Fatma Şahin depremin ilk anlarını anlattı: Mahşer yeriydi!

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, depremin ilk saatlerinde yaşadıklarını "Tam bir mahşer alanıydı, çok korkunçtu" sözleriyle anlattı.

GİRİŞ 19.03.2023 12:34 GÜNCELLEME 19.03.2023 14:02
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Başkent Kulisi'nde Mehmet Acet'in sorularını yanıtladı. 

Fatma Şahin'in açıklamalarından satır başları:

Sorumlu yayıncılığınız için teşekkür ederim öncelikle. Asrın felaketinde yüzyılın dayanışmasını gerçekleştiriyoruz. Süper hücre denilen bir kelimeyi ilk kez duydum. Aynı anda şimşek çakıyor, yağmur yağıyor, gece gündüz oluyor. Büyük felaketlerden büyük dayanışma ile çıkıyoruz. Biz alt yapıya inanılmaz yatırımlar yaptık. İyi ki yapmışız yoksa bugün şehirde su olmazdı. İki gecedir yağışlardan uyumadık, sağanak yağış devam ediyor ama süper hücre denen şeyin etkisi azaldı. 

DEPREMİN İLK ANLARI...

Böyle bir şey olamaz diye düşünüyorsunuz, biz Japonlarla deprem öncesi ve sonrasını çalıştık. Afet çantası dağıttık, afet sırasında neler yapılacak çalıştık. Ama afet sırasında ne olduğunu anlamadık, durmadı deprem. Evden 3 dakikada çıktık, AFAD'a gittik. 15 dakika sonra Cumhurbaşkanım aradı beni. AFAD'dan çıktık, Nurdağı'na gelmeye çalışıyoruz. Dağ parçalanmış, Allah için o geceyi yaşayanlar bilir. Ekibime yetişin dedim bu kayaların kaldırılması lazım. Kayaların kaldırılması 24 saatimizi aldı. 

Nurdağı'na yaklaşmaya çalışıyoruz, tam bir mahşer alanıydı, çok korkunçtu. 

Hemen Japonlarla konuştuk, JICA ile çok iyi çalıştık. Dünyanın en büyük sahra hastanesini yaptılar. 

ŞU AN DURUM NEDİR?

Kademe kademe, insanların temel ihtiyaçları gıda ve barınma. Gıdada çok büyük destek aldık, hiç diyecek bir şeyimiz yok minnettarız. Barınmada önce çadırlara yerleştirdik, ondan sonra onları konteynera almamız gerekiyor. Çadırlardan 3'te biri konteynerlara alındı. 

Şimdi iyileşme dönemi, bir yandan psikodestek. Çocuklarımız için her şey var. Çocuk ve kadın ağırlıklı psikolojik destek veriyoruz. İyileşmede en önemli diğer konu ekonomi. Nurdağı tarıma dayalı bir yerdi. Sanayi bakanımız GAP'tan ve kalkınma ajansından destek verecek. 

Biz kentsel dönüşüm yerine gönüllü dönüşüm yaptık. Rezerv konut yapıyorsun, parasını almak isteyene parasını veriyorsun. Kentsel dönüşüm dediğiniz insanların zihinsel dönüşümlerini de sağlamanız gerekiyor. 

 

KAYNAK: HABER7
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 31
 • Volkan 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanda biraz utanma olur. Belediye başkanları hangi yüzle insanların karşısına çıkıyorlar. Müteahhitleri tutukladılar iş bitti. Yazık utanmadan bir de ropörtaj veriyorlar.
  Cevapla
 • Mcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Nurdağından geçemedik istanbul dan Adıyayamana 24 saatte gidebildiğik tırla
  Cevapla
 • Eskimalatyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Mutlak güç Allah'tan değilde Amerika'dan korkan bir toplum asla iflah olmaz. Tutturmuşlar bir HAARP madem bu HAARP bu kadar güçlü bu HAARP niye Rusya ve Çin'e karşı işlemiyor? Kaldı ki yeryüzünde sadece Amerika değil, hemen hemen tüm süper güçler iklime ve yeryüzüne bir şekilde müdahale etmek istiyorlar.
  Cevapla
 • Veli 1 yıl önce Şikayet Et
  Zoruma şu 9 lu masa gidiyor dünyanın en büyük depremi oldu Yerler 20 metre yerin tipine girmiş ve buradan siyaset yaptılar...devlet yok dediler kendileri 45 almış bir devlet 9 lu masa etrafta yok yardım etmediler bir taş bile kaldirmadilar agli yalan dolan fit eden başka bir şey göremedim...neredesin muhalefet olkenin yarı sizde neredeydiniz gezmekten başka göremedik en az 400 bin konut siz yapmanız lazımdı yoksunuz
  Cevapla
 • Hüso 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne zannediyoruz dünyanın sonsuza kadar sağlam kalacağınını nice kavimler geldi geçti dünya bir varmı bir yokmuştur vesselam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ehliyette yeni dönem: Yaş sınırlaması geldi! Artık trafiğe çıkamayacaklar
İstanbul'da anaokulunda korkunç görüntüler! Komplo iddiası