6'lı masa toplantısı 9 saat sürdü! 'Aday' açıklaması

CHP, DEVA Partisi, Demokrat Parti, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi genel başkanları, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ev sahipliğinde biraraya geldi. Toplantının ardından açıklama yapıldı.

GİRİŞ 26.01.2023 22:18 GÜNCELLEME 26.01.2023 23:47
Bu Habere 744 Yorum Yapılmış

Altılı masanın ikinci tur kapsamındaki 11'inci toplantısı, İYİ Parti Genel Merkezi'nde yapıldı.

TOPLANTI 9 SAAT SÜRDÜ

CHP, DEVA Partisi, Demokrat Parti, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi genel başkanları, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ev sahipliğinde toplandı. Ana gündem maddesinin adaylık olduğu toplantı 9 saat sürdü.İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, "Liderler Buluşması"na makam araçlarıyla ayrı ayrı gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu parti genel merkezinin kapısında karşıladı.

İLK KEZ ADAYLIK KONUSU ELE ALINDI

6'lı masanın 11. toplantısında, liderler ilk kez adaylık konusunu ele aldı.

30 Ocak'ta kamuoyuyla paylaşılacak "Ortak Politikalar Mutabakat Metni" konusunda da anlaşma sağlandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Başkan Erdoğan'ın adaylığı hedef alındı.

Adayın nasıl belirleneceğinin konuşulduğu toplantının ardından 6 liderin imzasının olduğu yazılı açıklama yapıldı.
 

AK Parti'den 6'lı masaya 'Erdoğan' yanıtı!AK Parti'den 6'lı masaya 'Erdoğan' yanıtı!


TOPLANTININ ARDINDAN ADAY AÇIKLAMASI

Yapılan açıklamada 'Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda altı siyasi partinin istişare, uzlaşı ve halkın tercihlerini yansıtacak şekilde çalıştığını buradan duyurmak isteriz. Halkımız, ülkemizin hak ettiği refaha ulaşma ve yeniden demokratikleşme ümidini altı partinin birliğinde görmektedir. Bu da bize tarihi bir görev yüklemektedir. Biliyoruz ki bu Türkiye'nin kader seçimidir. Halkımız canını, malını, geleceğini, medeni, hür ve refah içinde bir Türkiye'de nefes alma ümidini bize emanet etmiştir. Halkımız müsterih olsun, altı parti bu görevi layıkıyla tamamlayacaktır..' denildi.BİR SONRAKİ TOPLANTI SAADET PARTİSİ'NDE!

Bir sonraki toplantının Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Temel Karamollaoğlu'nun ev sahipliğinde, 13 Şubat 2023 Pazartesi günü yapılacağı açıklandı.

6 PARTİDEN ORTAK AÇIKLAMA!

 

Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı sonrası liderlerin imzasının olduğu yazılı ortak açıklama yayımlandı. Kamuoyu ile paylaşılan ortak metinde şu ifadeler yer aldı:

"Altı siyasi parti olarak ülkemizi aydınlığa çıkarmak için kararlılıkla sürdürdüğümüz işbirliği sürecinin on birinci toplantısını mübarek Regaip Kandili gününde İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'in ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Öncelikle milletimizin ve tüm İslam aleminin Regaip Kandili'ni kutlar, yüce Allah'tan nice kandillere huzurla erişmeyi niyaz ederiz. Bugünkü toplantımızda öncelikle güncel gelişmeleri değerlendirdik. İsveç'te ve Hollanda'da kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e yapılan çirkin saldırıları bir nefret suçu olarak görüyor ve bunlara göz yuman hükümetleri de şiddetle kınıyoruz. Halkımızın hür iradesiyle seçim sandığına gidip ülkemizin kaderini belirleyeceği bu dönemde dış dünyada nedense her seçim dönemine denk gelen provokasyonları da dikkatle izliyoruz."

'KABUL ETMEDİĞİMİZİ KAMUOYUNA SUNARIZ'

Yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3'üncü kez adaylığına ilişkin, "Türkiye, hukuksuzluk, kanunsuzluk ve başıbozuklukla hareket eden bir hükümet tarafından yönetilmektedir. Bu çerçevede, Anayasa ve kanunda hiçbir tereddüte yer vermeyecek kadar açık bir şekilde düzenlenmiş olan hükümler uyarınca, TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir. Cumhurbaşkanının, Anayasa'ya aykırı olarak üçüncü kez adaylığını ilan etmesi demokrasi tarihimize eklediği bir diğer kara sayfadır. Anayasa'yı yok sayan bu başıboşluğu kabul etmediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız. Bununla beraber, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında milletimizin bu hukuksuz düzene 'Yeter' cevabı vereceğinden emin olan bizler, Sayın Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapmayı planladığı seçime halkımızdan aldığımız destekle, kendimize olan inancımızla ve ülke sevdamızla hazır olduğumuzu belirtmek isteriz" ifadeleri kullanıldı.

'HODRİ MEYDAN DİYORUZ'

Seçim ne zaman yapılırsa yapılsın Cumhur İttifakı'nın değil, Millet İttifakı'nın seçimi kazanacağı belirtilen açıklamada, "İktidar kaybettiği halk desteğini her tür hukuksuzlukla kapatmaya çalışsa da biz bu oyunu milletimizden aldığımız destekle bozacağız ve Türkiye'yi özgürlükçü demokratik bir hukuk devleti yapacağız. Bu tek adam düzenini sandıkta milletimizin iradesi ile değiştirmek için hodri meydan diyoruz" denildi.

'ORTAK POLİTİKALAR MUTABAKAT METNİ KONUSUNDA ANLAŞMA SAĞLADIK'

Açıklamada, Cumhur İttifakı'nın TBMM'ye sunduğu başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği önerisine ilişkin de başörtülü kadının 'dini inancını' sorgulayan şekilde kaleme alındığı belirtilerek, "Başörtülü kadını korur gibi yapan bu madde aslında tam tersi sonuçlar doğuracak niteliktedir. Kadının kıyafet özgürlüğü ile başörtüsü kullanmasının amacını sorgulayan bu ifadeyi metinden çıkaran bir değişiklik önergesi verilmiştir. Son derece açık bir biçimde başını örten veya örtmeyen kadınlara tam bir anayasal güvence getirecek olan bu önerge Cumhur İttifakı tarafından reddedilmiştir. Bu, Cumhur İttifakı'nın her zaman yaptığı gibi samimiyetsiz bir şekilde kadınların başörtüsü hakkını siyasi istismar ve ranta dönüştürme amacını ortaya koymaktadır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devletimiz için bir beka sorunu haline gelmiştir. Bir kişinin iradesiyle millet iradesinin yok sayılması devletin bir şahısla özdeşleştirilmesinin açık bir göstergesidir. Bugünkü toplantımızda seçimi kazanmaya ve ülkemizi halkımızın büyük bir teveccüh gösterdiği güçlendirilmiş parlamenter sistemle yönetmeye dair çok somut adımlar attık. Tamamlama aşamasına geldiğimiz Geçiş Sürecinin Yol Haritasını, Cumhurbaşkanı adayını belirleme süreciyle beraber nihai değerlendirme sonrası kamuoyuyla paylaşacağız. Bu toplantımızda 30 Ocak'ta kamuoyuyla paylaşacağımız Ortak Politikalar Mutabakat Metni konusunda da anlaşma sağladık. Yoksullukla mücadeleden kadın haklarına, siber güvenlikten siyasi etik yasasına, kamuda israfla mücadeleden tersine beyin göçüne, savunma sanayinden afet yönetimine, mesleki eğitimden konut ve barınma krizine, uyuşturucuyla mücadeleden esnafımızın sorunlarına, sınır politikamızdan tarıma kadar ülkemizin öncelikli konuları için hazırladığımız somut hedef, politika ve projeleri dokuz ana başlık ve yetmiş beş alt başlıkta topladık. Bu mutabakat metni, Türkiye'nin her alanda artan sorunlarını Millet İttifakı'nın çözeceğinin de ispatıdır" ifadelerini yer verildi.

'TÜRKİYE'NİN KADER SEÇİMİDİR'

Açıklamanın devamında toplantıda Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceğine dair de konuşulduğu belirtilerek, "Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda altı siyasi partinin istişare, uzlaşı ve halkın tercihlerini yansıtacak şekilde çalıştığını buradan duyurmak isteriz. Halkımız, ülkemizin hak ettiği refaha ulaşma ve yeniden demokratikleşme ümidini altı partinin birliğinde görmektedir. Bu da bize tarihi bir görev yüklemektedir. Biliyoruz ki bu Türkiye'nin kader seçimidir. Halkımız canını, malını, geleceğini, medeni, hür ve refah içinde bir Türkiye'de nefes alma ümidini bize emanet etmiştir. Halkımız müsterih olsun, altı parti bu görevi layıkıyla tamamlayacaktır. Bir kez daha ilan ediyoruz ki; Türkiye'nin 13'üncü Cumhurbaşkanı parlamenter sisteme inanmış, temel hak ve özgürlüklerin yanında, demokrasi aşıklarının adayı olacaktır. Türkiye'nin 13'üncü Cumhurbaşkanı, "Yeter! Söz Milletindir" diyen Millet İttifakı'nın adayı olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK: HABER7, AJANSLAR
Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 744
 • Şua 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar sonunda Tayyi p Erdogani aday yaparlarsa hic sasirmam.çıkıp erdogani erdoganla yenecez deelerse hic sasirmayin
  Cevapla
 • Aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah devletimizi bu akilsizlarin eline dusurmesin insallah
  Cevapla
 • muazzez yilmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Size oy verenin aklı yok yada Türkiye düşmanıdır sürekli yurtdisina gidip talimat alan kişileri Türkiye nin başına mı getiricez Rabbım sen muhafaza et biz günahkarız bunları başımıza sarma affet günahlarımızı
  Cevapla
 • Kum 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH BIRLIK OLUNUZ DIYOR.BIRLIK Dirlik benlik kibir getirir derler.insallah vatan millet için Allah Hayırlı olanı yöneticimiz kılsın.biz bilmeyiz en iyisini Allah bilir
  Cevapla
 • medo 1 yıl önce Şikayet Et
  Kiminle birlik olun demiş, Allah(C.C.), Peygamber (S.A.), İslam düşmanlarıyla mı. Aynı Allah(C.C.) senide insan yaratmış, irade ve akıl vermiş, doğruyu yanlışı ayırt edebilesin diye. Ve yaptığın seçimlerden de sorumlu tutmuş, her kes tercihlerinin hesabını verecek. Burası imtihan dünyası herkes tarafını seçmek zorunda.
  Cevapla
 • AKIL 1 yıl önce Şikayet Et
  AKLINI KULLANABİLEN, DÜŞÜNEBİLEN ÖN YARGISIZ BİR VATANDAŞ BUNLARIN NE YAPMAK İSTEDİĞİNİ VE KİMLER TARAFINDAN KONTROL EDİLDİĞİNİ anlayabilmeli .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te muhteşem açılış
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: CHP ile ittifak kurmayacağız