Gazze'de ateşkes ilan edildi

İsrail ve Filistin arasında 3 gündür devam eden saldırıların ardından ateşkes 23.30'da başladı. İslami Cihat, "Bassam Al-Saadi'nin serbest bırakılması gibi bir şart koyduk ve düşman herhangi bir şart koyamadı" dedi.

GİRİŞ 07.08.2022 22:10 GÜNCELLEME 08.08.2022 07:00
Bu Habere 211 Yorum Yapılmış

İsrail'in cuma gününden bugüne Gazze'ye devam eden saldırılarında, İsrail ile Gazze şeridindeki İslami Cihad arasında bu gece yerel saatle 23.30'da ateşkesin başlaması üzerinde anlaşma sağlandığı duyuruldu.

"İSRAİL ANLAŞMAYA UYMAZSA YENİDEN SAVAŞACAĞIZ"

Filistin İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad Nahhale, "Mısır tarafı Bassam Al-Saadi'nin bir hafta içinde serbest bırakılması için çalışma sözü verdi" ifadelerini kullanarak, "Bassam Al-Saadi'nin serbest bırakılması gibi bir şart koyduk ve düşman herhangi bir şart koyamadı. İsrail anlaşmaya uymazsa yeniden savaşacağız" dedi.

İSRAİL, ATEŞKESE DAKİKALAR KALA GAZZE'Yİ VURDU

İsrail güçleri ateşkese dakikalar kala Gazze Şeridi'nin güneyindeki askeri bölgeyi 15'ten fazla füzeyle hedef aldı. Bir can kaybı ve yaralanma olmazken, bölgede hasar meydana geldi.

İsrail'in saldırdığı Gazze Şeridi'nde ölü sayısı 32'ye yükseldiGazze'nde ölü sayısı 44'e çıktı

Gazze'de cenaze töreniGazze'de cenaze töreni

ONLARCA ŞEHİT, YÜZLERCE YARALI VAR

İsrail'in 3 gündür saldırı düzenlediği abluka altındaki Gazze Şeridi'nde 15'i çocuk, 4'ü kadın olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısının 44'e, yaralı sayısı ise 360'a yükseldi.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı: "İsrail'in, 5 Ağustos günü Gazze'ye yönelik başlattığı ve çocuklar dahil çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılarına ilaveten, bugün İsrailli milletvekili Itamar Ben-Gvir ile fanatik Yahudi gruplar tarafından İsrail polisinin koruması altındaki Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlendiği öğrenilmiştir.

İsrail'in halen devam etmekte olan sivillere yönelik saldırılarını ve Mescid-i Aksa'da ibadet girişimlerinde bulunulmasını şiddetle kınıyoruz.

Harem-i Şerif ve Mescid-i Aksa'daki statükonun açık bir ihlalini teşkil eden sözkonusu tahrikkar eylemler, bölgedeki gerilimi daha da tırmandıracaktır.

İsrail Hükümeti'ne, Harem-i Şerif'in statü ve maneviyatını hedef alan bu tür eylemlere izin verilmemesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz."

ÇATIŞMA SAHASI GENİŞLEDİ

İsrail'in saldırılarının cuma başlamasının ardından Gazze'den atılan roketler İsrail içinde Gazze Şeridi'ne yakın bölgelere yönelikti. Gazze'den atılan roketler sonucunda cumartesi günü de Tel Aviv, sahildeki ve merkezdeki bazı şehirlerde saldırı alarmları çaldı.

Yahudilerin dini bayramı Tisha B'Av nedeniyle fanatik Yahudi yerleşimci grupların pazar Mescid-i Aksa'ya yoğun biçimde baskın düzenleme çağrıları karşılık buldu. Aralarında aşırı sağcı Milletvekili Itamar Ben-Gvir'in de yer aldığı binden fazla fanatik Yahudi yerleşimci bugün sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'ya İsrail polisinin eşliğinde gruplar halinde baskın düzenledi.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya girerek Yahudi yerleşimcilerin baskını için hazırlık yaptığı sırada Gazze'den Kudüs yönüne roketler atıldı. Kudüs çevresinde saldırı alarmları çaldı.

HAMAS İSRAİL'E KARŞILIK VERMEDİ, TEL AVİV'İN HEDEFİ İSLAMİ CİHAD HAREKETİ

İsrail'in cuma Gazze saldırısını başlatmasının ardından bölgede etkin Hamas'ın nasıl bir tutum alacağı merak ediliyordu. Hamas, İsrail'e yönelik uyarı mesajları göndermesine rağmen henüz silahlı kanadıyla bir karşılık vermedi.

İsrail de benzer şekilde Gazze saldırılarını İslami Cihad hedefleriyle sınırlı tuttuğu vurgusu yaptı.

Hamas'tan bugün yapılan yazılı açıklamada, uluslararası topluma, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının durdurulması için acilen harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum yayımladığı yazılı açıklamada, "Siyonist düşmanın saldırılarını durdurması, Filistin halkına ve kutsal değerlerine yönelik tüm ihlallerine son vermesi için uluslararası toplumu acilen harekete geçmeye çağırıyoruz" denildi.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 211
 • Siha 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye aklı başında bir guruba sihaları sizde satsın oraları darma duman etsin dönsün. Turkiyede de iş yok gidip israil ile anlaşma yapıyor. Bu alcaklarla neyin anlaşmasını yapıyorsun. Bu gafletidir başka birşey mi var anlayamadık.
  Cevapla
 • bülent 1 yıl önce Şikayet Et
  Filistinliler kesinlikle silahlandırılmalı, herkesin kendini korumaya hakkı var...
  Cevapla
 • Recep 1 yıl önce Şikayet Et
  Gazze'den 400 Roket atılıyor bir tek Yahudi'nin burnunun kanadığına dair Bir Haber Yok. Nasıl bir iş Danışıklı Dövüş mü Yapıyorlar. ALLAH'IN KUR'AN'DA Belirttiği Gibi Yahudilerin Kıyamete kadar uğraşacağı İnsanlar Filistinliler olmasın. Zaten Filistinlilerle Yahudiler Filistinliler Yunan adalarından aynı Tarihte gelmişler.
  Cevapla
 • İbrahim tabanca 1 yıl önce Şikayet Et
  İsrail de nasıl korkmuştur o şarttan şimdi adamlar ebabil kuşu gibi bomba yağdırıyoruz diye havadalar
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  İslami Cihat miş hadi oradan sizi kendini bilmezler kactane müslüman öldü karşılığında kaç yahudi öldü kimin usagisiniz , Filistin'de son müslüman kalana kadar bunlarla savasilmalidir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe-Olympiakos! CANLI
Uzmanlar açıkladı! Türkiye'nin Filistin'de neler yaptığı ne zaman ortaya çıkacak?