HDP'den Kılıçdaroğlu'na destek: Ziyaretini bekliyoruz

HDP Eş Başkanı Mithat Sancar Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında açıklamalarda bulundu. Sancar, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı hayırlı olsun, kendisiyle genel merkezimizde konuşmak için ziyaretini bekliyoruz" dedi.

GİRİŞ 06.03.2023 22:24 GÜNCELLEME 06.03.2023 22:24
Bu Habere 319 Yorum Yapılmış

6'lı masa Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. HDP Eş Başkanı Mithat Sancar Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında açıklamalarda bulundu. Kendi adaylarını çıkarmak yerine 6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı.

İşte HDP Eş Başkanı Mithat Sancar'ın açıklamaları:

"DEPREM ADAYLIK KONUSUNDA YENİ BİR DURUM ORTAYA ÇIKARDI"

Depremden sonra yeni bir durum ortaya çıktı. Büyük bir yıkım var. Etkileri de acısı da. Bu depremden bu düzen ve bu iktidar sorumludur. Bizler de kendi adayımızı çıkarma çalışmalarımızı yeniden değerlendirme sürecine dönüştürdük. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı çıkarmayı yeniden değerlendirmeye başladık.

Bu şu demektir; gerçekten bu iktidardan seçimde kurtulmayı sağlayacak gelişmeler olursa, siyasi muhalefet ve toplumsal güçlerle bu konuda yol alınırsa, aday çıkarmak yerine yine tek adayı destekleme seçeneği de masaya yatırdık. Bunu çok açık söylüyoruz. Son gelişmeler de ama bu sürece elbette eklenmiştir. Yani yani gelişmeleri değerlendirme sürecimizde hesaba kapattık. Bu süreci devam ettiriyoruz. Adayımızı çıkarma çalışmalarıyla ilgili yeniden değerlendirme süreci devam ediyor.

Depremin yarattığı yıkım bu kadar açıkken, bundan iktidarın ve bu düzenin sorumlu olduğu bu kadar ortada iken bizler hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Esas sorumluluğumuz bu ülkede yaşayan insanlaradır. Esas yeniden adaylığı değerlendirme sürecinin sebebi depremdir. Bu gelişmeler daha sonra oldu. En geç 8 Şubat'ta bu kararımızı verdik. Eş genel başkanım Pervin Buldan Diyarbakır'a ben Antakya'ya gittim. Bölgemizde bu kararı aldık. Adaylık sürecini yeniden değerlendirmeye alıyoruz dedik. Sebebi depremdir.

İktidar bu ülkeyi baskı, yasaklama, zorbalıkla, talanla yönetiyor, üstüne tamir edilmesi zor yaralar açan büyük yıkıma yol açtı. Depremdeki yıkım iktidarın sorumluluğudur. Topluma olan sorumluluğumuz gereği kendi adayımızı çıkarma sürecini yeniden değerlendirmeye dönüştürdük.

"SAYIN KILIÇDAROĞLU'NU GÖRÜŞMEYE BEKLİYORUZ"

Bu sürecin sonunda aday çıkarır mıyız, çıkarmaz mıyız tabii ki kurullarımız ve ittifak güçlerimizle yapacağımız görüşmelerde karara bağlanacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı hayırlı olsun diyeyim ve ekleyeyim, kendisini bizlerle görüşmeye bekliyoruz. Bunu neden açık söylüyoruz. Zaten daha önce ilke ve yöntemi açıklamıştık. Eğer muhalefet ortak aday belirleyebilirse, o ortak adayla bizimle yapacağı açık, doğrudan görüşmeler sonucu bir ortak noktaya, uzlaşmaya varılırsa biz bu adayı destekleriz demiştik. Aksi takdirde seçenek bellidir, kendi adayımızı çıkarırız.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı hayırlı olsun, kendisiyle genel merkezimizde bunları konuşmak için ziyaretini bekliyoruz.

Hedefimiz demokrasi, adalet, özgürlüktür. Esas olarak ilkeleri konuşmak istiyoruz. Pazarlık için değil; Cumhurbaşkanlığının hangi ilkeler üzerinde durulacağı, geçiş sürecinin nasıl olacağı ve bu dönemde nelerin acil olarak yapılması gerektiği konularını konuşacağız. Bir pazarlık, bakanlık münazarası, münakaşası bizim gündemimizde değil. Temel mesele Türkiye'de toplumun çoğunluğunun isteği olduğuna inandığımız demokratik değişimi sağlayacak uzlaşmayı başarmak.

Demokratik dönüşüm, adalet, özgürlük için temel konularda geçiş sürecinin niteliğiyle ilgili ana hususlarda bir uzlaşma olursa bu çok memnuniyet verici olur. Bizim daha önce de söyledim, esas hedefimiz, tutumumuz bu ülkeye demokrasiyi, huzuru, adaleti, barışı getirmektir.

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 319
 • Ertuğrul 1 yıl önce Şikayet Et
  Onursuz gayri milli sözde milliyetçi muhafazakar 6 li masanın payandalari PKK nin himmetine sarıldılar. İki milletvekiline bu ülkeyi sattilar. Bunları destekleyenlerinde ellerinde şehit kanı bulaşmıştır.
  Cevapla
 • asiltürk 1 yıl önce Şikayet Et
  küreselci liberal ateistlerin projesi hdp kk nin başdanışmanı görevini görecek. inanmayanlar biden ın "muhalefeti dizayn edeceğiz" dediği videoyu tekrar izlesin.
  Cevapla
 • sngl 1 yıl önce Şikayet Et
  çok şaşırdık hiç zannetmiyorduk oysaki vah vah ama toplama işleminde bazı bileşenler negatif etki yapar
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Tilkiye tavuk sever misin demişler . Gülmekten söyleyememiş.
  Cevapla
 • ferhat 1 yıl önce Şikayet Et
  Meral bu ülkenin faydasına değil benden söylemesi. zaten diğerlerini söylemeye gerek yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Uluslararası ziyaretçi ağırlayan şehirler listesine Türkiye'den 2 şehir girdi
Alkış yağmuruna tutulan Netanyahu'yu tek başına protesto etti!