Bakan Yanık'tan AK Parti'nin icraatlarını vadeden Kılıçdaroğlu'na tepki

Kılıçdaroğlu, Aile Destekleri Sigortası projesini açıkladı. Aile Bakanı Yanık, projedeki vaatlerin 20 yıldır AK Parti tarafından yapıldığını açıklayarak CHP liderini eleştirdi.

Bakan Yanık'tan AK Parti'nin icraatlarını vadeden Kılıçdaroğlu'na tepki
Bakan Yanık'tan AK Parti'nin icraatlarını vadeden Kılıçdaroğlu'na tepki
GİRİŞ 19.09.2022 20:25 GÜNCELLEME 19.09.2022 20:25
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı "Aile Destekleri Sigortası" projesini eleştirdi. 

"Muhalefetin AK Parti'nin hizmetlerini 'cover'layıp yeniymiş gibi sunduğunu" söyleyen Yanık, "Vaktiyle yapmadığınız, bugün yapacağız diye açıkladığınız her hizmeti AK Parti olarak 20 yıl içinde biz yaptık" dedi. 

Derya Yanık'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle: 

"HOŞUNUZA GİTMEYECEK BİR HABERİM VAR, BİZ ZATEN YAPIYORUZ"

Sayın Kılıçdaroğlu, dün Aile Destekleri Sigortası adı altında iktidara geldiğinizde hayata geçireceğiniz vaatleri açıklamışsınız. 

Ancak size hoşunuza gitmeyecek bir haberim var, vaat olarak açıkladığınız hizmetleri biz zaten yapıyoruz. Yıllardır düzenli şekilde uyguluyoruz.

"CHP'NİN EN SEVDİĞİ OYUN"

Bugüne kadar yapılan hizmetleri sanki hiç yapılmıyormuş gibi gösterip farklı bir isim altında kamuoyu ile paylaşmak CHP'nin en sevdiği oyun. Bunu İBB’den biliyoruz.

Çocuklara süt dağıtmayı insanlık tarihinde ilk kez siz keşfetmiş gibi anlatmanız bunun en trajikomik örneğiydi. Hoş, o da başlamadan bitti.

"YAPTIKLARIMIZI 'COVER'LAYIP YENİYMİŞ GİBİ SUNUYORSUNUZ"

Hizmetlerimizi yakından takip ediyorsunuz, farkındayım, çünkü bizim yaptıklarımızı “cover”layıp millete yeniymiş gibi sunuyorsunuz. Şükür ki milletimiz bu göz bağcılıklarına prim vermez.

Vaktiyle yapmadığınız, bugün yapacağız diye açıkladığınız her hizmeti AK Parti olarak 20 yıl içinde biz yaptık. Sizin hayal dahi edemeyeceğiniz başlıklarda sistemlerimizi kurduk. Yıllardır sürdürüyoruz.

"KAPI KAPI DOLAŞTIRMA AMA İŞİNİ GÖRMEME TARİH OLDU"

Örneğin SSK döneminden iyi bildiğiniz vatandaşı kapı kapı dolandırma ama yine de işini görmeme anlayışınız artık tarih oldu, şükür ki. Talep odaklı sosyal yardım ve sosyal hizmet anlayışı iktidarlarımız döneminde arz odaklı anlayışa çoktan dönüştürüldü.

İsterseniz vaatlerinize yönelik neler yaptığımıza hep birlikte bir kez daha göz atalım:

Konuşmanızın bir bölümünde ailelerin sosyal statüsünün belirlenmesi için sosyal hizmet uzmanları ve sosyologların her bir aileyle temasa geçeceğini belirtmişsiniz.

Bu vesileyle ailelerle temasa geçileceğini evde bakıma muhtaç yaşlı, engelli ya da okula giden çocuklar olup olmadığını tespit  edeceğinizi söylemişsiniz.

"HAKKINIZI YEMEYELİM, ÇOK İYİ BİR FİKİR BU..."

Sayın Kılıçdaroğlu, hakkınızı yemeyelim çok iyi bir fikir bu, ancak ailelerimizin ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek için Aile Sosyal Destek Programı ile 2017 yılından bu yana 4,4 milyon hanemize ulaştık. Ulusal Hane Ziyareti programımızla, hizmetimizi 26 milyon haneye yayacağız.

"KEŞKE DERSİNİZİ ÇALIŞMIŞ OLSAYDINIZ"

Keşke bu açıklamaları yapmadan önce dersinizi biraz çalışmış olsaydınız ama siz sürekli kopya çekmeyi tercih ediyorsunuz!

Yine ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eğitim masraflarının karşılanacağından bahsetmişsiniz.

İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarının kurum bakımına alınmadan aile birlik ve bütünlüğü içinde sağlıklı büyümelerini sağlamak amacıyla aylık ortalama 2,337,31 TL Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmeti sunuyoruz.

İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları için Eğitim Materyali Yardımı hizmetimiz mevcut. Bu kapsamda çocuklarımızın önlük, ayakkabı, çanta, kırtasiye gibi temel okul ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Eğitim Materyali Yardımı hizmetimiz kapsamında, 2021 yılında 131 bin öğrencimiz için 38 Milyon 777 Bin TL kaynak aktardık.

Takipte olursanız yakın zamanda 2022 rakamlarını da açıklamış olacağız.

"BİZ ÇOK ÖNEMSİYORUZ AMA SİZ YENİDEN KEŞFETTİNİZ"

Yine bizim çok önemsediğimiz ama sizin belki de yeniden keşfedip ilk kez yapacağınızı iddia edeceğiniz bir diğer hizmetimiz de Evde Bakım Yardımımız.

Engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle başlattığımız Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşlarımıza destek oluyoruz.

Hali hazırda 544 bin vatandaşımızın faydalandığı Evde Bakım Yardımı için aylık 3.336 TL ödeme yapıyoruz.

Sosyal yardımların ihtiyaç sahibi ailelerdeki kadınlar adına açılacak banka hesaplarına yatırılacağını söylemişsiniz.

Aile Desteklerimizin %70’ini kadın faydalanıcılar oluşturmakta olup gebelik, doğum, lohusalık ve eğitim yardımlarımız zaten annelerin hesabına yatırılmaktadır.

Kemal Bey ayrıca Türkiye’de sosyal güvence altına alınmayan vatandaşımız hâlihazırda bulunmamaktadır. 

Vatandaşımızın sigortası devlettir.

Dezavantajlı olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız, sağlıktan eğitime tüm imkânlardan yararlandırılmaktadır. 

Sigortasını ödeyemeyecek olan 9,5 milyon vatandaşımızın Genel Sağlık Sigortası primini biz ödemekteyiz.

Kemal Bey, biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hizmetlerimizle konuşmaya ve milletimiz için çalışmaya devam edeceğiz.

Size de naçizane tavsiyem, yapılan hizmetleri, harcanan emekleri yok saymak yerine nasıl daha iyi hale getirebiliriz düşüncesiyle hareket ederseniz daha faydalı bir muhalefet yapmış olursunuz.

KAYNAK: HABER7
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 28
 • 1071 DEVLET 2 ay önce Şikayet Et
  Allah Razı olsun , Durnak yok, Yılmak Yok Yola devam.. Kopye Çekseler ne yazar... Gelselerde yapamazlar...
  Cevapla
 • dedeoğlu 2 ay önce Şikayet Et
  Hırsız CHP, Acizliklerinden kopya çeken çocuklara dönmüşler.
  Cevapla
 • Mustafa Gürbüz 2 ay önce Şikayet Et
  Ne biliyorlar ne yapsınlar tembel öğrenciler gibi işleri güçleri kopya çekmek
  Cevapla
 • Tehluke 2 ay önce Şikayet Et
  Sayin bakanim bunlarin seçmeni bu tur siylemleri gorunce vay iyi dir satin alir araştirma gereyi duymaz pis olsun bizim olsun.
  Cevapla
 • Gül 2 ay önce Şikayet Et
  Kemal kilictaroglu her dersten kalmış sınıf anlayamamış öğrenci gibi otur Kemal 0 (sıfır) bu derstende geçemedin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika! Asgari ücrette tarih belli oldu
Gençlik buluşmasında Cumhurbaşkanını duygulandıran anlar! Benim de kahramanım sizsiniz