Yeniden Refah o fırsatı kaçırdı mı? Uzmanlardan Haber7'ye ilk yorum

Cumhur İttifakı'na katılma görüşmesi gerçekleştiren Yeniden Refah Partisi'nin olumsuz yöndeki kararını değerlendiren araştırmacılar ve yazarlar, YRP tabanının cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tercihinin Erdoğan yönünde olabileceğini söyledi.

GİRİŞ 20.03.2023 17:58 GÜNCELLEME 21.03.2023 10:05
Bu Habere 555 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimleri öncesinde gerçekleştirilen ittifak görüşmelerinin bir uzantısını oluşturan Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na kapıları kapatıp kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarma kararı almasını uzmanlara sorduk.

Kamuoyu araştırmacıları ve yazarlar, Yeniden Refah Partisi’nin verdiği kararı HABER7’ye yorumladı.

AKTAŞ: REFAH’IN ÇİZGİSİ SAADET’E YAKLAŞTI

GENAR Araştırma Merkezi Başkanı İhsan Aktaş, Yeniden Refah Partisi’nin alınan bu kararla siyasi pozisyonunun Saadet Partisi’ne yaklaştığını söyledi. Aktaş, şunları söyledi:

“Yeniden Refah Partisi adına çok olumlu kanaatlerim vardı. Siyasi partiler bazen bir stratejik kararla yüz yüze gelir. Alacakları bir karar onları büyütüp partileştirir, başka bir karar ise zor bir sürece sokar. Muharrem İnce ile değerlendiriyorum. Muharrem İnce müstakil hareket edip Millet İttifakı’nda sıkışan oyları aldığında yüzde 7’lik oy alıp TBMM’de grup kurarak ‘Milli CHP’ kurabilir. Yeniden Refah’ın durumu ise çok farklı. Cumhur İttifakı’nda bulunan %50’lik kesim ve İslam dünyasındaki geniş kesimlerin beklentisi Recep Tayyip Erdoğan ile özdeşleşti. Erbakan Hoca’nın parti kurdurduğu, siyaset yaptırdığı İslam dünyasındaki birçok insanın beklentisi Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilmesi yönünde. Yeniden Refah Partisi verdiği kararla pozisyonunu biraz Saadet Partisi’ne yaklaştırmış oldu.”

 • İhsan Aktaş

İKİNCİ TUR OLURSA…

İhsan Aktaş, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda Yeniden Refah seçmeninin büyük oranda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleme eğiliminde olduğunu belirtti. Aktaş, şu ifadeleri kullandı:

“Seçmen tabanında Cumhurbaşkanlığında Recep Tayyip Erdoğan’a oy verme eğilimi olanların sayısı çok fazla. İkinci tur ihtimali olduğu zaman yüzde 90’dan fazlası gelip oyunu Tayyip Erdoğan’a verir. YRP’nin seçmenin AK Parti’den kopuk bir seçmen değil. Kendi partilerinden kopup Erdoğan’a oy verenler de olacaktır. Genel seçimde Refah Partisi’ne oy verip cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ı destekleyecek kişiler olacaktır. Ama Cumhur İttifakı’nın amacı seçimleri ilk turda bitirmek yönünde.”

YÜZDE 5’LİK OY ORANINA ULAŞABİLİRLERDİ

Oy oranları yönünden değerlendirmelerde bulunan, Aktaş, “YRP seçim döneminde değil ama seçimden sonra oy marjını %5’e çıkarabilirdi. Hem Türkiye’de hem İslam dünyasında geniş bir beğeni ve motivasyon kazanabilirdi. Siyasi partilerin kendi tercihleridir. Sadece Yeniden Refah için değil, her parti içerisinde parti ortalamasına göre daha radikal unsurlar vardır. Bu radikal unsurlar kendi partilerinin açılım ve vizyonlarından rahatsız olurlar. ‘Bizim olsun küçük olsun’ gibi… Burada süreç biraz öyle gelişti galiba.” dedi.

 • Ekrem Kızıltaş

KIZILTAŞ: SEÇMEN TÜRKİYE GERÇEĞİNE GÖRE HAREKET EDECEKTİR

Milli Görüş camiasının duayen gazetecilerinden Ekrem Kızıltaş, Yeniden Refah Partisi’nin ittifak kararını Haber7’ye değerlendirdi. Ekrem Kızıltaş, seçmenin “Türkiye gerçeği”nin farkında olacağını ve sandıkta tercihini bu yönde belirleyeceğini ifade etti.

Kızıltaş, şu şekilde konuştu:

“Söylenebilecek çok şey var ama eninde sonunda Yeniden Refah Partisi’nin son birkaç gündür kendi aralarında yaptıkları, ilgili kurulların görüşmeleri sonrası aldığı bir karar. Umulur ki hayırlı olur. Türkiye’nin 81 vilayetinde milletvekilliği seçimlerinde kendi adaylarıyla seçime katılmaları artı Sayın Fatih Erbakan’ın cumhurbaşkanı olarak katılması burada sandıkta neler olabileceği konusunda şimdilik sadece tahminlerde bulunabiliriz.

Umulur ki burada belki Milli Görüş’ü temsil ettiğini söyleyen partilerin en azından büyük fotoğrafa bakarak belki milletvekili seçimlerinde bir türlü, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başka türlü davranma durumları da olabilir. Bir Türkiye gerçeği var. Son dönemde yaşanılanlara bakarak ‘Tamam bu bizim partimiz ve liderimiz ama öbür tarafta da bir Türkiye gerçeği var. Bu gerçeğin gerektirdiği bir takım şeyleri yapalım’ diye düşünen insanlar da olacaktır. Bunu herhalde sandık sonuçları ortaya çıktığında ancak anlayabileceğiz. Eninde sonunda hayırlı olsun diyerek karşılayacağımız bir durum bu bence.”

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 555
 • CESUR 8 ay önce Şikayet Et
  Sizin Cumhur ittifakına katkınız karıncanın Hz İbrahimin ateşine su taşıması kadar etki ederdi,Ama en azından tarafınız belli ederdiniz,Ayette Mealen;Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın. deniyor,Siz ise tam tersini yapıyorsunuz.
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Makam mevki mansıb uğruna geleceğini heba etti. Milli görüş tabanı RTE nin mi yoksa fatihinmi daha milli görüşçü olduğunu bilir.
  Cevapla
 • Oğulcan 8 ay önce Şikayet Et
  Adına (Fatih) ve soyadına (Erbakan) ihanet etti.
  Cevapla
 • TATAR 8 ay önce Şikayet Et
  Babanı boncuk boncuk terletenleri sevindirmdin. YAZIKLAR OLSUN.
  Cevapla
 • battal 8 ay önce Şikayet Et
  babana yapılanların hesabını sorana değil babanı o hale getirenlere yama ol. yüzün bile kızarmadı. meralin durumuna düştün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail Cibaliya Mülteci Kampı'nda katliam yaptı: 100'den fazla şehit
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul adayı ve "İYİ Parti-CHP" açıklaması