HDP apar topar silmişti, Demirtaş yeni açıklama yaptı!

6-8 Ekim olaylarının faili Demirtaş, "Türkiye Cumhuriyeti, Abdullah Öcalan ile görüşmelidir" dedi. HDP'nin sosyal medya hesabından Demirtaş'ın açıklamaları paylaşıldı, sonra kısa sürede silindi. Demirtaş'tan yeni açıklama geldi.

HDP apar topar silmişti, Demirtaş yeni açıklama yaptı!
HDP apar topar silmişti, Demirtaş yeni açıklama yaptı!
GİRİŞ 08.09.2022 17:51 GÜNCELLEME 08.09.2022 18:04
Bu Habere 195 Yorum Yapılmış

6-8 Ekim 2014'te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21'i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobani Davası'nın 16'ncı duruşması Ankara Sincan Cezaevi Kampüsü'nde yapıldı.

DEMİRTAŞ KOBANİ DAVASINDA İFADE VERDİ

6-8 Ekim olaylarının faili Demirtaş, davada SEGBİS aracılığıyla ifade verdi. Demirtaş'ın gündeme oturan açıklamaları ise teröristbaşı Abdullah Öcalan'a ilişkin oldu.

HDP resmi sosyal medya hesabından Selahattin Demirtaş'ın şunları söylediği duyuruldu:

"Burası Türk yurdudur. Sevmeyen terk etsin" diyorlar. Hayır burası hepimizin yurdudur. Kürt olarak benim Ankara'da, Trabzon'da hakkım var. Bölünmeyi engellemenin yolu tekleştirmek değil birleşmektir. Birlik çokluktur. "Tek dil, tek millet" Hitler'in sloganıdır. Sene 2022'de savcı önümüze bir mütalaa koymuş. Mütalaanın temelinde Kürt sorunu, Kürtçe konuşma ve Kürtlükle ilgili meseleler. Herkes ders çıkarmalı. Yüz yıldır birbirimize çektirdiğimiz acılara son vermemiz lazım.

"KORKAK VE KAYPAK SİYASETÇİLERLE BU İŞ YÜRÜMEZ"

Çözmek için birilerinin cesaretli davranması gerekir. Özgürlüğünden feragat etmesi gerekecek. Korkak ve kaypak siyasetçilerle bu iş yürümez. Bize fedai siyasetçiler lazım. Terörist yaftası yemeyi göze almanız lazım. Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir."

HDP, Demirtaş'ın Öcalan açıklamasını paylaştı, sonra apar topar sildiHDP, Demirtaş'ın Öcalan açıklamasını paylaştı, sonra apar topar sildi

HDP DEMİRTAŞ'IN SÖZLERİNİ ÖNCE PAYLAŞTI SONRA APAR TOPAR SİLDİ

HDP resmi hesabından Selahattin Demirtaş'ın mahkemede bu ifadeyi verdiği duyuruldu. Kısa bir süre sonra ise Demirtaş'ın açıklamaları hesaptan silindi. HDP, Demirtaş'ın açıklamalarının neden silindiğine dair herhangi bir açıklama yapmadı.

DEMİRTAŞ'IN SÖZCÜSÜ: SÖZLERİ BAĞLAMINDAN KOPARILMIŞTIR

Öte yandan Selahattin Demirtaş'ın Basın Danışmanı Zınar Karavil de, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "sözleri haberleştirilirken acele edildiğinden Demirtaş'ın sözlerinin bağlamından koparıldığını" vurguladı. Karavil, şu açıklamayı yaptı:

"Demirtaş bugün duruşmada bir saati aşkın süre savunma yaptı. Sorunların silahla, şiddetle çözülemeyeceğini, PKK'nın silahları bırakması gerektiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesi gerektiğinin doğru olacağını belirtti. Demirtaş'ın savunması haberleştirilirken acele edildiğinden, sözleri bağlamından koparılmıştır. Durum budur ve Demirtaş bu görüşünü istikrarlı bir şekilde defalarca kamuoyuyla paylaşmıştır. Ayrıca, Demirtaş'ın savunmasının SEGBİS tam çözümü, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır."

DEMİRTAŞ'TAN YENİ AÇIKLAMA!

Kürt sorunun farklı başlıkları ve boyutları bulunuyor. Çözüm anayasal ve yasal zeminde gerçekleşmek durumdadır ve doğal olarak bunun yeri TBMM'dir. Burada da HDP başta olmak üzere siyasi partiler muhataptırlar.

Bunla birlikte, sorunun tüm boyutlarıyla kalıcı şekilde çözülebilmesinin yegane yolu, tüm tarafları yasal zeminde çözüme dahil etmektir. Bu anlamda, Öcalan'ın çözümdeki önemli rolünü yadsıyan, yok sayan politikaların başarı şansı yoktur.

İşte Demirtaş'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklama:

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 195
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Demirtaş senin Ankarada Trabzonda hakkın var da hakkını 85 milyon vatandaşımızla birlikte kullanırsan var.Yok eğer PKK ile kullanmağa kalkarsan sen de şehit olan 50 bin kardeşimizin katili olursun.
  Cevapla
 • Mehmet Şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  Tabii altılı masa taviz verip kıvırırsa olacağı budur. Adamların tek derdi Recep Tayyip Erdoğan gitsin de ne olursa olsun. Bu durum da HDPKK büyük fırsatlar sunuyor. Adamlar 6'lı masanın kendilerine muhtaç olduğunu gayet iyi biliyor. Bunun için de elinden geleni yapıyor.
  Cevapla
 • Bosver arkadas 1 yıl önce Şikayet Et
  Lağım cukurunda yasamaya devam et
  Cevapla
 • Istanbullu 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerikanin esas yerlileri olan Kizilderelilerin Amerikan Vatandasligi dahi verilmiyor sonra Demokrasiden bahis ediyorlar ,Türk Nüfus kagidin var mi Secme Secilme hakkinvar mi Türkiyenin her yerine gidip Oturabiliyormusun eh daha ne Özerklik istemek biz Türker hic dedikmi Kürdistani basiniza yikariz ama Hdp li Vekiler diyor ama komsede ses yok oh be ne güzel Türk olarak baya Cesurmusuz.
  Cevapla
 • Devrimci 01 1 yıl önce Şikayet Et
  İşte bu PKK HDP apoya hain diyor halbuki kendileri hain karşı devrimci sosyal Faşist Amerikan uşakları Amerika'nın işgal ettiği yerlerde Amerika'nın bekçiliğini yapan PKK siyasi kolu HDP kahrolsun Emperyalizm kahrolsun Amerika yaşasın tam bağımsız Türkiye
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Kürt sorunu diye bir şey mi kaldı, sorun varsa o da sizsiniz. Kürtlerin diğerlerinde ne eksiği var adi adam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fransız vekilden Macron hükümetine Gazze isyanı: Görüntülerin dehşetinden uyuyamıyoruz
İngiltere Kralı Charles'a soğuk duş! "Gazze'de ateşkes" isteyen kişiyi görmezden geldi