DSP lideri Aksakal'dan 6'lı masaya 'Atatürk' tepkisi! Mutabakat metnini yerden yere vurdu

Demokratik Sol Partisi Genel Başkanı Önder Aksakal, 6'lı masanın "Ortak Politikalar Mutabakat Metni" ile ilgili Haber7'ye açıklamalarda bulundu. Aksakal, "Türk milletinin ve devletlerinin birliğini yok sayan tanımlar var." dedi.

DSP lideri Aksakal'dan 6'lı masaya 'Atatürk' tepkisi! Mutabakat metnini yerden yere vurdu
DSP lideri Aksakal'dan 6'lı masaya 'Atatürk' tepkisi! Mutabakat metnini yerden yere vurdu
GİRİŞ 04.02.2023 16:28 GÜNCELLEME 04.02.2023 16:28
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Altılı masanın geçtiğimiz günlerde açıkladığı 'Ortak Politikalar Mutabakat Metni', eleştiri konusu olmaya devam ediyor. 

Demokratik Sol Partisi Genel Başkanı Önder Aksakal, metin ile ilgili Haber7'ye önemli açıklamalarda bulundu. 

'MİLLİ KİMLİK'TE BİR MUTABAKATINIZ YOKSA 'MİLLİ BİRLİK' OLMAZ

Mutabakat metninde milli birliğin sağlanmadığını ifade eden DSP lideri Önder Aksakal, "Milli kimlik olmadan milli birlik olmaz. Siz hangi görüşten olursanız olun. Ekonomi, sosyal, hangi düzeyde politikalarınız olursa olsun milli kimlikte bir mutabakatınız yoksa orada milli birlik sağlanamaz." dedi. 

BU KONUDA ANLAŞMAZLIKLAR VAR

Milli kimlik tanımında anlaşmazlık olduğuna dikkat çeken Aksakal, şunları söyledi:

" Hiçbir devletin millet unsuru da soy, dil, din, mezhep gibi konularda aynılık göstermez. Çünkü bir toplum içerisinde farklı inançtan veya farklı soydan insanlar olabilir. Ama millet olmak farklıdır. Ve bunu Atatürk net bir şekilde tanımlamıştır. ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran ahaliye tümüne birden Türk milleti denir’ demiştir. Bu konuda bir anlaşmazlık olduğu göze çarpıyor."

MİLLİ KİMLİĞİ ANLATAN TANIM YER ALMIYORSA 'SORUN VARDIR' DEMEKTİR

Altılı masanın 244 sayfalık mutabakat metninde milli kimliğe yer verilmediğini söyleyen Aksakal, CHP'yi şu sözlerle eleştirdi:

"Eğer 6 parti 244 sayfa bir mutabakat metni hazırlıyor da içinde milli kimliği anlatan bir terim veya tanım yer almıyorsa burada bir sorun vardır demektir. Özellikle masanın kurucu iradesi ve öncüsü olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendi ambleminde yer alan 6 ilkenin hiçbirinden eser yok zaten. Kendisini bile tanımlamaktan imtina etmiş bir mutabakat metni var."

ALTILI MASANIN KKTC'Yİ YOK SAYAN VAADİNE SERT TEPKİ!

"Bu mutabakat metninde Türk milletinin ve Türk devletlerinin birlik ve beraberliğini yok sayan tanımlar var." diyen Aksakal, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yok sayılmasına tepki gösterdi. Aksal sözlerinin devamında şunları söyledi:

"Kıbrıs’ta 1983 yılında kurulmuş 40 yıllık bir devlet var. Ve onu iki toplum olarak tanımlayan bir madde var. Kıbrıs’ta artık 2 toplum yok. Şu anda fiili olarak 2 devlet var. Ve o devleti Türkiye Cumhuriyeti askerleri şehit olarak Kıbrıs Barış Harekatı’nda kanlarını dökerek kurdular. Şimdi bunun tanımını bile ortaya koyamayan bir mutabakat metninin Türkiye’nin yerel sorunlarına çözüm üretebilme ihtimali zaten yok."

MUTABAKAT METNİ, BAZI KÜRESEL GÜÇLERE BİR TAAHHÜTNAME

Altılı masanın açıkladığı mutabakat metninin bazı küresel güçlere verilmiş bir taahhütname olduğunu söyleyen Aksakal, şu ifadelerde bulundu:

"Burada temel bir amaç görünüyor. O da bu masanın oluşmasına destek veren Türkiye dışındaki bazı küresel güçlerin o desteklerini sürekli kılmasını sağlayacak bir taahhütname olarak belki adlandırılabilir. Bunu da zaten Ali Babacan, bir televizyon kanalında, ‘Bizim bu çalışmamızı Avrupa’daki dostlarımız okuduklarında ‘Aaa ne güzel yapmışsınız, aferin’ diyecekler’ diye ortaya koydu."

AFERİN BEKLENTİSİ NEREDEN İSE METNİN GÖRÜŞÜ DE ORADAN

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan'ın "Avrupa bize aferin diyecek" ifadesine dikkat çeken Aksakal, Mutabakat Metni'nin Türkiye'nin geleceğine ışık tutmayacağını belirterek sözlerine şunu ekledi: 

"‘Aferin’ beklentisi nereden ise bu metnin de oluşturulmasında ağırlığı olan görüş ve katkı oradan diye düşünüyorum. Dolayısıyla Türkiye’nin geleceğine bir ışık tutacak bir metin olduğu kanaatinde değilim." 

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Editör
Haber 7 - Nurullah Alpay
YORUMLAR 68
 • Kafkasyalı 1 ay önce Şikayet Et
  Daha neyi beklemiştin sn Aksakal sen bu 7 benzemezin lugatından. Biraz geç uyanmışsın günaydın. Senden değil siyasetçi sokak satıcısı dahi olamaz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Tamamen küreselcikere bizin destekleyin mesajı. Allah belalarını cerain bunların. Haini en çok olan ülke türkiye. Bunların başı ezilmedikçe bize huzur mutluluk ve refah yokkkkkkk
  Cevapla
 • Mgl 1 ay önce Şikayet Et
  6lı ihanet şebekesi
  Cevapla
 • birisi 1 ay önce Şikayet Et
  cumhuriyet kuran parti hem ülkeyi hemde Cumhuriyet i sonlandıracak. vay beee. nereden nereye.
  Cevapla
 • Hyr 1 ay önce Şikayet Et
  ataturku joysunlar da mıllet iyi bir çarpsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İyi Parti'de istifaların önü alınamıyor... Akşener'in gemisinden kaçan kaçana!
Merkez Bankası'ndan bankalara altın izni