CHP ve İYİ Parti'den başörtüsü teklifi açıklaması: Destek vermeyeceğiz!

CHP Aydın Milletvekili Tezcan ve İYİ Parti Grup Başkan Vekili Erhan Usta, başörtüsüne anayasal güvence getiren teklife ilişkin, TBMM Genel Kurulunda destek vermeyeceklerini bildirdi.

CHP ve İYİ Parti'den başörtüsü teklifi açıklaması: Destek vermeyeceğiz!
CHP ve İYİ Parti'den başörtüsü teklifi açıklaması: Destek vermeyeceğiz!
GİRİŞ 25.01.2023 14:21 GÜNCELLEME 25.01.2023 16:58
Bu Habere 151 Yorum Yapılmış

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, TBMM Anayasa Komisyonunun CHP'li üyeleriyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhur İttifakı tarafından hazırlanan başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifinin Anayasa Komisyonunda görüşüldüğünü anımsattı.

CHP'li Tezcan, "Cumhur İttifakı'nın ve özellikle Sayın Erdoğan'ın bu meseleyi siyasi istismar meselesi olarak sürdürme konusundaki kararlılığını, samimiyetsizliğini gördükten sonra komisyon çalışmalarını terk ettik, İYİ Parti ile birlikte." diye konuştu.

Başörtüsü ve kılık kıyafet özgürlüğüyle ilgili meselenin fiilen çözüldüğünü bildiklerini anlatan Tezcan, bu çözümde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aktif desteğinin bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, son dönemde toplumsal desteğini ciddi olarak yitirip Cumhur İttifakı'nın iktidardan düşeceği telaşıyla yeni pozisyon aldığını öne süren Tezcan, Erdoğan'ın, kendisiyle gönül bağını koparmış önceki seçmen kitlesini ikna edebileceği düşüncesiyle başörtüsünü istismar etme niyetini ortaya koyduğunu iddia etti. Tezcan, Erdoğan'ın "Biz iktidarı kaybedersek kazanımlarınızı kaybedersiniz" diye korku ve endişe körüklediğini savundu.

Her kesime güvence verecek adım gerektiğini ve bunun üzerine Kılıçdaroğlu'nun attığı adımla kanun teklifinin sunulduğunu belirten Tezcan, "Mesele bir kanun teklifiyle çözülebilecek, endişeler giderilebilecekken, AK Parti, Cumhur İttifakı, Erdoğan'ın 'gollük pas' sözüyle meseleyi çözmek, endişeleri gidermek değil istismar etme konusunda kararlı olduğunu gösterdi." dedi.

Anayasa değişikliği gerekmemesine rağmen komisyona katılarak, İYİ Parti ile önerge verdiklerini anımsatan Tezcan, önergeyle, bütün kesimleri güvence altına alacak, başını örtenin de örtmeyenin de hiçbir endişe içine düşmeden, güven içinde hissedeceği düzenleme yapılmasını istediklerini kaydetti. Tezcan, düzenlemenin birleştirici olmasını istediklerini dile getirdi.

"TARİHSEL FIRSAT BULUNMUŞTU" 

Tezcan, bu öneriye AK Parti ve MHP'li komisyon üyelerinin "hayır" dediğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bütün başörtülü kızlarımıza, kardeşlerimize, annelerimize, bacılarımıza şikayet ediyorum. Bu teklife 'hayır' dediler. Bu istismarı önleyecek ve TBMM'de büyük bir mutabakatla anayasal güvenceye alacak tarihsel fırsat bulunmuştu. Bu tarihsel fırsat, Cumhur İttifakı'nın siyasi hırsına heba edilmiştir. Bu tarihsel fırsat, Cumhur İttifakı'nın, Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti'nin ve MHP'nin bu meseleyi siyasi istismar meselesi yapıp önümüzdeki seçimlerin malzemesi haline getirme hevesine kurban edilmiştir. Mesele, AK Parti açısından, Cumhur İttifakı açısından bu sorunu çözme meselesi değil, istismar etme meselesidir."

Konunun "din" tartışması değil "hak" tartışması olduğunu savunan Tezcan, "Kızlarımız, kardeşlerimiz, analarımız, bacılarımız, başını örtmek ya da örtmemek isteyenler, kılık kıyafetine karışılmasını istemeyenler, kıyafetinin siyasetin malzemesi olmasından rahatsız olan bütün vatandaşlarımıza sesleniyoruz; güvenceniz biziz, korkmayın." diye konuştu.

Tezcan, teklife bu şekliyle, TBMM Genel Kurulunda destek vermeyeceklerini bildirdi.

İYİ PARTİ'Lİ USTA: BU DEĞİŞİKLİK GERÇEKLEŞMEYECEK

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Erhan Usta da konuyla ilgili TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Usta, dün Anayasa Komisyonu'nda başörtüsü ile ilgili önergelerinin iktidar partisi tarafından reddedildiğini hatırlatarak, "AK Parti ve MHP bu önergeyi reddederek, meseleyi 'gollük pas' meselesine dönüştürmek istiyorlar. Bunu seçim kampanyasının ana gündem maddesi haline getirmek istiyorlar. Tarih bu durumda 'Cumhur İttifakı'nı asla affetmeyecek çünkü 500'ün üzerinde bir kabul oyu ile Genel Kurul'da kabul olması mümkün olan başörtüsü serbestisi 'Cumhur İttifakı'nın bu tutumu ile maalesef olmayacak. Çünkü İYİ Parti ve CHP'nin destek vermediği, HDP de zaten destek vermeyeceğini ifade etti. Bu süreçte HDP ile bu konuda doğrudan ya da dolaylı bir temasımız olmadı. HDP'nin de oy vermemesi durumunda zaten Genel Kurul'da 360'ın altında kalacak ve bu değişiklik gerçekleşmeyecek. Oysa ki bu değişikliği daha mükemmel bir şekilde geçirme fırsatını ellerinin tersi ile ittiler. AK Parti bu meselenin çözümünden korkmuştur" dedi. 

KAYNAK: AA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş
YORUMLAR 151
 • ercany 2 gün önce Şikayet Et
  Ak parti türbanı istismarı yapıyormuş, türban meselesini kim ortaya attı, Kemal Kılıçdaroğlu. Güya türbanı yasallaştırıp sözde inançlı insanlarımızdan nemalanmak istiyordu. Ama ne yazık ki geri tepti. Şimdi ne diyorlar, Ak Parti istismar yapıyormuş. Halbu ki kendileri istismar yapamaya kalkarken Tayip Erdoğan tarafından suç üstü yaklandılar. :) Artık ok yaydan çıktı, bu yasa isteseler de istemeseler de çıkacak. Ya mecliste destek verecekler ya da iki yüzlü olduklarını ıspat edecekler. Eğer bu yasa referanduma giderse %80 nin üzerinde oy alır ve yasallaşır. Buda 2023 ün en iyi golü olur... :)
  Cevapla
 • bülent 3 gün önce Şikayet Et
  Şaşırmadık, onaylasaydınız şaşırırdık zaten.. Yahu bir gün de BU MİLLETİ BİR ŞAŞIRTIN...
  Cevapla
 • A.A.A 3 gün önce Şikayet Et
  Eeeyyy Ahali Duyduk Duymadik Demeyin, Basörtüsüne Karsi olanlar Sahnede.! Hani IYI Parti Milliyetciydi? Lafa geldimi Milliyetci, icrata geldimi Dönek! ... IYI Parti Yilanlarin Cayanlarin Partisi olmus haberiniz olsun...
  Cevapla
 • ciğerparem 3 gün önce Şikayet Et
  sayın tezcan çok şakacısınız beni güldürdünüz hak ediyorsanız rabbimde sizi güldürsünnn
  Cevapla
 • yorgun 3 gün önce Şikayet Et
  din ve İslam düşmanı sınız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Memurları sevindiren 'tayin' kararı çıktı: KDK haklı buldu
Emekli olacak EYT'lilere uyarı: Bu 9 maddeye dikkat edin