Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Acemoğlu'nun sözleri CHP'yi karıştırdı: Atatürk zorla dayattı

Kılıçdaroğlu'nun yeni ekonomi danışmanı Daron Acemoğlu'nun, "Dar Koridor" kitabında Atatürk ve inkılapları için "zorla dayatıldı" dediği ortaya çıktı. Acemoğlu'nun sözleri CHP içinde tartışmalara neden oldu.

GİRİŞ 06.12.2022 11:41 GÜNCELLEME 06.12.2022 15:26
Bu Habere 375 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İkinci Yüzyıla Çağrı” programında ekonomi danışmanı olarak açıkladığı Daron Acemoğlu’nun geçmişi, CHP’lileri şaşırtmaya devam ediyor.

'ATATÜRK ZORLA DAYATTI'

Kılıçdaroğlu'nun yeni ekonomi danışmanı Daron Acemoğlu kitabında, "Latin alfabesine geçiş, kıyafet devrimi ve dini kurumların yeniden yapılandırılması gibi pek çok reform, topluma danışılmadan yapıldı ve zorla dayatıldı. Bu reformlara direnenler, örneğin Batı tarzı şapka yerine 'fes' takmakta ısrar edenler kovuşturmaya uğradı. bazı durumlarda da infaz edildi" ifadelerini kullandı.

Daron Acemoğlu Ermenistan'ın ekonomik krizini çözememiştiDaron Acemoğlu Ermenistan'ın ekonomik krizini çözememişti

Kılıçdaroğlu'nun yeni ekonomi danışmanı Daron Acemoğlu, yalana başvurduKılıçdaroğlu'nun yeni ekonomi danışmanı Daron Acemoğlu, yalana başvurdu

TÜRKİYE'NİN IMF PROGRAMINA DAHİL OLMASINI DESTEKLEMİŞTİ

Daron Acemoğlu'nun geçmişte verdiği röportajda Türkiye'nin IMF programına dahil olması konusunda yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

OY VEREN VATANDAŞLARIN BİLE TEPKİSİNİ ÇEKTİ

ABD ve İngiltere'ye gerçekleştirdiği icazet turlarının ardından 3 Aralık'ta vizyon belgesini duyuran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekibine ithal ekonomi danışmanları yerleştirdi. CHP Lideri'nin bu tercihi partiye oy veren vatandaşların bile tepkisini çekti.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "İkinci Yüzyıla Çağrı" toplantısında ekonomi ve sosyal kuramcı Amerikalı yazar Jeremy Rifkin'in başdanışmanı olduğunu açıklaması eleştirilerin ana konusu olurken bir diğer eleştiri de ABD'de yaşayan ekonomist Daron Acemoğlu'na internet bağlantısıyla Türkiye ekonomisi üzerine yorumlar yaptırması oldu.

"IMF PROGRAMININ YARDIMCI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Daron Acemoğlu'nun CHP'ye yakınlığı ile bilinen Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği raportajdaki IMF sözleri yeniden gündem oldu. Acemoğlu "Bir IMF programı problemleri çözebilir mi?" sorusuna verdiği adeta içeriye değil dışarıya mesaj olarak algılandı. İşte o cevap:

"Evet, Türkiye için ciddi riskler var. En yüksek enflasyon oranlarından birine ve cari işlemler açığında da en yüksek oranlardan birine sahip bulunuyoruz. Ama dediğim gibi, altta yatan yapısal problemlerden daha çok endişeliyim. Bir IMF programının yardımcı olabileceğini düşünüyorum, ama sadece kısa vadede değil orta vadede düşünmemiz gerekiyor."

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI AKILLARA GELDİ

Öte yandan tüm bunlar Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın IMF ile ilgili tarihi konuşmasını akıllara getirdi.

Başkan Erdoğan, "2013 Mayıs'ında IMF borcunu sıfırlayıp, yarım asrı aşkın bir defteri de kapadık. Zaten ne olduysa ondan sonra oldu, çılgına döndüler. Gezi Olayları ile başlayan ve hala devam eden bu dönemde yaşadıklarımızı IMF boyunduruğundan kurtulmamızdan bağımsız kabul etmiyorum." ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK, HABER7
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Gündem Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 375
 • adsız 11 ay önce Şikayet Et
  adam haklı
  Cevapla
 • Ali koyar 11 ay önce Şikayet Et
  Türklerin alfabesi Orhun anıtlarında yazılı.
  Cevapla
 • Kenan 11 ay önce Şikayet Et
  Adam chpli de olsa doğru söylemiş. şapka bahane edilerek yüzbinlerce kişi yargısız idam edildi. YUNAN ALFABESİ Türk alfabesi diye dayatıldı. Türk halkının geçmişi ile bağları koparıldı.Hristiyanlığa geçmeyi teklif eden chpli milletvekilleri bile oldu
  Cevapla
 • ACI AMA GERÇEK 11 ay önce Şikayet Et
  Acı ama gerçek o yıllarda vatandaş vatandaşlıktan halk ise halktan sayılmıyordu şimdiki gençler orta yaş biraz üstü olanlar,da Daron Acemoğlu yazdıklarını bir araştırıp okuyup öğrenseler DÖRT ELLE şimdiki iktidara sarılırlar DÖRT ELLE siz , sizler bakmayın CHP ile avenesinin DEMOKRASİ , ÖZGÜRLÜK , İFADE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ , EŞİTLİK , EMEK , EMEKÇİ , İŞÇİ , EMEKLİ , KÖYLÜ ve MEMUR dediğine ALDANMAYINN, onlar gibi olmadığın yaşamadığın düşünmediğin sürece o söyledikleri Süslü Cafcaflı söylemler sadece ve sadece HAVADA SU DÖVMEKTİR. Yani Türkçesi ne kadar KEKLERSEM Kardır hesabı
  Cevapla
 • İsmail 11 ay önce Şikayet Et
  Adam doğru söylemiş. Dünyada hiç bir ülkenin alfabesi değişmemiş, bizimki neden değişmiş, sadece ve sadece İslama ve osmanlıya tahammül edemeyen yönetim anlayışı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Kar batıdan giriyor! Tüm Türkiye'de yağış...İşte hava durumu
Son dakika: İYİ Parti'den son dakika ittifak kararı!