Aday masadan değil! CHP medyası o ismi işaret etti: Yavaş ve İmamoğlu hiç değil

CHP yandaşı gazeteci Can Ataklı, 6'lı masanın adayının partilerden değil, dışarıdan bir isim olacağını öne sürdü. Ataklı, "Anketlerde kendilerini şişiriyorlar" dediği Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun da aday gösterilmeyeceğini söyledi.

GİRİŞ 19.01.2023 19:33 GÜNCELLEME 19.01.2023 20:30
Bu Habere 237 Yorum Yapılmış

Terör örgütü PKK'nın siyasi kolu HDP'nin 'gizliden' destek verdiği 6+1'li masada, adaylık tartışmaları üzerinden derin bir kaos yaşanıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, birçok kez adaylığını ilan etse de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından veto edildi.

Kılıçdaroğlu'nun, "Geliyorum ey dünya, bir de beni deneyin" çıkışı sonrası açıklama yapan Akşener, adaylık için CHP liderine kapıyı kapatmış, "Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu'na 'hayır' demeyiz" ifadelerini kullanmıştı.

CHP YANDAŞI ATAKLI'DAN "ADAY 6'LI MASADAN DEĞİL" İDDİASI

On kez toplanan ve adaylık konusunda somut herhangi bir adım atamayan 6'lı masada, tartışmalar sıcaklığını korurken dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.

CHP yandaşı gazeteci Can Ataklı, 6+1'li masanın cumhurbaşkanı adayının parti liderlerinden değil, dışarıdan bir isim olacağını öne sürdü. Ataklı, "Anketlerde kendilerini şişiriyorlar" dediği Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun da aday gösterilmeyeceğini söyledi.

Ataklı konuya ilişkin açıklamasında, adayın profilini, "Dış dünyada Türkiye'yi daha önce temsil etmiş, o kabiliyete sahip" ifadeleriyle çizdi ve her iki ittifak ile de yakınlığı bulanan birinin aday gösterileceğini öne sürdü.

"VATANDAŞ OLARAK BEN SİZE NEDEN OY VEREYİM?"

Ataklı konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

"Ben size net ve açıkça söyleyeyim. Aday bu masadan çıkmayacak kardeşim. Zaten bu masadan çıkması kadar akılsız bir şey olamaz. Kemal Bey'e de ısrarla söylüyorum, arkadaş sen demokrasiye geçmek istemiyor musun? Demokrasiye geçince cumhurbaşkanının bir fonksiyonu yok ki. Neden çırpınıyorsunuz cumhurbaşkanlığı için? 6 ay sonra demokratik sisteme geçecekseniz sembolik cumhurbaşkanı olacaksınız. O zaman ben size vatandaş olarak neden oy vereyim. CHP Genel Başkanı için kamuoyunda beklenti nedir senin başbakan olması, cumhurbaşkanı olup ülkeyi yönetmesi.

"O İKİ BELEDİYE BAŞKANI'NDAN ADAY OLMAZ"

O iki belediye başkanı da olamaz. Riskli bir seçim. Ankara ve İstanbul'u boşaltmak kimsenin işine yaramaz. Bu siyaseten de aymazlıktır, ihanettir. Bu iki arkadaşın da cumhurbaşkanı olup da gerekirse cumhurbaşkanı olacak kapasiteleri yok. Kısa vadede koordinasyon şansları yok. İstanbul'dakinin egosu çok yüksek, Ankara'dakini de bilmiyoruz konuşmadığı için ne yapar ne eder. Bu hayalleri de kurmamak lazım.

"DIŞ DÜNYADA TÜRKİYE'Yİ DAHA ÖNCE TEMSİL ETMİŞ" VURGUSU

Millet İttifakı'nın içinden bir aday olmayacak, olmamalı. Türkiye'nin her kesiminden de oy alacak, iyi bir koordinatör, ekonomiyi dış politikayı bilen Türkiye'yi dışarıda temsil etmiş ya da o kabiliyeti olan. Hem ittifakın düzenini sağlayacak hem de diğer partilerle de ilişkileri medeni hem de otoriter olarak yönetecek biri var. Ben de bunu söylemiş olayım."

ATAKLI'NIN İŞARET ETTİĞİ İSİM ABDULLAH GÜL MÜ?

CHP tarafından fonlanan Halk TV'de geride kalan gün, "Altılı Masa'da adaylık eğilimleri: Dört parti Abdullah Gül ile yakın temasta" başlıklı bir haber yayınlandı. Haber, Halk TV'nin resmi Twitter hesabından da aynı başlıkla paylaşıldı.

.

Abdullah Gül'ün, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve İYİ Parti ile adaylık konusunda yakın temasta olduğu belirtildi. Ataklı'nın söz konusu ifadelerle Gül'ü işaret ettiği öne sürüldü.

AKŞENER-GÜL POLEMİĞİ HAFIZALARDA

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 6'lı ittifakın adayının Abdullah Gül olabileceğine işaret etmişti. Gül bir önceki genel seçimlerde CHP ve Saadet Partisi tarafından çatı adayı olarak gösterilmek istenmiş fakat İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener karşı çıkmıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise 2020 yılında katıldığı bir TV yayınında, "HDP'nin de içinde yer aldığı İYİ Parti, CHP ve SP'nin de biraraya gelerek hepimizin Abdullah Gül'ü çatı aday göstermemiz istendi" şeklinde konuşmuştu.

KAYNAK: AHABER
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 237
 • Şeref 2 ay önce Şikayet Et
  Günümüzün İttihat ve Terakki si .Bu sefer önceki hatalarına düşmemek için indirmeyi planladıkları millet iradesinin yerine ne koyacaklarını akıl ettiler ama çözüm bulamadılar bulamazlar çünkü böyle ucube bir sistem ne geçmişte ne günümüzde örneği yok ancak yönetmek istediği vatanın parçalanıp yok olması pahasına ancak olur bunlarda da bu sonu görecek basiret yok zira her birinin ve tabanlarının gözü hırs kin ve intikam dolu böyle olunca ülke yönetmek muhasır medeniyet seviyesine çıkmak şurada dursun yönetecekleri ne bir millet nede bir kara parçası kalacak onlara bu gazı verenler bir gün sizin de misyonununuz bitti deyip tasfiye edecek
  Cevapla
 • Isa Kaya 2 ay önce Şikayet Et
  Vallahi bunlar aday cikartamazsa şaşırmam. Sonunda herkes kesmdi adayını koysun olacak . Koltuk sevdasından vazgecemediler.
  Cevapla
 • BÜLENT 2 ay önce Şikayet Et
  altı artı iki abd hdp sekizli masanı ülke yönetecek ülkeyi batırırlar maaşlarını alacak parıyı bile bulamazlar bizimle tarlada çalışıp karın doyurma mücadelesi verirler bunlar ancak becere bilirlerse tabi
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  gül aday olacak ve hezimete uğrayacak
  Cevapla
 • TokmakEL 2 ay önce Şikayet Et
  Abdullah Gül ya da Özgür Demirtaş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EYT'liler maaşını ne zaman alacak? Çalışma Bakanı Bilgin açıkladı
Nükleer santrallerin uranyum ihtiyacı Karadeniz'den karşılanabilir