Gelecek Partisi'nden Akşener'e: Başbakanlık önce bizim hakkımız

"Başbakanlığa talip olduğunu" söyleyen Meral Akşener'e Gelecek Partisi'nden cevap geldi. Selçuk Özdağ, "Başbakanlık öncelikle bizim hakkımız" dedi ve "Zamanı gelince yarışırız" mesajı verdi.

GİRİŞ 23.09.2022 10:41 GÜNCELLEME 23.09.2022 10:44
Bu Habere 230 Yorum Yapılmış

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Selçuk Özdağ’dan dikkati çeken “başbakanlık” açıklaması geldi. Özdağ, 6’lı masanın seçimleri kazanması halinde “başbakanın Gelecek Partisi’nden olacağını” söyledi. Özdağ, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in görüşmesine ilişkin Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu. 

"BEŞ OPSİYON VAR"

Seçimlerde Gelecek Partisi’nin milletvekili adaylarının İYİ Parti listelerinden aday gösterileceğine yönelik bir konuşmanın gündeme gelmediğini ileri süren Özdağ, altı siyasi partinin de “Hangi yöntemle seçimlere girersek parlamentoda çoğunluğu sağlarız” diye çalışmalar yürüttüğüne işaret etti. Özdağ, “Masada beş opsiyon var. Bu beş opsiyon üzerine de çalışmalar yürütülüyor. Her parti bununla ilgili çalışıyor. Hangisi bizi 400-500 milletvekili ile parlamentoda yer almamızı sağlarsa, onu tercih ederiz” diye konuştu. “Gelecek Partisi için hangi yöntem iyi sonuç getirir” sorusuna ise Özdağ, “En iyisi tek başımıza seçimlere girmektir” yanıtını verdi. 

ÜÇ YIL SÜRE VERDİ

Seçimlerden iki buçuk, üç yıl sonra da güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçileceği vurgusunu yapan Özdağ, dikkat çeken şu açıklamalarda bulundu:

“Parlamento çoğunluğunu sağlayalım, Cumhurbaşkanlığı’nı geçmişle ilgili de yargı gereğini yapsın sonra güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçeceğiz. Orada Gelecek Partisi’nden başbakan olacak. Sayın Meral Akşener, daha önce ‘Başbakanlığa adayım’ demişti. O önce konuştu, biz şimdi konuşuyoruz. Çünkü şimdi hak bizim. Çünkü bizim koltuğumuzu çaldılar. Bir gece geldik, koltuğumuz yok. O koltuğu bize millet vermişti, millet şimdi ‘O koltuğu size yeniden vereceğiz’ diyor. Birileri o koltuğu çalsa da millet bize geri verecek. Başbakanlık öncelikle bizim hakkımız.” 

Akşener'den Davutoğlu'na: Sayın Başbakan'ım hoş geldinizAkşener'den Davutoğlu'na: Sayın Başbakan'ım hoş geldiniz

"SANDIĞA İNANIYORUZ"

Özdağ, “Akşener, bu durumu nasıl karşılar” sorusuna ise “Meral Hanım ‘Seçmen ne derse, sandıktan ne çıkarsa başımın tacı’ demeyecek mi? Sandığa inanıyoruz. Milletimiz bize o zaman başbakanlığı yüzde 49 ile vermişti. Bir gece ‘hülle’ yaptılar. Adına da ‘demokratik darbe’ dediler. Şimdi diyoruz ki hak bizim. Milletimiz de hak teslimi yapar diye düşünüyoruz. Şimdi dayanışma halindeyiz, o zaman gelince yarışırız” yanıtını verdi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce 6’lı masaya ilişkin “Her partinin bir bakanı olsun” şeklindeki sözlerini de anımsatan Özdağ, hükümet programı hazırladıklarını da vurguladı. Özdağ, Türkiye’nin “bir değişime gebe olduğunu” ifade etti.

"ADAYIN İSMİ BELLİ"

6’lı masanın Cumhurbaşkanlığı’nı “kesinlikle kazanacağını” dile getiren Özdağ, “Parlamentoda da çoğunluğu kazanacağız. Orada her partinin temsilcileri olacak” diye konuştu. “6’lı masanın cumhurbaşkanı adayının belli olduğunu” da açıklayan Özdağ, “adayın kim olacağına” yönelik soruyu ise yanıtsız bıraktı. Özdağ, “Seçim kararı alındıktan bir hafta sonra adayımızı açıklayacağız. Bu aday herkesin, sosyalistlerin, ulusalcıların, Atatürkçülerin, milliyetçilerin, muhafazakârların, sağcıların ve solcuların hepsinin oy vereceği bir isim olacak” tanımlamasında bulundu.

KAYNAK: CUMHURİYET GAZETESİ
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 230
 • Maşallah 1 hafta önce Şikayet Et
  Bunların ileriyi düşünmek gibi bir dertleri yok. Aynı zamanda bunlarda o kapasitede yok. Bunlar hep eski Türkiyeyi özlüyor. Yani geriye çalışıyor kafa. Türkiye uzaya gidiyor bunlar haala başbakanlık sevdasında. Böyle bir makam olmadığının farkında değiller
  Cevapla
 • Malatyalı 1 hafta önce Şikayet Et
  Ortağınız HDP gibi eş başbakanlık yaparsınız
  Cevapla
 • Levent Başarır 1 hafta önce Şikayet Et
  Mevlam sizin şerrinizden ümmeti muhafaza eyleye inşaAllah
  Cevapla
 • Zaza 12 1 hafta önce Şikayet Et
  Vallahi kutlarım hem Meral hanımı, hemde davutoğlu nu başbakanlığı ikiniz kazandınız, iyide bizim sakalıya ne kaldı, hah formulunu buldum koltuk dört ayaklı ya üstü Meral hanımın dort ayağı ise dört bitirimin, başbaşkan koltuğunu slzden reis aldı, bizde halk olarak size geri veriyoruz, kol kafa kırmadan gule güle kulanın
  Cevapla
 • Emekli mustafa 1 hafta önce Şikayet Et
  Sayın liderler koltuk ortada boşda bir yerde değil. Koltuk bizde yani vatandaşda kim hak ederse ona vereceğiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Prag'da tarihi zirve! Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Türkiye'den yeni doğal gaz hamlesi! TANAP'ın kapasitesi iki katına çıkarılıyor