Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya açıklaması: Karar olumlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim tabi ara buluculuk noktasındaki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Bu iş ne zaman biter? Bunu söylemek akıl karı değil. Herson ile ilgili olarak Rusya'nın aldığı karar olumlu bir karar" dedi.

GİRİŞ 10.11.2022 09:37 GÜNCELLEME 10.11.2022 10:41
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Türk Devletleri Teşkilatı’nda birlikteliğin günden güne güçlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dönem başkanlığımız sırasında İstanbul’da aldığımız kararların hayata geçirilmesi ve takibi bakımından yoğun bir
mesai harcadık. Semerkant’ta bayrağı Özbek kardeşlerimize emanet edeceğiz. Semerkant Zirvesi’nde teşkilatımızın geleceğine ve mevcut iş birliğimizin
derinleştirilmesine dair görüşmeler yapıp, önemli kararlar alacağız”
açıklamasında bulundu.

Ziyareti çerçevesinde devlet ve hükümet başkanlarıyla temaslar gerçekleştireceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkilerin yanı sıra küresel meseleler hakkında da fikir alışverişinde bulunacaklarını belirtti. Semerkant Zirvesi’nin Türk devletleri arasındaki iş birliğini çok daha ileriye taşıyacağına inandığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak teşkilatın kurumsallaşmasını ve dünya çapındaki çok taraflı bölgesel örgütler arasındaki saygın yerini almasıyla iftihar ediyoruz. Zirvemizde alınacak kararların hayırlara vesile olmasını diliyor, sizlere saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diye konuştu.

TAHIL SEVKİYATI

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan tahıl krizinde Türkiye’nin arabuluculuk rolüne ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha önce de ifade ettiğim gibi bu bir lider siyasetidir. Bu lider siyasetinin gereğini de Putin ile gerçekleştirdik. Tabii birbirimize olan özgüven olmamış olsa bu adımı atamayız ve bunu da gerçekleştiremeyiz ama birbirimize olan özgüven, saygı bu tür adımları atmaya da bizi teşvik ediyor ve bunu gerçekleştirmeye de vesile oluyor. Şu an itibarıyla bugüne kadar böyle yürüdü. Aramızdaki gerek nükleer enerji alanındaki dayanışma, gerek bundan sonra belki Sinop’la ilgili de nükleer enerjide yeni bir adım, savunma sanayiine yönelik attığımız adımlar, bunlar birbirimize olan saygıyı da teşvik ediyor. Bundan dolayı da bu olayı başarıyla gerçekleştirmiş olduk, şimdi de takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.

KARABAĞ'DA ERMENİSTAN PROVOKASYONLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine ilişkin soru üzerine, “Siz, Azerbaycan ile eğer ilişkileri olumlu istikamette yürütürseniz Türkiye olarak bizim de Ermenistan ile olan ilişkilerimiz olumlu bir şekilde yürüyecektir. Biz sizden bunu bekliyoruz. Gerek dar kapsamlı gerek heyetler arası yaptığımız görüşmede bunu açık, net kendilerine ifade ettik. Henüz bu aşamaya gelinebildi diyemem. Zira sürekli diasporalar gerek Fransa'da gerek Amerika'da gayretle aleyhte çalışıyor. Aleyhte çalışmalar bu süreci olumsuz etkiliyor. Bu diasporaların olumsuz çalışmalarını olumlu istikamete dönüştürecek olan kimdir? Şüphesiz ki Ermenistan yönetimidir. Eğer bunu başarabilirlerse bizim de bakışımız olumlu istikamette değişir. Bu konuda bizler düşman üretmeye değil, dost kazanmaya gayret ediyoruz. Temenni odur ki Ermenistan yönetimi bunu başarırsa, bir de gerek Laçin gerek Zengezur bunlarla ilgili Azerbaycan’la atacakları adımlarda bizim atacağımız adımları olumlu istikamette etkiler” dedi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşa ilişkin müzakerelerin başlayıp başlamayacağına yönelik soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim arabuluculuk noktasındaki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor ama buna bir tarih vermek, ne zaman bu iş biter, ne zaman sona erer bunu söylemek bir akıl karı değil. Son Herson’la ilgili olarak Rusya’nın aldığı karar olumlu bir karar, önemli bir karar. G-20’ye Rusya’dan bir katılım olacak mı olmayacak mı bilemiyorum. Eğer bir katılım olursa orada ruberu (yüz yüze) görüşme imkanımız olacak. Aksi takdirde telefon diplomasisini Rusya’yla sürdürmeye devam edeceğiz. Temennimiz o ki arabuluculukta başarılı olalım. Savaşın egemen olduğu bir dünyadan barışın egemen olduğu bir dünyaya geçişi sağlayalım” açıklamasında bulundu.

 

KAYNAK: İHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 15
 • Orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ve Türki cumhuriyetleri güçlü tarihi bağları Rusya ile bulunmaktadır. Bunu iyi değerlendirmeliyiz.
  Cevapla
 • Aşık dermani 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis çevremizdeki olan bitenden ilgileniyorsun birde içeride stokculuk fırsatçılık yapan domuzlar var bunlar la nasıl mücadele edecuk
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Neticede , Batı İttifakı ve bazı diğer ülkeler , Ukrayna'nın doğusu ve Kırım ilhakını tanımayacaklar . Güçlü devletler bir araya gelerek , Rusya'yı pazarlık masasına oturtmak isteyecekler . Türkiye , Kırım ve Ukrayna deniz ve hava limanları işletmesi , barış gücü konuşlandırması ve ülkenin yeniden inşası için avantajlar elde etmelidir .
  Cevapla
 • Akın 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim yolunu açık etsin.seviyoruz seni.
  Cevapla
 • Akın 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim yolunu açık etsin.seviyoruz seni.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bazı AK Partili isimler direniyor iddiası! Başıboş köpek yasası başka bahara kaldı
Memur maaşına zam yeni tutarları belirleyecek: 65 yaş aylığı, kıdem tazminatına zam...