Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Abdülhamid Han' gemisinin görev yerini açıkladı

Mersin’deki Taşucu Limanı'nda Abdülhamid Han Sondaj Gemisini uğurlama törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Abdülhamid Han gemimizi Yörükler-1 kuyusuna uğurlayacağız" diyerek geminin görev yerini açıkladı.

GİRİŞ 09.08.2022 14:49 GÜNCELLEME 09.08.2022 16:16
Bu Habere 176 Yorum Yapılmış
 • Abdülhamid Han gemisi için NAVTEX yayımlandı. Gemi 7 Ekim'e kadar görev yapacak. 3 gemi refakat edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin’deki Taşucu Limanı'nda Abdülhamid Han Sondaj Gemisini ilk görev yerine uğurlama törenine katıldı. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bugün Abdülhamid Han Sondaj Gemimiz ile Türkiye farklı bir yere gelmiştir. Hiç şüphesiz bugünlere bir anda gelmedik. Kolay da gelmedik. Uzunca bir süre kimi zaman sinsi oyunlarla kimi zaman cesaretsiz tercihlerle kimi zaman açıkça ihanetlerle oyalandık. Kendi insan gücümüzle, kendi teknolojik araçlarımızla bu süreci yürütme kararı aldık.

"DÜNYADA EŞİNE AZ RASTLANIR BİR SONDAJ FİLOSUNA SAHİBİZ"

Şimdi varız, 4 tane sondaj gemimizle biz de bu alanda varız. Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Akdeniz ve Karadeniz'de sondaj çalışmalarına başladık. Fatih Sondaj Gemimizi her arayan bulamaz. 

Denizin 2 bin 200 metre altında yürütülen işlemlerle adeta su altında bir enerji üssü kuruyoruz. Karadeniz gazının ilk etabı için gereken tüm işlemleri bitirerek buradan gelecek gazı 2023'te vatandaşlarımıza ulaştırmayı planlıyoruz. Denizlerden elde ettiğimiz başarıları karadaki keşiflerle taçlandırmak istiyoruz.

GEMİNİN ROTASI BELLİ OLDU: YÖRÜKLER-1 KUYUSU

Yurtiçi petrol üretimimiz 65 bin varile ulaştı, hedefimiz yıl sonuna kadar 150 kuyu daha açmak. Küresel ekonomik krizde adeta bir silah haline dönüşen doğalgaz ve petrol kaynaklarımızı ne kadar kısa sürede ne kadar çok artırabilirsek o kadar güç kazanacağız. Bu çalışmaları çok önemli görüyoruz. 

Taşucu limanımızda gemimizin sondaj öncesi tüm hazırlıkları bitti. Bugün Abdülhamid Han gemimizi Akdeniz'e yolcu ediyoruz, ülkemizde ilk petrol bulunan yer bundan 130 sene önce İskenderun'du. Bu defa da Abdülhamid Han gemimizi Yörükler-1 kuyusuna uğurlayacağız. 

"KİMSEDEN İCAZET ALMAYACAĞIZ"

Gemimiz buradaki çalışmaları bitince diğer kuyulara geçecektir. Petrolü bulana kadar durmayacaktır.  Milletimizin duası, Abdülhamid Han gemimizde arama yapacak arkadaşlarla beraber olacaktır. Sizlerden de hayırlı haberi bekliyoruz. Gemimiz buradan diğer kuyulara geçecek, bulana kadar aramaya devam edecek. Akdeniz'de kendi egemenlik haklarımız var, bu yüzden kimseden icazet almayacağız. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

haklarımızı korumak için gerektiğinde dişe diş mücadele vermekten çekinmedik çekinmeyeceğiz. Türkiye'nin dostluğunun çok daha önemli olduğunu görmek için son gelişmelere bakmak gerekiyor. Bizimle yol yürüyen kazanır, bize karşı yürüyen kaybeder.

Abdülhamid Han gemimize, yolun açık, sondajın bereketli olsun diyorum.

İŞTE YÖRÜKLER-1 KUYUSUNUN BULUNDUĞU NOKTA

Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 176
 • Brooo 1 yıl önce Şikayet Et
  Padişahlar tek tek diriliyor
  Cevapla
 • Millet 1 yıl önce Şikayet Et
  Reisimiz de 3.abdulhamithan maşallah
  Cevapla
 • cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  yer belli gidip çıkarılacak yakında bir yer 2023 te boru döşenmeye başlanır,
  Cevapla
 • Murat Han 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah yolunuzu açık etsin. Gerçek milliyetçilik, gerçek vatan severlik bu işte.
  Cevapla
 • Burak 1 yıl önce Şikayet Et
  Bundan sonraki geminin adı da Atatürk olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu cephesinden Özgür Özel ve İmamoğlu'na zehir zemberek sözler
İsrail Meclisi onayladı! Skandal BM kararı! Resmen iptal edildi