CHP ve İYİ Parti: Teklifteki "Dini inanç" ibaresi kaldırılsın

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen ve başörtüsüne güvence getiren anayasa değişikliği teklifinde, muhalefet ‘dinî inanç’ ifadesinin çıkarılmasını istedi.

CHP ve İYİ Parti: Teklifteki "Dini inanç" ibaresi kaldırılsın
CHP ve İYİ Parti: Teklifteki "Dini inanç" ibaresi kaldırılsın
GİRİŞ 25.01.2023 09:49 GÜNCELLEME 25.01.2023 09:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Komisyonun dünkü görüşmelerinde, Cumhur İttifakı ortakları tarafından hazırlanan anayasa değişikliği teklifi üzerindeki görüşmelere devam edildi.

CHP ve İyi Parti milletvekillerinin ortak imzasıyla verilen önergede, teklifteki ‘Hiçbir kadının dinî inancı sebebiyle başını örtmesi ve tercih ettiği kıyafetinden dolayı temel hak ve hürriyetlerinden yoksun bırakılamayacağına’ yönelik hükmün değiştirilmesi istendi.

Muhalefetin önergesinde, başörtüsüyle ilgili maddenin ‘Hiçbir kadının başını örtmesi ya da örtmemesi de dâhil olmak üzere tercih ettiği kıyafetinden dolayı temel hak ve hürriyetlerinden yoksun bırakılamayacağı” şeklinde değiştirilmesi teklif edildi. 

Aynı maddedeki “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda Devlet, ancak dinî inancı sebebiyle kadının başını örtmesini ve tercih ettiği kıyafetini hiçbir surette engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alabilir” hükmünün de değiştirilmesi talep edildi. Muhalefetin önergesinde bu fıkranın “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda ise Devlet kadının başını örtmesini engellemek şartıyla gerekli tedbirleri alır” şeklinde değiştirilmesi istendi. Böylece her iki fıkradan da ‘Dinî inanç’ ifadesinin çıkarılması istendi.

BAŞÖRTÜSÜ MECLİS’TE

Komisyondaki tartışmalardan sonra muhalefetin önergesi reddedildi. Bunun üzerine CHP ve İyi Parti milletvekilleri, komisyonu terketti. Kendi önerileri kabul edilmediği gerekçesiyle, CHP ve İyi Parti’nin Meclis Genel Kurulundaki anayasa oylamalarına da destek vermeyecekleri belirtildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 2
  • Gerçek 3 gün önce Şikayet Et
    İran yapacaklar ülkeyi
    Cevapla
  • Mizah 4 gün önce Şikayet Et
    "Hiçbir kadının başını örtmesi ya da örtmemesi de dâhil olmak üzere tercih ettiği kıyafetinden dolayı ..." Bu muhalefet hepten şaşkın. Ya çıplak gezerse , olmadık kıyafetler giyerse ? Bu kadar ucu açık ifade olur mu ?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'den şehir hastanesine engel: Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi
Türkiye ve Libya arasındaki mutabakat zaptı yürürlüğe giriyor