuş, savaşla birlikte Avrupa'da enerji krizinin ortaya çıktığını, Rusya'nın enerji vanasını kapatmasıyla Avrupa'nın birçok ülkesinde enerji fiyatlarının iki üç kat yükseldiğini anlattı.

Tüm dünyada var olan ve yıllardır etkisini sürdüren gıda krizinin de salgın dolayısıyla da tedarik zincirlerinin kopmasıyla daha da derinleştiğini vurgulayan Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ukrayna-Rusya savaşı dolayısıyla, dünyanın en büyük tahıl üreticisi olan bu iki ülkenin başta Ukrayna olmak üzere tahıl ürünlerinin dünya piyasalarına çıkmaması sonucu olarak dünya sadece bir gıda krizi değil büyük bir açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Türkiye, tahıl koridorunun açılması konusunda başrol oynadı. Birleşmiş Milletler, Rusya, Ukrayna ve Türkiye'nin dahil olduğu dörtlü bir anlaşmayla bir mutabakat sağlanmış oldu. Şimdi biliyorsunuz ilk gemiler geldi. Türkiye'nin boğazlarından geçiyor. Emniyet içerisinde dünya piyasalarına tahıl sevkiyatı başlamış oldu. Türkiye olarak biz bu anlamda insanlığın karşılaştığı vahim sonuçların giderilmesi için başta gıda krizi olmak üzere her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ortaya koyduk. Burada da Türkiye'nin bir liderliği, öncülüğü ortaya çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımızın küresel lider olarak önemi bir kez daha anlaşılmış oldu. Bu insanlığa yapılan bir katkıdır, destektir ve Türkiye için uluslararası alanda fevkalade büyük bir başarıdır."

"ALEVİ'SİYLE, SÜNNİ'SİYLE HEP BERABERİZ, BİRİZ, BİRLİKTEYİZ"

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, son günlerde cemevlerine yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Türkiye'nin hep birlikte bir ve bütün olduğunu, farklı etnik kökendeki insanların asırlardır birlikte yaşadığını vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Alevi'siyle, Sünni'siyle hep beraberiz, biriz, birlikteyiz. Asırlarca birlikte yaşadık. Kıyamete kadar da birlikte yaşayacağız. Her zaman bir takım fitne unsurları aramıza fitne sokmaya çalıştılar. Türk-Kürt kavgasını çıkarmak isteyen, sağ sol kavgasını çıkarmak isteyen, Alevi, Sünni bölünmesini çıkarmaya çalışan güçlere inat Türkiye'nin aklıselim sahibi insanların hepsinin ortak noktası Alevi Sünni kardeşliğini kıyamete kadar sürdürecek bu dayanışmayı temin etmektir, desteklemektir. Zaten emniyet güçlerimizin ve yargı güçlerimizin kısa süre içerisinde devreye girmesiyle failler de ortaya çıkılıyor. Bu açık bir provokasyondur. Zamanlaması itibariyle de manidardır. Muharrem ayının içerisinde aşureye yaklaştığımız bu süreç böyle bir provokasyonu kim yapıyor olursa olsun amacı ne olursa olsun bunların hiçbir şekilde Türkiye'nin dostu olmadıkları, bu milletin dostu olmadıkları, bu millete hayır rüya görmedikleri aşikardır. Biz bütün bu ülkenin insanları hep beraber birlik ve dirlik içerisinde kıyamete kadar yaşayacağız."

KAYNAK: AA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 15
 • Muhammet 1 yıl önce Şikayet Et
  yav misafir adlı arkadaş dikkat ediyorum burada yazıyorsun ama hiç bir şeyden haberin olmadığı ortada birincisi yardım oluk oluk gidiyor ikincisi resmi yollardan elinden geleni yapıyor dikkatini çekerim en son Cumhurbaşkanı görüştükten sonra saldırılar durdu ne olsun istiyorsun savaşalım öylemi o zaman O güç için çabalamak lazım ama bu sizin güvendiğiniz 7li masayla olacak işler değil.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  yav Muhammet adlı arkadaş dikkat ediyorumda, seninde hiç bir şeyden haberin yok. Demir çelik ihracaatımızın en yükse olduğu israil. Ticaretimize bir bak. TOGG yaptırıyorsun, babayiğidin biri Anadolu Grup, Kendisi Coca cola nın Türkiye temsilcisi. Şimdi hızını alamazsan döner siyonist de ilan edersin beni. Bana mı sordunuz mavi marmarayla giderken denildiğini de mi unuttuk. Bana ne 7 li 8 li masalardan. Lafla peynir gemisi yürümez. Uygulasana ambargo.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Sorun yaptırım gücümüzün olmaması değil. Sorun, yaptırım gücümüz yokken içeride aslan kesilmek. Yani şu haberlere bakınca siz rahatsız olmuyor musunuz? Başlık atmış mesela, ''Erdoğan talimat verdi, Putin uçak kaldırdı'', ''bilmem ne oldu Yunan titredi'' falan. Böyle hamasi söylemlerle bir yere varılamayacağını ne zaman anlayacaksınız? Biz de istiyoruz yaptırım gücümüz olsun, bölgede bizden habersiz yaprak kımıldamasın ama şu an için böyle bir gücün yokken varmış gibi davranmak, yalandan asıp, kesmeye ne akıl ne de vicdan razı gelir. Sahte kabadayılığa gerek yok, he ama siz hayali kahraman istiyorsanız o başka.
  Cevapla
 • HY65 1 yıl önce Şikayet Et
  kaholsun israil boş laf tepesine binmeklazim
  Cevapla
 • HY65 1 yıl önce Şikayet Et
  helal be
  Cevapla
 • as selam 1 yıl önce Şikayet Et
  Yıkılasın İsrail . Enkazını göreyim
  Cevapla
 • yalnızkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Kudüs Osmanlınındı ...
  Cevapla
 • Cengiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Yanaşmasaydınız o zaman . Ne güzel aramız buzdu . Yahudinin hep böyle olduğu bilmiyor muydunuz / bilmiyor muyuz ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'nin ittifak kararından sonra Özel'den ilk yorum: Örgütten talebim...
İYİ Parti'nin kararına Mansur Yavaş'tan ilk yorum!