İsveç heyeti Türkiye'ye geliyor!

İsveç Adalet Bakanlığından heyet, terör suçlularının iadesi konusunda teknik görüşmeler yapmak üzere bu hafta Türkiye'yi ziyaret edecek.

İsveç heyeti Türkiye'ye geliyor!
İsveç heyeti Türkiye'ye geliyor!
GİRİŞ 04.10.2022 13:25 GÜNCELLEME 04.10.2022 13:25
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Heyetin ziyaretinde, 26 Ağustos'ta Finlandiya'nın Vantaa kentinde Daimi Ortak Mekanizma'nın ilk toplantısında alınan kararların gözden geçirilmesi ve eksik uygulamaların giderilmeye çalışılması planlanıyor.

İSVEÇ'iN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI'NIN ARDINDAN NATO'YA ÜYELİK BAŞVURUSU

Uzun yıllar tarafsız politika izleyen ve NATO üyeliğine sıcak bakmayan İsveç, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan sonra bu tutumundan vazgeçerek NATO'ya üye olma kararı almıştı.

İsveç'in Sosyal Demokrat hükümeti 16 Mayıs'ta parlamentoda yapılan görüşmeler sonrasında NATO'ya başvuru yapma kararı aldıklarını açıklamıştı. Başbakan Magdalena Andersson, bunun, ülkenin güvenliğini ve çıkarlarını korumak için ana muhalefet partisiyle aldıkları ortak bir karar olduğunu söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, resmen NATO'ya üyelik başvurusu yapmaya karar veren İsveç ve Finlandiya'nın üyeliklerine teröre destek verdikleri sürece "evet" demeyeceğini açıklamıştı.

İsveç, Türkiye'nin çekincelerinin giderilmesi yönünde girişimlerde bulunurken, 28 Haziran'da İspanya'nın başkenti Madrid'deki NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdelena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile dörtlü görüşmede bir araya gelmişti.

Görüşmeden sonra taraflar Üçlü Muhtıra imzalamıştı. Muhtırada, "Terör zanlıların iadesi için Türkiye ile çalışılacak", "YPG/PKK ve FETÖ'ye destek sağlanmayacak", "Ülkeler arasında silah ambargosu uygulanmayacak" maddeleri üzerinde anlaşılmıştı.

Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma'nın ilk toplantısı 26 Ağustos'ta Finlandiya'nın Vantaa kentinde yapılmıştı. Toplantı sonrası anlaşmada belirtilen iş birliği mekanizmasının kurulması için çalışmaların başlatıldığı belirtilmişti.

İsveç, Üçlü Muhtıra çerçevesinde 30 Eylül'de Türkiye'ye silah ihracatı ambargosunu kaldırmıştı.

Terör konusunda ise İsveç'ten henüz talep edilen adım gelmedi.

Türkiye'nin iadesini istediği terör zanlılarından hiçbiri şu ana kadar iade edilmezken, terör örgütü YPG/PKK yandaşları da İsveç sokaklarında zaman zaman terör örgütü paçavralarıyla polis gözetiminde gösteri yapmaya devam etti.

BAKAN BOZDAĞ DUYURMUŞTU

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İsveç Adalet Bakanlığından bir heyetin 5-6 Ekim tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildirmişti.

İsveç ve Finlandiya'dan iadeler konusuyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirten Bozdağ, "İsveç ve Finlandiya'nın NATO mutabakatı kapsamında FETÖ ve PKK üyelerini Türkiye'ye iade etmelerini bekliyoruz." ifadesini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 8
 • Deli gadir 3 ay önce Şikayet Et
  Sakin gelmeyin hainleri televizyonlara cikarip turkiyeye reise hakaret ettirip birsey olmamisgibi geleceksiniz natoya bu kafayla giremessiniz tvye cikardiginiz hainler sizi korusun gelmeyin ikiyuzluler hainleri gondermeden dedigimizi yapmadan natoya veto cok beklersiniz
  Cevapla
 • 3437 3 ay önce Şikayet Et
  Gelirler bı çay söyleyip o çok sevdikleri ortaklarının yanına gönderin
  Cevapla
 • 3437 3 ay önce Şikayet Et
  Gelirler bı çay söyleyip o çok sevdikleri ortaklarının yanına gönderin
  Cevapla
 • mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  her iadede bu şekilde gelecek misiniz? çok sıktınız. teröris ir ülke olduğunuzu kabul edin. kapımıza gelmeyin lütfen.
  Cevapla
 • Gasap haydo 3 ay önce Şikayet Et
  Bunların aklı başında deel gafaya zumzuğu goyun ki akıllansınlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bugatti W16 Mistral görücüye çıktı!
Türk Silahlı Kuvvetlerinden 'Kış-2023 Tatbikatı'nda gövde gösterisi!