Türkiye'den İsveç açıklaması: Terör örgütleri mayınlar döşüyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Terör örgütleri özellikle İsveç'in NATO üyeliğinin yoluna mayınlar döşüyor. İsveç bu mayınlara bilerek basıyor. İstese temizler"

GİRİŞ 04.02.2023 17:42 GÜNCELLEME 04.02.2023 18:57
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Alanya Genişletilmiş İlçe Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu.

Türkiye'nin terörle 40 yıldır mücadele ettiğini ve bu konuda beklediği desteği göremediğini aktaran Çavuşoğlu, İsveç'i kastederek bu ülkede terör örgütü üyelerinin cirit attığını belirtti.

"BUNLARI YAZMAYA GEREK VAR MI?"

Çavuşoğlu, İsveç'in terör örgütü PKK ve Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına yönelik tutumunu eleştirerek, "Her gün bölücü başının fotoğraflarıyla, terör örgütünün paçavralarıyla (teröristler) senin sokaklarında cirit atıyor. Diğer taraftan ifade özgürlüğü deyip Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına izin vereceksin, Türkiye'ye karşı her türlü alçaklığa müsaade edeceksin, sonra 'ben NATO'ya üye olacağım' diyeceksin. Bu mümkün mü arkadaşlar?" diye konuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström'ün Türkiye-İsveç-Finlandiya arasında imzalanan mutabakat zaptında din konusunun olmadığı yönündeki açıklamasına değinen Çavuşoğlu, "Peki orada mantıklı olacaksın, sağduyulu olacaksın, ahlaklı olacaksın diye yazıyor mu kardeşim? İnsanların kutsal değerlerine saygı duyacaksın diye yazıyor mu? Bunları yazmaya gerek var mı? Bir kere bu en temel insanlık görevi." değerlendirmesinde bulundu.

"MAYINLARA BİLEREK BASIYORLAR"

Çavuşoğlu, "Bu terör örgütleri, bu radikaller, bu ülkelerin özellikle İsveç'in NATO üyeliğinin yoluna mayınlar döşüyor. Finlandiya'yı biz ayrı tutuyoruz ama İsveç bu mayınlara bilerek basıyor. İstese bu mayınları temizler. Sana kalmış, temizleyebilirsin, üzerine basarsın. Üzerine basarsan patlarsın. Hiç kimse kusura bakmasın, sözünde durmayan hiç kimseyi bu şekilde ödüllendiremeyiz. Mutabakatın yükümlülüklerini yerine getirenle otururuz, konuşuruz. Türkiye olarak da Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) liderliğinde bir söz verdiğimiz zaman, sözümüzü tutarız, sözümüzün her zaman arkasındayız." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan
YORUMLAR 39
 • Serdar 1 ay önce Şikayet Et
  DÖSETDIRME. pisirik kalma
  Cevapla
 • SARÌYERLÌ 1 ay önce Şikayet Et
  sizin gibi adamlar olduğu sürece bu Türkiye'nin yıkılmaz kardeş devam böyle ALLAH sizden razı olsun
  Cevapla
 • Doğruya Doğru 1 ay önce Şikayet Et
  Evet ! Gerçekten mayınlara bilerek basıyorlar ve Türkiye'nin aczini dünyaya gösteriyorlar...
  Cevapla
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  Isveç şu an Türkiyede yapılacak olan seçimleri bekliyor.
  Cevapla
 • reis-vec 1 ay önce Şikayet Et
  yorum yapan boş tenekeler.Reisin planı çatır çatır işliyor.isveçi silin demiş birisi , vs vs reis gibi düşünün biraz boş tenekeler.Her türlü ülke menfaatine göre iş yapıyor.İllaki girecekler ve girmek isteyenlerde çoğalacak.Türkiye nin istekleri yerine gelecek eninde sonunda.reisi de satın alamayacaklarına göre.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar! Macaristan'a doğal gaz desteği verilecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Kabine'de yeni isimler olacak